רופא תעסוקתי

מיהו רופא תעסוקתי ? מה תפקידו ואיך הוא יכול לסייע לכם בניהול תביעתכם כנגד המוסד לביטוח לאומי (ענף נכות כללית) או כנגד חברת ביטוח על פי פוליסת אובדן כושר עבודה? כנסו ודעו יותר.

תביעות אובדן כושר עבודה – תפקידו של רופא תעסוקתי:

ניתן לומר כי על אדם הטוען לאובדן כושר עבודה לעבור שלושה שלבים בטרם יוכר כזכאי לקבל תגמולים מהמוסד לביטוח הלאומי. בשלב הראשון, יהא על המבוטח לקבל אישור רשמי המעיד כי אכן נגרמה לו פגיעה המגבילה את כושר עבודתו. לאחר מכן, יהא על המבוטח להגדיר את מידת הפגיעה, כאשר אם ברצונו לקבל תגמולים מהביטוח הלאומי, עליו לוודא כי מידת הפגיעה האמורה תואמת את הגדרת אובדן כושר עבודה כפי שהיא משתקפת בפוליסה ובהוראות הדין. לבסוף, יהיה עליו לדרוש פיצוי על פי מידת הפגיעה שנגרמה לו, כאמור ובהתאם לתקופה שייעדר מהעבודה בגין פגיעה זו.

בחנו כעת את זכויותיכם בביטוח לאומי או תאגידי הביטוח בפורום אובדן כושר עבודה.

תפקידו של רופא תעסוקתי רלוונטי לכל השלבים המפורטים לעיל. הרופא התעסוקתי הוא הכתובת הראשונה לכל נפגע אשר חפץ להגיש תביעת אובדן כושר עבודה לפיתחו של המוסד לביטוח לאומי ענף נכות כללית או כנגד חברת ביטוח המבטחת על פי פוליסת ביטוח פרטית. ודוק, סמכותו העיקרית היא לקבוע האם המצב הרפואי של אותו אדם גורם לו לאובדן כושר עבודה חלקי או מלא. אשר על כן, אם פלוני סבור כי אכן נפגם כושרו לעסוק בעיסוקו הרגיל, עליו לפנות לרופא תעסוקתי, אשר יחליט באיזה שיעור נפגם כושר העבודה, אם בכלל, ובנוסף יקבע האם ומתי יוכל אותו פלוני לשוב לעבוד בעבודתו.

דברים שיש להכין מראש טרם הבדיקה

לא למותר לציין כי בטרם יפנה פלוני לבדיקה אצל רופא תעסוקתי, עליו לאסוף את כל התיעוד הרפואי הנוגע להגבלה הפוגעת, לטענתו, בכושרו לעבוד. לא זו אף זו, הרופא התעסוקתי יבסס את החלטתו על אותם מסמכים רפואיים, אולם גם לסוג העבודה של אותו פלוני יש השפעה על קביעתו. כך, במידה וסוג העבודה הקבועה של הנבדק דורשת ממנו מאמץ פיסי רב, אותו הוא אינו יכול לשאת בשל המגבלה הרפואית ממנה הוא סובל, ייטה הרופא התעסוקתי לקביעה כי עסקינן במקרה של אובדן כושר עבודה המזכה את הנפגע בפיצוי על ידי המוסד לביטוח לאומי.

ישנם מקרים בהם הרופא התעסוקתי אינו יכול לקבוע באופן נחרץ את מצבו של הנפגע, בהסתמך על תיאור העבודה שלו והמסמכים הרפואיים שנמסרו על ידו בלבד. במקרים אלו, יזמין הרופא התעסוקתי את הנפגע למרפאתו, על מנת לבצע בו בדיקה פיסית, אשר בעקבותיה ייקבע סופית האם איבד הנפגע את יכולתו לעבוד ובאיזה שיעור יש להעריך את אובדן כושר עבודה זה.

חשוב לציין כי ישנם מצבים בהם הרופא התעסוקתי יקבע כי הנפגע לא איבד באופן מוחלט את כושרו לעבוד ועל כן הוא מסוגל להמשיך לעסוק בעיסוקו הרגיל. בהקשר זה ייתכן ואותו רופא יחליט כי הנפגע יבצע את עבודתו באופן שונה, כך שיינתנו לו הקלות מסוימות (כגון: פטור מעמידה ממושכת בזמן העבודה, איסור עבודה במקום רועש וכדומה).

בנוסף לאמור לעיל, ישנו הליך בתביעות אובדן כושר עבודה המוגשות למוסד לביטוח לאומי, המכונה בשם החמרת מצב רפואי. במסגרת הליך זה טוען אדם שנקבעה לו בעבר נכות רפואית, כי חלה החמרה במצבו הרפואי, אשר בגינה נפגע עוד יותר כושרו לעסוק בעיסוקו. הרופא התעסוקתי הוא הגוף שמחליט האם אכן עסקינן בהחמרת מצבו הרפואי של פלוני, כך שהחלטת הרופא משליכה על המשך יכולת העבודה של פלוני אף בהקשר זה.

תגובות

26 תגובות

 • 31 ביולי 2012 בשעה 10:32

  חקירה של ה-מ.ל.ל.

  הוזמנתי,"לחקירה" בעניין תביעתי לתאונת עבודה /מחלת מקצוע. עצות, מעבר למצבי החולה תודה.

  • 13 באפריל 2019 בשעה 15:39

   אים רופא תעסוקתי קבע שאסור לי לעבוד עקב אירוע מוחי בעבודה דמנציה קשה עקב חומרים מסוכנים גרמו לי לדמנציה קשה האים אני נחשב ל100 אחוזי נכות בביטוח לאומי

 • 31 ביולי 2012 בשעה 11:47

  יותר פרטים

  אדי, על מנת שנוכל לספק לך עצות מועילות, יש מקום לפרט יותר פרטים על התאונה / מחלת מקצוע. אתה יכול לפנות גם בפנייה אישית אם אינך מעוניין לפרט כאן.

 • 7 באוגוסט 2017 בשעה 14:12

  יש לי המלצה לניתוח ארטרוסקופיה lt. אני עובדת בגן ילדים מזה 10 שנים יושבת על כיסאות נמוכים יושבת וכמה המון פעמים ביום. יש לי שחיקה בברכים קשה לי לעלות ולרדת מדרגות ולקום ממקום נמוך. האם זה נחשב מחלת מקצוע ואם כן יש מצב לעבודה חלקית בלי לפגוע בתנאי עבודתי ובשכר? תודה.

  • 7 באוגוסט 2017 בשעה 15:39

   רותי, על מנת להכיר בנזק שממנו הינך סובלת כמחלת מקצוע, עליך להראות כי הנזק נגרם במתכונת של "מיקרוטארומה". מציע לך לעיין במאמר שערכנו בנושא ופרסמנו באתר. לאחר מכן, את מוזמנת ליצור עימנו קשר וננסה לסייע ולעזור. בריאות והצלחה.

 • 15 באוגוסט 2017 בשעה 10:48

  עובדת כמזכירה במשרה מלאה לפני כחודשיים התחילו כאבים בכתף ולאחר בדיקות התגלה שיש לי הסתיידות גסה בגיד הופראספינטוס. מאחר ורוב עבודתי היא מול מחשב . האם יכולה לקבל מרופא תעסוקתי הפחתת שעות העבודה והכרה כמחלת מקצוע?

  • 15 באוגוסט 2017 בשעה 11:56

   בהחלט יכול להיות, אך מאחר ומדובר בשאלה רפואית, יש להעמידה לבחינה על ידי רופא מומחה. מומלץ אפוא לבחון את זכויותיך גם בביטוח לאומי בענף נפגעי עבודה / נכות כללית. בהצלחה.

 • 29 בנובמבר 2017 בשעה 20:30

  ברצוני לדעת,
  בעלי נפגע ממסור בעבודתו כנגר. אצבעו נחתכה והעצם נשברה. לאחר בדיקות רבות, ריפוי בעיסוק ותקופה ממושכת, מצא האורטופד המטפל כי נותרה לו מגבלת תנועה ובסיכום שכתב לו ציין כי לא יוכל לשוב לעבוד במקצועו. לפיכך, הפנה אותו לרופא תעסוקתי.
  שאלתי היא, האם יכול הרופא התעסוקתי להחליט אחרת, ולקבוע כי בעלי כן יכול להמשיך לעבוד במקצועו, בניגוד להחלטתו של האורטופד?

  • 30 בנובמבר 2017 בשעה 10:58

   רשאי, אך לא סביר, קל וחומר כאשר ישנה התייחסות של רופא מקצועי הרלבנטי לתחום הפגיעה. הרבה יותר סביר שיאמץ את קביעות האורתופד ויתייחס ליכולת של בעלך לבצע פעולות תעסוקתיות אחרות.

   • 30 בנובמבר 2017 בשעה 21:00

    ברצוני לדעת,
    בעלי נפגע ממסור בעבודתו כנגר. אצבעו נחתכה והעצם נשברה. לאחר בדיקות רבות, ריפוי בעיסוק ותקופה ממושכת, מצא האורטופד המטפל כי נותרה לו מגבלת תנועה ובסיכום שכתב לו ציין כי לא יוכל לשוב לעבוד במקצועו. לפיכך, הפנה אותו לרופא תעסוקתי.
    שאלתי היא, האם יכול הרופא התעסוקתי להחליט אחרת, ולקבוע כי בעלי כן יכול להמשיך לעבוד במקצועו, בניגוד להחלטתו של האורטופד?

 • 30 בנובמבר 2017 בשעה 21:00

  תודה רבה על תשובתך המהירה!

 • 17 בפברואר 2018 בשעה 20:19

  מחלת copd
  לאחרונה בעלי אובחן כסובל ממחלת copd, עם תפקוד ריאתי 35%, הוא מעשן מזה כ40 שנה ועובד במפעל למוצרי פלסטיק מזה 30 שנה, הוא משתמש בעבודתו בחומרים כגון פלון וטיפלון, השאלה היא אם יש סיכוי לקבל נכות מעבודה בביטוח הליאומי בגלל החומרים שמשתמש בהם או לא? שאלה נוספת היא,הוא בחופש מחלה מזה חודש ימים ורופא המשפחה האריך את חופש המחלה לעוד 3 חודשים, השאלה מתי עדיף לפנות לרופא תעסוקה בתום חופש המחלה או עכשיו?

  • 18 בפברואר 2018 בשעה 17:51

   בהחלט יש מקום לבחון זכאות לקצבת נכות בביטוח הלאומי, וכן זכויות למול תאגידי הביטוח וקרנות הפנסיה. באשר למועד ההיוועצות עם הרופא המומחה, ניתן לפנות לקראת תום תקופת אישורי המחלה. מומלץ לקבל התייחסות של הרופאים המומחים (בתחום הריאות) לגבי חוסר יכולתו לעבוד. בריאות והצלחה.

 • 8 במרץ 2018 בשעה 16:34

  אני רציתי לברר אני אחרי 3 קיסריים וגם עם פריצת דיסק לא מסוגלת לעמוד וללכת המון זמן זה מקרין לי לרגל ומנפח לי תקרסול השאלה אם אפשר להיסתמך רק על הפריצת הדיסק שיש לי ליקבוע אי כושר עבודה יש לי גם מיגרנות

  • 8 במרץ 2018 בשעה 17:03

   בהחלט. הנכות הרפואית משמשת פעמים רבות מדד לקביעת הנכות התעסוקתית, אך גם מבוטח הסובל מנכות רפואית נמוכה, עשוי להימצא באובדן כושר עבודה במקרים מתאימים. למשל, הדוג' הקלאסית הינה ביחס לפסנתרן, הוא עשוי לסבול מנכות רפואית נמוכה בגין פגיעה באחת מאצבעותיו, אך בד בבד עשוי הדבר להשליך על נכותו התעסוקתית (100%). מומלץ איפוא להתייעץ עם גורמים מקצועיים. בריאות והצלחה.

 • 27 במרץ 2018 בשעה 16:40

  אני עובדת כקופאית מזה 7 שנים בסופרמרקט 56 בחודש האחרון חלה החמרה בבריאות שלי יתר לחץ דם סובלת גם מבעיית ספיקה במסתם המיטראלי בלב במעקב כל חצי שנה יש לי גם פריצות דיסק הולכת לעבודה 3 4 שעות ולא מצליחה להמשיך כואב לי כל הגוף הזמנתי רופא תעסוקתי שיתן לי אי כושר עבודה מוחלט מה הסיכויים לקבל אישור

  • 27 במרץ 2018 בשעה 18:54

   רחל היקרה, שאלתך הינה רפואית ולא משפטית. לכן, יש להפנותה לרופא תעסוקתי (מומלץ לגשת לרופא פרטי, ולבקש את התייחסותו הן ביחס להליך המבוקש, למשל ביטוח לאומי / ביטוח מנהלים / קרן פנסיה). מומלץ איפוא להגיע אל הרופא עם מלוא המסמכים, ובעיקר עם המלצות הרופאים המומחים בתחום הקרדיולוגי והאורתופדי, או כל תחום אחר ממנו הינך סובלת. בהצלחה.

 • 7 ביולי 2018 בשעה 14:21

  אני נמצא באובדן כושר עבודה עקב מחלת מקצוע מהחומרים מסוכנים וגרם לי לדמנציה אני מתכוון לתבוע את ביטוח לאומי על מחלת מקצוע לפי מה שקבע לי תוקסולוג וגם את המעסיק בחוות מעבידים האים במחלת מקצוע מתקזז מול ביטוח לאומי בתביעה כמו בתאונת עבודה

 • 18 בדצמבר 2018 בשעה 12:21

  שלום אבא שלי בן 62היה אצל רופא תעסוקתי שרשם שהוא לא יכול לעבוד יש לו הרבה בעיות בריאותיות
  סכרת,לחץ דם, ניתוח שעבר ודם,כליות וכ"ו… הוא עובד כמחסנאי במשכורת ממש נמוכה
  מה הוא אמור לעשות כרגע אם ימשוך את הפנסיה יהיה לו שכר של 2300 ש"ח את הפיצויים ממליצים לא לפתוח כי אז הסכום החודשי לפנסיה יהיה נמוך יותר . האם הוא זכאי לקבל כנות מהמדינה ואם כן זה במקום הפנסיה ?
  אודה לעזרתכם ממש לא יודעים לאן לפנות

  • 18 בדצמבר 2018 בשעה 12:27

   האם יש לו כיסוי ביטוחי מסוג של אובדן כושר עבודה? אם כן, מומלץ לעיין במדריך הזכויות או במאמרים באתר ולעמוד על התגמולים.
   בנוסף, ככל ויש לו קרן פנסיה, ייתכן ולרשותו כיסוי של "פנסיית נכות" למקרה של איבוד כושר.
   יש לבחון אף את הזכויות בביטוח לאומי.
   אנו כאן לכל שאלה.
   בריאות והצלחה!

 • 3 בינואר 2019 בשעה 11:15

  כיצד אפשר לקבל חוות דעת מרופא תעסוקתי בהקדם האפשרי? האם זה דרככם?

  • 3 בינואר 2019 בשעה 11:43

   עליך לפנות לרופא מומחה בתחום, הכותב חוות דעת מקצועיות. אין אנו עוסקים בכתיבת חוות דעת, אלא במתן ייעוץ משפטי. כמובן, ככל והינך מיוצג, תפקידו של עורך הדין להפנות אותך לרופא מתאים.

 • 24 בפברואר 2019 בשעה 8:34

  שלום,
  סובלת ממחלת כלי דם, האם רופא תעסוקתי עשוי להאריך לי את חופשת המחלה?

  • 24 בפברואר 2019 בשעה 9:59

   בהחלט, בהתאם למגבלת ימי חופשת המחלה שניתן להעניק. אך, מעבר לכך, הרופא יכול לקבוע האם הינך כשירה לתפקידך, או לתפקידים אחרים בכפוף למגבלות כאלו ואחרות.

 • 28 באפריל 2019 בשעה 13:51

  הי, הייתי אצל רופא תעסוקתי בשביל המלצה לשמירת הריון (עבודה בסיכון), הוא רשם בהמלצה הפוך ממה שאמרתי לו. האם יש אפשרות ללכת לרופא תעסוקתי אחר ולקבל המלצה אחרת?
  או להגיש את כל המסמכים לביטוח לאומי ולחכות עם יאשרו לי, למה הרופא התעסוקתי רשם לי בהמלצה שאני יכולה לעבוד רגיל ..

  • 29 באפריל 2019 בשעה 10:54

   הינך רשאית לגשת לרופא תעסוקתי אחר לשם קבלת תעודה רפואית חדשה, אך שימי לב, ככל והרופא התעסוקתי הקודם היה מטעם הקופה הציבורית, למוסד לביטוח לאומי ישנה גישה למסמך הרפואי שערך שעה שיש ברשותו טופס ויתור על סודיות רפואית שעלייך לצרף לתביעה.
   כמובן, סביר כי מסמך זה יעמוד בפני הביטוח הלאומי ותידרשי ליתן הסברים לשוני.
   כדאי איפוא לעדכן את הרופא התעסוקתי בדבר קביעה קודמת, למען יוכל להתייחס לקביעה המוקדמת.
   ככל ותגישי מסמכים רפואיים המעידים כי הינך כשירה לעבוד, סביר שתביעתך תדחה, וזאת נוכח העובדה כי הביטוח לאומי נשען בעיקר על התיעוד הרפואי שהינך מצרפת לתביעתך.
   בריאות והצלחה!