רשלנות רפואית בשיניים

סקירה מעניינת של מספר פסקי דין מהתקופה האחרונה בנושא הנ"ל

ההיסטוריה מלמדת כי ישנם מספר דברים מרכזיים שעל מטופל לבדוק, בטרם הוא בוחר ברופא השיניים אשר יטפל בשיניו. ראשית, עליו להתאים את הטיפול הרפואי הנדרש בעניינו אל רופא השיניים. ודוק, מדע הרפואה המתפתח הרחיב את רפואת השיניים לתחומים נוספים, כגון: יישור שיניים, טיפולי חניכיים, השתלת שתלים ועוד. על מנת למזער את האפשרות של רשלנות רפואית בשיניים על מטופל שצריך לעבור יישור שיניים, למשל, לבצע את הטיפול הרפואי בפיו אצל רופא אורטודנט (רופא מומחה ליישור שיניים).

עברתם טיפול בשיניים ונגרם לכם נזק ?

מעוניינים לבחון האם הטיפול הרפואי שניתן לכם עולה כדי רשלנות רפואית בשיניים ?

פנו אלינו באמצעות טופס יצירת הקשר או בטלפון 03-5117722 ואנו נדאג כי עורך דין רשלנות רפואית בשיניים מצוות האתר ישוב אליכם עם תשובות בהקדם.

 

רשלנות רפואית שיניים בפסיקת בתי המשפט:
מקרה שנדון לאחרונה על ידי בית המשפט השלום בתל אביב ? יפו, עסק במטופל שרופא השיניים שלו המליץ לו על טיפול במסגרתו יעקרו את השיניים בפיו ויחליפו אותן בשתלים. המטופל הסכים לטיפול, אולם רופא השיניים לא יידע אותו על כך שרופא שיניים אחר, אשר אינו מומחה בטיפולי שתלים, הוא זה שיבצע את השתלת השיניים בפיו. אי מומחיותו של הרופא בהשתלת השתלים הובילה לכישלון הטיפול והצריכה את המטופל לעבור טיפולי שיקום ארוכים. בית המשפט אמנם פסק לו פיצוי בסך של כמאה אלף שקלים, אולם נראה כי כל סבלו וכאביו של התובע היו נמנעים אילו היה עומד על כך שההשתלות יבוצעו על ידי רופא מומחה (ראה/י ת"א 25797/06).
דבר נוסף ובסיסי שעל המטופל לבדוק הוא שהאדם שמבצע בו את הטיפול הוא אכן מוסמך לעסוק ברפואת שיניים. ודוק, רופאי שיניים רבים מעסיקים במרפאתם טכנאי שיניים, אשר אינם מוסמכים לבצע טיפולי שיניים במטופלים. בכתב תביעת רשלנות רפואית בשיניים שהוגש לבית המשפט בנתניה, טענה המטופלת, בין היתר, כי חלק מהטיפולים שבוצעו בה נעשו על ידי טכנאי השיניים שעובד במרפאה. בית המשפט קיבל את טענותיה של התובעת בעניין הרשלנות הרפואית ופסק לה פיצוי בסך שלוש מאות וחמישים אלף שקלים, זאת בשל הליכי שיקום הפה שנאלצה לעבור והנזקים הבלתי הפיכים שנגרמו לליסתה (ראה/י ת"א 3728/05). בהקשר זה לא למותר לציין כי במידה והטכנאי מתחזה לרופא שיניים הרי שהדבר עולה כדי עבירה פלילית של התחזות וניתן אף להאשים את רופא השיניים שאיפשר זאת במרפאתו (סיוע לעבירת ההתחזות, כאמור).
לאחר הבחירה ברופא השיניים, על המטופל לוודא כי לפני ביצוע הטיפול הרפואי, הרופא מסביר לו את האופן שבו ייערך הטיפול, הסיכויים שיתרחש סיבוך במהלך בטיפול ואף מפרט בפניו מהם אפשרויות הטיפול הנוספות העומדות לו (במידה ואכן קיימות אלטרנטיבות טיפול חלופיות). הפסיקה עסקה לא פעם בתביעות רשלנות רפואית בשיניים שבמסגתן נטען שהרופא הפר את חובת הגילוי האמורה לעיל, עובדה שגרמה לפגיעה באוטונומיה של המטופל על גופו. כך, לדוגמא, במהלך טיפול השיניים שבוצע בגברת הילה פיורן נוצר צורך לחלץ כתר שהיה בפיה. רופא השיניים בחר לחלץ את הכתר באמצעות חולץ כתרים מיוחד, שהשימוש בו מקובל בעולם הרפואה. למרות זאת, חילוץ הכתר גם לנזקים בפיה של המטופלת, אשר בעקבותם היא הגישה תביעת רשלנות רפואית בשיניים. בית המשפט קבע שהרופא התרשל משום שנתן לתובעת הסבר חסר לפני ביצוע הטיפול, כך שלא הבהיר לה כי ניתן לחלץ את הכתר גם על ידי ניסורו (ראה/י ת"א 15354/08).

 

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך