רשלנות רפואית ברפואת שיניים

 

האם רופא שיניים אשר לא טורח להסביר למטופל אודות דרכים העומדות בפניו לטיפול במחלתו מתרשל במילוי תפקידו ? בית המשפט השלום בירושלים משיב על השאלה בפסק דין שניתן לאחרונה.

הסבר חסר אודות חלופות הטיפול האפשריות עשוי להקים למטופל עילת תביעה ופיצוי:
תביעות רבות בתחום של רשלנות רפואית ברפואת שיניים מגיעות לפתחם של בתי המשפט בישראל.
מדובר אפוא באחד התחומים הרפואיים הנפוצים בגינם מוגשות תביעות בתחום הרשלנות הרפואית. הרדמה לקויה, טיפול מיותר או לא תקין, עקירה, סתימה או השתלת שיניים באופן לקוי, טיפולים אורתודנטים לא מוצלחים, פגיעה בעצבים ואי מתן הסבר אודות הטיפול הרפואי הניתן הן רק חלק מהמקרים בגינם נפתחים בבתי המשפט בארץ הליכים משפטיים של רשלנות רפואית ברפואת שיניים.
במרבית המקרים המטופל בכלל אינו מודע לכך שהטיפול הרפואי שניתן לו רשלני והוא מגלה זאת רק בשלב מאוחר יותר, כאשר מצבו הרפואי מחמיר והוא נאלץ להתפנות לקבלת טיפול רפואי. בחלק לא מבוטל גם מהמקרים הרופאים לא טורחים להסביר למטופל את הסיכונים הכרוכים בטיפול הרפואי שהם נדרשים לעבור או הסבר אודות דרכים אחרות לטיפול במצבם, ובכך מונעים מהם את האפשרות לקבל החלטה מדעת אודות הטיפול הרפואי הראוי והמתאים להם.
נגרם לכם נזק במהלך טיפול במרפאת שיניים ?
גשו בכל ההקדם לקבלת ייעוץ משפטי אצל עורך דין הבקיא בניהול תביעות רשלנות רפואית ברפואת שיניים לשם הערכת סיכוי תביעתכם, וכן למומחה רפואי בתחום רפואת השיניים. פנייה מוקדמת עשויה לשפר את סיכוי תביעתכם ומצבכם המשפטי.
לקבלת ייעוץ משפטי של עורך דין רשלנות רפואית ברפואת שיניים, באפשרותכם לפנות אלינו באמצעות טופס "צור קשר" המופיע באתר או באמצעות המענה הטלפוני בטל משרדנו 03-5117722, ואנו נחזור אליכם בהקדם. פנייתכם חסויה ואינה כרוכה בהתחייבות כלשהי מצידכם.
רשלנות רפואית ברפואת שיניים בראי הפסיקה:
לאחרונה, ביום 17.3.2011, קיבל בית משפט השלום בירושלים תביעת רשלנות רפואית ברפואת שיניים שהוגשה על ידי גברת פיורן כנגד רופא השיניים שלה. השתלשלות האירועים המפורטת בכתב תביעה דנן מלווה בטענות רשלנות רפואית ברפואת שיניים מצידה של התובעת. לטענתה, בחודש אוגוסט 2008 היא הגיעה למרפאתו הפרטית של רופא השיניים היות וסבלה מכאבים עזים בשיניה. הרופא בדק את מצב פיה וקבע כי עליה לעבור טיפול שורש שלאחריו יש לכסות את השן הבעייתית בכתר. התובעת קיבלה את התכנית האמורה בכתב והסכימה לביצועה. התכנית בוצעה כמתוכנן, אולם התברר לרופא הנתבע כי ישנו פגם בכתר שנבע מייצורו.
התובעת דרשה כי הכתר האמור יוחלף והנתבע הבהיר לה כי הדרך היחידה לעשות כן היא להוציא את הכתר ולשלוח אותו חזרה ליצרן, על מנת שיתקן את הפגם בו.
התובעת הסכימה לטיפול המתקן והרופא הוציא את הכתר מפיה באמצעות חולץ כתרים, שהינו מכשיר מקובל ותקני. דע עקא, לטענת התובעת הרופא הפעיל כוח פיסי רב בחילוץ האמור, עובדה שגרמה לכך שהכתר חולץ עם המבנה והברגים אליו היה מחובר. מספר ימים לאחר מכן הזמין הרופא את התובעת למרפאתו על מנת להתקין בפיה מבנה חדש במקום זה שחולץ בטעות.
על פי הטענות הנפרסות על ידי הנתבע בכתב ההגנה שהוגש מטעם רופא השיניים, התובעת לא נענתה להזמנתו ולא הגיעה למרפאתו מעולם. לעומת זאת, על פי גרסת התובעת היא הגיעה למרפאתו של הרופא שלוש פעמים לפני מועד ההזמנה האמור לעיל. זאת משום שחשה כאבים עזים באיזור בו חולץ הכתר והמבנה. הנתבע מכחיש את הטענה העובדתית האמורה, אשר אינה מגובה בכל רישום רפואי שנערך אודות התובעת.
בסופו של יום, נתגלה סדק בשורש השן הבעייתית, עובדה שהצריכה את התובעת לפנות למרפאת השיניים של בית חולים "הדסה", שם הושתל בפיה כתר בצורת שתל באיזור הבעייתי. המחלוקת העובדתית העיקרית שבין הצדדים נוגעת למועד היווצרות הסדק. כך, לטענת התובעת הסדק התרחש בשליפת הכתר על ידי הרופא ואילו לטענתו של הנתבע הוא ארע במועד מאוחר יותר.
בכל הנוגע לטענת רשלנות רפואית ברפואת שיניים נטען על ידי התובעת כי האופן בו חולץ הכתר על ידי הרופא מהווה רשלנות רפואית ובנוסף חטא הרופא בהפרת חופש האוטונומיה של המטופלת, זאת משום שלא הסביר לה כי ניתן לחלץ את אותו הכתר על ידי ניסורו ולא באמצעות חולץ הכתרים.
בית משפט השלום מקבל את גרסת התובעת לעניין המועד בו נוצר הסדק בשורש השן, כמפורט לעיל, אולם קובע כי האופן בו חולץ הכתר אינו עולה כדי רשלנות רפואית ברפואת שיניים. יחד עם זאת, על פי פסק הדין היה על הרופא להבהיר לתובעת כי אפשר לנסר את הכתר, בעיקר לאור העובדה שידוע כי שיטת החילוץ שנבחרה על ידי הרופא עלולה לגרום למטופל נזקים באיברים אחרים בפיו.
בית המשפט פוסק כי ההסבר הלקוי שניתן על ידי רופא השיניים פגע בחופש הבחירה של התובעת, כאשר הפיצוי שנקבע לה בגין עוולה זו עומד על הסך של חמישה עשר אלף שקלים.
ת.א 15354/08

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך