סיכם עם רופא אחד, אך בפועל טיפל בו אחר

עבר טיפול מיוחד אצל מומחה שיקומי בפה, אך עקב רשלנות רפואית סבל מכאבי סבל אדירים ומיותרים. קראו את הסיפור.

שיקום פה ולסת רשלני

רפואת השיניים בארץ הינה מתקדמת ביותר, כאשר אפשרויות שיקום הפה נרחבות וניתן כיום באמצעות התקנת שתלים לשנות את מצב השיניים מן הקצה אל הקצה. מדובר לרוב, בטיפולים יקרים שדורשים מיומנות מקצועית רבה, שכן כל טעות או תקלה ולו הקטנה ביותר, עשויה להוביל לשרשרת של טיפולים מיותרים וכואבים. לכן יש לבחור היטב את רופא השיניים לפני שמחליטים להתחיל בתכנית טיפולית כלשהי, לא כל שכן תוכנית שיקומית, אחרת עלולים לצאת עם נזקים חמורים ולהתמודד מול רופא השיניים בבית המשפט עת תגישו נגדו תביעת רשלנות רפואית, כפי שאירע במקרה הבא.

מקרה שהיה, כך היה

חיים (שם בדוי) תושב ארה"ב פנה לרופא שיניים בארץ כדי שזה יבצע מספר טיפולי שיניים, בבדיקה שנערכה לו  על ידי הרופא נמצא כי דרוש לבצע טיפול שיניים שיקומי ומקיף בכל חלל הפה, הכולל עקירתן של רוב השיניים והכנסת שתלים במקומן.

במועד שנקבע לטיפול הראשון בעת, שחיים התיישב על כיסא המטופלים, הציג בפניו רופא השיניים, רופא אחר אשר עובד עמו ושהוא מומחה בתחום של ניתוחי פה, לסת והשתלות ולפיכך ההשתלה תיעשה על ידו.

כשלושה חודשים מאוחר יותר, הגיע חיים לטיפול נוסף שבו עבר ניתוח לשם השתלות בלסת התחתונה.

בשני הניתוחים שחיים עבר, היו לו תופעות לוואי קשות ביותר של נפיחות, כאבים חזקים והיה צורך בטיפול תרופתי של אנטיביוטיקה ומשככי כאבים.

רק כעבור שנה ותשעה חודשים לערך, חזר חיים לארץ להמשך טיפול בהתקנת השתלים בפיו, אך כאשר שב לביתו שבארה"ב החל לסבול מכאבים חזקים עד כי התקשה לאכול והנחיית רופא השיניים בטלפון הייתה כי עליו לפנות לקבלת טיפול דחוף ביותר אצל רופא שיניים באזור מגוריו.

השתלים לא נקלטו, והיה על חיים לעבור בעקבות הטיפול שניתן לו סדרה נוספת וממושכת של טיפולים לשיקום הפה אצל רופא שיניים אחר, מה שגרם לו לנזק חמור, כאבים והרבה מאוד סבל.

הוגשה תביעה לבית המשפט בגין רשלנות רפואית כנגד רופא השיניים? מה קבע בית משפט השלום?

ההליכים בבית המשפט

בפני בית משפט השלום הוגשו כתבי הטענות מצד הצדדים כאשר חיים התובע טען כי הרופא התרשל, שכן אמנם לא הוא זה שביצע את הטיפול, אבל הוא זה שהיה אחראי לכל מעשיו של הרופא שביצע את ההשתלות בפועל מכיוון שהטיפול נעשה באופן לקוי ביותר, הרי נגרם לו נזק שהסב לו כאב פיזי קשה והיה עליו לשאת בהוצאות רבות נוספות. בנוסף, טען חיים כי הוא לא נתן את הסכמתו על כל שלבי הטיפול כמו גם, לא הוסברו לו הסיכונים והסיבוכים האפשריים ונאמר לו כי הטיפול יעשה על ידי רופא מומחה ובפועל התברר כי הרופא שניתח אותו אינו מוגדר כמומחה בתחום.

מנגד נטען על ידי הרופא כי הוא לא זה שביצע את הטיפולים והוא לא זה שצריך להיות הנתבע עוד נטען כי הסיבה העיקרית לבעיות הרבות שנוצרו עם השתלים היא אי הגעתו של חיים המטופל לביקורות בהתאם לנדרש ממנו ואמנם השתלים לא נקלטו היטב אך אין המדובר ברשלנות אלא באפשרות שקיימת בכל הליך של השתלת שיניים.

בית המשפט שמע את חוות הדעת הרפואיות מצד שני הצדדים אך בשל הפער הגדול שנוצר בין שני אלה, החליט בית המשפט למנות מומחה מטעמו וזה קבע כי קיים חוסר דיוק בין הרישומים למה שבוצע בפועל וגם השתלים שנעשו אינם ממוקמים באופן מדויק ונכון כפי הנדרש.

המטופל חיים אמנם לא הגיע במועד שנקבע מראש לביקורת ובכך פגע באופן מסוים בהליך השיקום אך כאשר הגיע לארץ בשל תחושה של חוסר תאימות השתלים בפה, לא היה הרופא המנתח בארץ כדי להעניק לו את הטיפול המתאים והיה עליו לחזור לארה"ב כדי לסיים את הטיפול.

בנוסף קובע המומחה הרפואי כי לא התקבלה הסכמה בכתב לכל מהלך הטיפול על כל המשתמע מכך.

לא הובעה הסתייגות מחוות דעת המומחה שמונה מטעם בית המשפט ולפיכך, בית המשפט קיבל את חוות דעתו כפי שזו הוצגה בפניו ובהתאם לכך קבע בית משפט השלום כי רופא השיניים שקיבל את חיים כמטופל אינו יכול להתנער מאחריותו כלפי המטופל בכך שלא הוא ביצע את הטיפולים שכן, הרופא היה תחת מינויו והשגחתו ועליו לשאת בכל אשר אירע בעקבות זאת, ולפיכך פוסק בית המשפט כי הייתה רשלנות רפואית מצד הרופא שכן, ניתן טיפול שהינו נמוך מהסטנדרט הרפואי הנדרש והמקובל מרופא שיניים.

אור לכל אלה, פוסק בית משפט כי ישולם לחיים התובע פיצוי כספי בסך של 110,000ש"ח בגין הנזק שנגרם לו מהטיפול הרשלני בטיפולי שיקום הפה שבוצעו על ידי הרופא.

ת"א 25797-06

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

תגובות

2 תגובות

  • 4 במרץ 2018 בשעה 1:13

    רגלי הימנית שותקה טוטלית ולגמרי אחרי ניתוח של רשלנות רפואית קשה ביותר בניתוח עפ"י חוות דעת רפואית.

  • 4 במרץ 2018 בשעה 1:08

    אחרי ניתוח וכשהתברר עפ"י חוות דעת של מומחה רפואי התברר ונקבע שמדובר בהתרשלות רפואית קשה ביותר בניתוח וכתוצאה מכך רגלי שותקה טוטלית ולגמרי. מה הוא סכום הפיצוי המגיע לי על הנזק הבלתי הפיך שנגרם לי.

התגובה שלך