סיבוכים לאחר הזרקת חומצה היאלורונית

השימוש בהזרקות חומצה היאלרונית למילוי קמטים והצערת מראה הפנים הפך ליותר ויותר פופולארי בשנים האחרונות. עם זאת, חשוב להבין שגם הליך קוסמטי זה, שלכאורה נראה פשוט וקל לביצוע, עלול להיות כרוך ברשלנות רפואית, ולגרום לנזקים מיותרים וקשים.

הזרקת חומצה היאלרונית רשלנית

תחום הרפואה האסתטית התפתח מאד בשנים האחרונות וזוכה לפופולאריות רבה הודות לפיתוחם של טיפולים קוסמטיים בלתי פולשניים/זעיר פולשניים שמתבצעים בשיטות מתקדמות ומכשירים חדשניים.

אחד הטיפולים הפופולאריים ביותר במסגרת תחום זה הינו טיפול בהזרקת חומצה היאלרונית למילוי קמטים ונפחים לשם הצערת מראה הפנים. רוב הלקוחות של טיפול זה הינן נשים, אם כי גם גברים לא מעטים החלו לבצעו בשנים האחרונות.

החומצה ההיאלרונית הינה חומר דמוי ג'ל סמיך, שמסוגל למלא את נפח עור הפנים באופן יעיל, וכן לעודד יצירת קולגן ולהעניק גמישות וחיוניות לעור. למעשה, מדובר גם בחומר שמיוצר באופן טבעי על ידי הגוף שלנו, אולם עם השנים כמות הייצור שלו הולכת ופוחתת, דבר שגורם להזדקנות מראה הפנים בשל היווצרות קמטים ונפילת הטונוס. לכן, ועל מנת להימנע ממראה כזה או לשפר אותו, ניתן להסתייע בטיפולי חומצה היאלרונית, אם כי מומלץ כמובן לבצע אותם בטוב טעם ועל ידי רופאים מיומנים ומנוסים.

תחום הרפואה האסתטית הינו תחום חדש יחסית, אשר עדיין אינו מוגדר כתחום שמצריך התמחות רפואית ספציפית (נכון לשנת 2020). אמנם, החוק הישראלי קובע שרק רופאים רשאים לבצע הזרקות של חומרים למילוי או החלקת קמטים, כגון חומצה היאלרונית או בוטוקס, אך מאחר שלא נדרשת התמחות רפואית ספציפית לשם כך, אזי למעשה כל רופא רשאי למעשה לבצע הזרקות אלו, וזאת גם אם אין לו כל הכשרה בתחום זה, ועל כן הוא הפך לתחום פרוץ ומוסכן למדי. מדובר בשוק רווחי מאד, שמגלגל מליונים מדי שנה, במיוחד מאחר שמדובר בטיפולים בעלי תוקף זמני שמצריכים חידוש חוזר ונשנה, ועל כן רופאים רבים מתפתים לבצע טיפולי הזרקות גם אם אין להם הכשרה של ממש וניסיון לגביהם. ואם לא די בכך, ישנן גם לא מעט קוסמטיקאיות שמבצעות טיפולי הזרקה למרות שהן אינן רופאות, וחלקן אף מתחזות לרופאות.

עוד חשוב להיות מודעים לכך שבניגוד לבוטוקס, שמוגדר כתכשיר רפואי שמצריך מרשם רפואי, החומצה ההיאלרונית אינה מוגדרת כתכשיר רפואי (נכון לשנת 2020), ועל כן היא נמכרת לכל דורש וללא מרשם, דבר שאף הוא עלול להוות פתח לשימוש לא מקצועי. בנוסף, קיימים בשוק חומרים זולים של חומצה היאלרונית שהוברחו לארץ מבלי שהם עברו מחקרים קליניים וקיבלו אישורים מוסמכים, ואשר עלולים לגרום לנזקים קשים ואף בלתי הפיכים.

הסיבוכים שעלולים להיגרם כתוצאה מהזרקה רשלנית של חומצה היאלרונית

כמו כל טיפולי הרפואה האסתטית, גם טיפולי הזרקת חומצה היאלרונית משלבים בין התחום הרפואי לתחום הקוסמטי. אולם, מאחר שמדובר בטיפולים שאינם נובעים מצורך רפואי כי אם מצורך קוסמטי גרידא, אזי רבים עלולים לשכוח כי סיבוכים לאחר הזרקת חומצה היאלורונית הינם בהחלט דבר אפשרי, וכי טיפולים אסתטיים עלולים להיות כרוכים ברשלנות רפואית.

טיפולי ההזרקה נראים לכאורה טיפולים "תמימים", קלים, מהירים, ופשוטים לביצוע. זוהי כנראה סיבה נוספת שבגינה לא מעט רופאים לא מיומנים מתפתים לבצע אותם, על אף שאין להם כל השכלה והכשרה מתאימה לכך ורק כדי להרוויח "כסף קל ומהיר". אולם, חשוב להבין שמדובר בטיפולים שמבוצעים באזורים רגישים ביותר בפנים, מרובי עצבים ושרירים, אשר מצריכים הבנה והכשרה רפואיות ספציפיות. על מנת להימנע ממצב של סיבוכים לאחר הזרקת חומצה היאלורונית, וכל שכן סיבוכים מיותרים, קיימת חשיבות קריטית שטיפולים אלו יבוצעו על ידי רופא מקצועי, מנוסה, ומיומן, אם כי המציאות מוכיחה שגם רופאים כאלו עלולים לעתים להתרשל בעבודתם.

טיפולי הזרקה שמבוצעים באופן רשלני עלולים לא רק שלא להביא לתוצאה האסתטית המקווה, אלא גם לגרום לסיבוכים שונים עקב התפזרות חומרי החומצה ההיא לרונית שמוזרקים מתחת לעור הפנים, דבר שיכול לגרום הן לנזקים מקומיים באיזור הזריקה עצמה, והן לנזקים מרוחקים יותר. סיבוכים לאחר הזרקת חומצה היאלורונית ונזקים אלו כוללים זיהומים קשים, פגיעה בכלי דם, נמק של עור הפנים, נפיחות ממושכת ואף קבועה, צלקות מכערות, עיוותים אסתטיים ומראה בלתי פרופורציונאלי, חסימה של עורק הרשתית, ואף עיוורון.

הנזקים הפיזיים הללו עלולים מטבע הדברים לגרום גם לנזקים נפשיים למטופלים, שכוללים סבל ועוגמת נפש רבה, תחושות מבוכה ובושה, קושי ביצירת קשרים אינטימיים, ואף דיכאון.  אין צורך להכביר מילים על החשיבות החברתית הרבה שמיוחסת למראה הפנים, במיוחד במציאות של ימינו, ועל הכאב והסבל שעלולים להיגרם למי שהשקיע את מיטב כספו על מנת לשפר את מראה פניו, ובדיעבד גילה שלא רק שהוא לא שופר, אלא הוא אף ניזוק והדרדר.

טיפול רשלני בחומצה היאלורונית

עילות רשלנות רפואית בהזרקת חומצה היאלרונית

הרשלנות הרפואית בטיפולי הזרקת חומצה היאלרונית יכולה להתבצע באופנים שונים ומסיבות שונות, וזאת כפי שיודגם להלן.

אי קבלת הסכמה מדעת לביצוע הטיפול בהזרקת חומצה היאלרונית

ככלל, לפני כל ביצוע של טיפול רפואי, כולל הזרקת חומצה היאלרונית, יש לקבל את הסכמתו מדעת של המטופל ולהחתים אותו על טופס הסכמה, וזאת לפי סעיף 13 לחוק זכויות החולה. הפרת חובת קבלת ההסכמה מדעת עלולה להוות עילה לרשלנות רפואית.

לשם קבלת ההסכמה מדעת, מוטלת על הרופא החובה לתת למטופל הסבר מלא על הטיפול, ובין היתר לציין בפניו את כל הסיכונים, תופעות הלוואי, והסיבוכים שכרוכים בו, כולל טיפולים אלטרנטיביים שקיימים (ככל שישנם כאלו), וזאת על מנת לאפשר למטופל לבחור ולקבל החלטה מושכלת בעניין ביצוע הטיפול.

בהתאם לחובה זו, מוטלת על הרופא שמבצע את ההזרקה, החובה לתת למטופלת, לפני ביצוע הטיפול, הסבר מלא אודות הטיפול בהזרקת חומצה היאלרונית, ובמיוחד לפרט בפניה את הסיכונים שכרוכים בו, וכן להחתים אותה על טופס הסכמה לכך. בפסיקה אף נקבע שרמת ההסברים הנדרשת לפני ביצוע טיפול קוסמטי שאינו נובע מצורך רפואי הינה גבוהה יותר מהרגיל, ועליה לכלול תיאור מקיף של כל הסיכונים שכרוכים בטיפול זה, לרבות סיכונים נדירים או קלים יחסית.

ביצוע רשלני ובלתי מיומן של טיפול הזרקת החומצה ההיאלרונית

כאמור, הטיפול בהזרקת חומצה היאלרונית הינו טיפול עדין ורגיש ביותר, שכדי לבצעו באופן תקין יש צורך בהכשרה מקצועית ומיומנות רבה. כפי שצוין לעיל, כיום כל רופא בישראל רשאי לבצע הזרקות של חומצה היאלרונית, וזאת אף אם אין לו כל הכשרה מקצועית בטיפול זה, ולכן חשוב לברר מראש עם הרופא המזריק עד כמה הוא מיומן ומנוסה בביצוע טיפול זה, אם כי יש לקחת בחשבון שגם רופאים מיומנים עלולים כמובן להתרשל בעת ביצועו.

הרשלנות הרפואית בעת ביצוע הטיפול יכולה להתבטא באופנים שונים, כגון אי שימוש של הטכניקה המתאימה לביצועו או ביצוע שגוי וכושל שלה; ביצוע הטיפול בסביבה שאינה בטוחה וסטרילית בהתאם להוראות משרד הבריאות; שימוש בחומרי ההזרקה בניגוד להוראות היצרן; שימוש בחומרים זולים ובלתי מאושרים, ועוד.

העדר מעקב לאחר הזרקת החומצה ההיאלרונית

חשוב להבין שהטיפול בהזרקה אינו מסתיים עם ביצוע ההזרקה, אלא יש לעקוב אחר מצב המטופלת גם בימים שלאחר ההזרקה על מנת לוודא שלא התפתחו אצלה סיבוכים ותופעות לוואי שונות (זיהומים, תגובה אלרגית, נפיחות, וכיו"ב), וכמובן על מנת להעניק לה טיפול רפואי מתאים במידה שחלילה התעוררו כאלו. כך, לדוגמא, קיים כיום חומר בשם היאלורונידאז, שניתן להשתמש בו לפירוק החומצה ההיאלרונית במקרה הצורך אם משתמשים בו תוך 24 שעות לאחר הטיפול, אולם כפי הנראה רק כשליש מהרופאים מחזיקים אותו בקליניקות שלהם. במקרים חמורים יש אף מקום להפנות את המטופלת לבית החולים לשם קבלת טיפול אינטנסיבי יותר. מכל מקום, העדר מעקב אחר מצב המטופלת, התעלמות מתלונותיה או אי מתן טיפול מתאים במקרה שבו התעוררו סיבוכים, עלולים להוות עילה לתביעת רשלנות רפואית.

עורכי הדין שלנו זמינים
עבורכם וישמחו לעזור!

ליעוץ אישי וחסוי >

הייעוץ ניתן ללא התחייבות

icon

עורכי הדין שלנו זמינים
עבורכם וישמחו לעזור!

ליעוץ אישי וחסוי >

הייעוץ ניתן ללא התחייבות

מה ניתן לעשות במקרה של הזרקת חומצה היאלרונית רשלנית?

בכל מקרה בו קיים חשד לרשלנות רפואית בכל הקשור למתן טיפול בהזרקת חומצה היאלרונית, חשוב כמובן תחילה לפנות לקבלת טיפול רפואי מתאים, וזאת מוקדם ככל האפשר. ככל שהטיפול הרפואי המתאים יינתן מוקדם יותר, כך גם קטנים נזקי הטיפול הרשלני וגדלים סיכויי ההחלמה. במקרה הצורך, חשוב לא להסס ולפנות גם לבית החולים, ואף להתאשפז שם במידה שהדבר נדרש לשם קבלת טיפול רפואי הולם וממצה.

עוד מומלץ לפנות לעו"ד העוסקים בתחום, ולהתייעץ עמם על מנת לברר האם יש מקום להגשת תביעת רשלנות רפואית. בעניין זה חשוב להיות מודע לכך שעל מנת לבסס ולהוכיח תביעת רשלנות רפואית כלשהי, ולרבות לגבי טיפול בהזרקת חומצה היאלרונית, חייבים להתקיים שלושה רכיבים בסיסיים: התרשלות של הרופא, נזק למטופל, וקיום קשר סיבתי בין התרשלות הרופא לנזק שנגרם למטופל. לפיכך, אם לדוגמא הרופא התרשל בעת מתן הטיפול בהזרקת חומצה היאלרונית, ואף נגרם למטופל נזק עקב כך, אולם המדובר היה בנזק קל שחלף עד מהרה, אזי סביר להניח שלא ניתן יהיה להגיש תביעת רשלנות רפואית במקרה כזה.

בכל מקרה, מומלץ לשמור את כל החומר הרפואי, וכמובן חשוב גם לצלם בזמן אמת את איזור הפנים שנפגע מהטיפול, וזאת על מנת לתעד את נזקי הטיפול ולהגיש את הצילומים כראיות במסגרת המשפט, וזאת ככל שיוחלט שיש מקום להגיש תביעה כנגד הרופא. במידה שהתביעה תוגש ותתקבל, ניתן לקבל פיצויים בגין ראשי נזק שונים, כגון הפסדי שכר, הוצאות רפואיות, כאב וסבל, ועוד.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך