הדברים שלא מספרים לך לפני ניתוח פלסטי

ניתוחים פלסטיים הפכו בתקופה האחרונה ליותר ויותר טרנדיים. כמעט כל אחד ואחת מאיתנו חרד לחיצוניותו והיה משנה דבר כזה או אחר בגופו. כולם רוצים להיראות יפים יותר, צעירים יותר, בריאים יותר, חלקים יותר, מושכים יותר, וכן הלאה. עם זאת, חשוב לדעת כי למרות שלא מדובר בניתוחים "דחופים", ניתוחים אלה טומנים בחובם לא מעט סיכונים.

ניתוחים פלסטיים

תביעות רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים מוגשות השכם לבקרים לבתי המשפט. בין היתר בשל כישלון ההליך הניתוחי עקב מעשה או מחדל מצד הגורמים האמונים על הניתוח,  הפרה של האוטונומיה על הפרט ופגיעה בעקרון ההסכמה מדעת.

עברתם ניתוח פלסטי ונגרם לכם נזק ? מלאו את טופס יצירת הקשר ושלחו אלינו. אנו כבר נדאג לבחון האם מדובר במקרה של רשלנות רפואית בניתוח פלסטי.

חובת המטפל לגילוי רחב אודות הסיכונים

עובר לכל טיפול רפואי, מחויב הרופא המטפל להעביר למטופל את מלוא המידע, כנדרש בחוק זכויות החולה ולקבל את הסכמתו לביצוע הטיפול. בכל הנוגע לניתוחים פלסטיים, מאחר והם מאופיינים בכך שהם אינם ניתוחים דחופים, החובה שחלה על הרופא המטפל, כאמור, הינה חובה מוגברת. הסכמה מדעת מצידו של המטופל תינתן רק לאחר שהובהרו לו סיכויי ההצלחה של הניתוח הפלסטי, תופעות הלוואי העלולות להופיע כתוצאה מעריכתו ודרכי הטיפול החלופיות בהן הוא יכול לבחור. הדין דורש כי כל ההסברים האמורים יינתנו למטופל זמן סביר לפני הניתוח, על מנת לאפשר לו להגיע להחלטה מושכלת וליתן לו אפשרות לדלות עוד מידע בנושא.

במידה והתוצאות של ניתוח פלסטי שעבר מטופל היו שונות לחלוטין מהאפשרויות שהוצגו בפניו עובר לניתוח, או אם גילה המטופל בדיעבד כי הייתה קיימת אלטרנטיבת טיפול אחרת אשר הייתה מונעת את נזקי הניתוח והוא לא קיבל מידע אודותיה, ייתכן ותקום לו עילת תביעת רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים.

טופס הסכמה – לא סוף פסוק

כאשר מגיש הניזוק תביעת רשלנות רפואית בטיפולים פלסטיים, המתבססת על הפרת עיקרון ההסכמה מדעת, כאמור לעיל, אחת הטענות הראשונות שמעלה הרופא היא טענה לפיה המטופל מושתק מלטעון להפרת עיקרון ההסכמה מדעת, היות וחתם על טופס הסכמה לניתוח, לפני שבוצע בו הניתוח.

ודוק, במסגרת טופס ההסכמה הסטנדרטי עליו מוחתמים המטופלים, הם מצהירים כי פורטו בפניהם כל הפרטים הרלוונטיים לניתוח, על פי החוק וכי הם מסכימים לבצע את הניתוח, לאחר ששקלו באופן מושכל את האפשרויות העומדות בפניהם. בהרבה מן המקרים בית המשפט לא יקבל את הטענה האמורה. כך אם, למשל, טופס ההסכמה נחתם ביום שבו בוצע הניתוח, סביר להניח כי בית המשפט יסיק כי לא ניתן למנותח זמן סביר על מנת לכלכל את צעדיו ובהמשך לכך להגיע להחלטה מושכלת ועל כן יראה בהתנהגות הרופא המטפל רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים.

על מנת לקבוע אם הטיפול שהעניק הרופא הפלסטי מהווה חריגה מהסטנדרט לו נדרש בניתוחים פלסטיים, יבחן בית המשפט את התנהגות הרופא בהכנת המטופל לניתוח ובמסירת הפרטים הרלוונטיים, כמפורט לעיל, כמו גם את הליך הניתוח עצמו והמעקב אחרי התאוששות המנותח ומצבו הבריאותי לאחר הניתוח הפלסטי. בית המשפט יקבע כי מדובר בהתנהגות מסוג רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים במידה והתנהגותו של הרופא בכל אחד מן השלבים האמורים סטתה מההתנהגות שיש לצפות ממנתח פלסטי סביר.

בכל הנוגע לשלב הכנת המנותח לניתוח, על הרופא הסביר לבחון את מצבו הבריאותי של המנותח ולערוך לו, תוך כדי כך, את הבדיקות הרלוונטיות, אשר יחזקו את המסקנה כי המטופל כשיר לעבור את הניתוח ואינו נמצא בקבוצת סיכון. במידה והרופא המטפל קיבל בעניין זה החלטה הנוגדת את הספרות הרפואית והפרקטיקה הרפואית שהייתה מקובלת במועד עריכת הניתוח, יוכל המטופל להגיש תביעה בגין נזקים שנגרמו לו כתוצאה מהרשלנות האמורה. במקרים של ניתוחים פלסטיים כושלים, אשר גרמו למנותח לנזק, יש להיוועץ בעורך דין המתמחה בנושא. בסיוע עורך הדין, תיערך חוות דעת רפואית אודות נסיבות המקרה הספציפי ותוגש תביעה לערכאה המשפטית הרלוונטית, בהתאם לסכום הפיצוי המבוקש.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

תגובות

5 תגובות

 • 7 בינואר 2018 בשעה 11:49

  שלום אני בת 25 כתוצאה מפגות 653 גרם יש קוצר ראיה גבוה כתוצאה מזה חורים ברשתית הייתי אצל רופא עיניים גלאוקומה שאמר לי שיש עצב ראיה מוזר וכרום בעצב עין ימין וכבר תפסו את זה לפני פסח הרופא שהיה צריך לשלוח לי לצילומים שלח אותי רק חצי שנה אחרי ואז כבר נהיה נזק האם יש פה רשלנות או שהשם משלם לכל משלא מדבר לשון הרע על הרופאים בעולם הזה מחכה לתשובה ברורה תודה רבה!!!!!!!

  • 7 בינואר 2018 בשעה 13:13

   שלום רב, בהחלט יכול להיות שהיה על הרופא לנהוג בצורה אחרת, אך על מנת שנוכל לבחון ולהתייחס לדברים, עלינו לעיין בכל התיק הרפואי ולהיוועץ עם גורמים רפואיים. מומלץ לפנות לייעוץ אישי אצל עו"ד העוסק בתחום.

 • 23 בספטמבר 2017 בשעה 23:15

  שאיבת שומן בבטן גרמה לנזק בילתי הפיך. כמו כן נעשה 4 פעמים ניתוך למרות ההבטחות שהפעם זה יצלי ולא נשאר נזק בבטן

  • 24 בספטמבר 2017 בשעה 10:42

   מה השאלה?

 • 18 במאי 2011 בשעה 22:23

  הכי חריג לדעתי

  זה שישנם רופאים שמחתימים מטופלים ממש בסמוך לביצוע הניתוח ולא מאפשרים להם למעשה לשקול את הסיכונים שכרוכים בניתוח בכובד ראש. חבל שכך.

התגובה שלך