טרשת נפוצה: לא מה שחשבתם

טרשת נפוצה היא מחלה ניוונית כרונית, אך כיום מוצעים לחולים טיפולים רפואיים מתקדמים, והם עשויים להיות זכאים להטבות שיסייעו להם בהתמודדות עם המחלה.

טרשת נפוצה

מחלת הטרשת הנפוצה מתבטאת בהיווצרות של מעין צלקות המופיעות בתפוצה רחבה, כלומר במספר מוקדים, במערכת העצבים המרכזית, ומכאן הכינוי "נפוצה". בה בעת, אכן מדובר באחת המחלות הניווניות הנפוצות יותר באוכלוסייה.

כיום, כחמשת אלפים אנשים בישראל מאובחנים כחולי טרשת נפוצה, הנחשבת ל"מחלה של צעירים", כיוון שהיא נוטה להופיע לראשונה בין גיל עשרים לארבעים. מדובר במחלה כרונית, שתסמיניה יכללו לרוב שיבוש בתפקוד המוטורי של החולים, ובמקרים מסוימים היא תוביל לשיתוק הגפיים.

ואולם, בניגוד לתדמית שנוצרה לה, טרשת נפוצה אינה מקצרת בהכרח את חיי החולים או מדרדרת אותם למצב סיעודי. כמו כן, עם הזמן, פותחו פתרונות תרופתיים שעשויים לעצור את התפתחות המחלה ולאפשר לחולים רמת תפקוד גבוהה לשנים רבות. למשל, מרפאה לאבחון טרשת נפוצה וטיפול בה, שהוקמה בבית החולים ברזילי באשקלון, מציעה לחולים תרופות פורצות דרך מסוג זה.

לצד זה, לחולי טרשת נפוצה יש לעיתים קרובות זכאות לסיוע כספי והטבות מהמוסד לביטוח לאומי ומגופים מדינתיים נוספים וכן לתגמולי ביטוח מכוח ביטוחי סיעוד ואובדן כושר עבודה. מיצוי זכויותיהם הרפואיות עשוי למלא תפקיד חשוב בהתמודדות מיטבית של החולים עם השלכות המחלה.

תרופות חדשניות

טרשת נפוצה מוגדרת כמחלה אוטואימונית, המתבטאת בכך שמערכת החיסון של החולה תוקפת את מערכת העצבים המרכזית שלו, הכוללת את המוח וחוט השדרה, ופוגעת במיאלין, שהינו החומר העוטף את סיבי העצב ומאפשר תקשורת יעילה בין תאי עצב. לפי הידוע כיום, המחלה עשויה להתפרץ הן בשל ליקוי גנטי מולד והן בשל גורמים סביבתיים, כמו זיהום ויראלי.

אצל חולים מסוימים דפוס המחלה הוא התקפי, והיא תתבטא בהתפרצויות חוזרות ונשנות עם הפוגות ביניהן. אחרים לוקים במחלה בצורתה הפרוגרסיבית, וחווים הידרדרות רציפה בתפקודם. חומרת התסמינים משתנה מחולה לחולה ונעה בין הפרעות תחושתיות ומוטוריות קלות לבין ניוון שרירי הגפיים ושיתוק. בין תסמיניה האפשריים הנוספים של המחלה: פגיעה בראייה, תשישות, דיכאון ופגיעה בתפקוד מערכת העיכול ובתפקוד המיני.

תרופות מהדור החדש לטיפול במחלה, דוגמת אלה המוצעות במרפאה הייעודית בברזילי, מאפשרות לעכב את התפתחות המחלה בחלק מהמקרים, ולעיתים אף למנוע את התפתחותה. בתחום זה בולטות במיוחד תרופות המדכאות את מערכת החיסון של החולה ובכך מפחיתות או מונעות את תקיפת מערכת העצבים ע"י תאי דם לבנים.

קצבת נכות מהביטוח הלאומי

חולי טרשת נפוצה שסובלים מפגיעה משמעותית בכושר עבודתם ובתפקודם היומיומי עשויים להיות זכאים לקצבת נכות כללית מהביטוח הלאומי. הזכאות תלויה בחומרת מצבם התפקודי של החולים ותיקבע בהתאם לאחוזי הנכות הרפואית ודרגת הפגיעה בכושר ההשתכרות שיחושבו להם.

לעיתים יהיו זכאים החולים גם לקצבת שירותים מיוחדים, הניתנת, בתנאים מסוימים, למי שזקוקים לליווי סיעודי. חולים שהגיעו לגיל פרישה, עשויים להיות זכאים לגמלת סיעוד.

הטבות בתחום הניידות

אם נפגע כושר הניידות של החולים, ייתכן כי יהיו זכאים לגמלת ניידות מהביטוח הלאומי. הגמלה עשויה להתבטא בסוגים שונים של הטבות ובהן קצבה חודשית והלוואות לצורך רכישת רכב ואבזור ניידות לרכב. מקבלי הגמלה זכאים גם להטבות נוספות כמו תו חנייה לנכים.

כמו כן, חולים הנזקקים למכשירי ניידות, כגון הליכון וכיסא גלגלים, עשויים להיות זכאים לסיוע במימון רכישת מכשירים אלה ממשרד הבריאות.

הטבות במיסוי, דיור ותרופות

בתור חולים כרוניים, יוכלו חולי טרשת נפוצה לקבל פטור מתשלום או סבסוד לצורך רכישת תרופות הנכללות בסל התרופות. לעיתים זכאים החולים גם לטיפול נפשי בחינם מקופות החולים וכן לאישור לצריכת קנביס רפואי.

בתחום המיסוי, חולים שנקבעה להם נכות בביטוח הלאומי עשויים להיות זכאים לפטור מתשלום מס הכנסה וארנונה או להנחות והטבות בתשלומי מיסים שונים.

בתנאים מסוימים מעניק משרד השיכון סיוע בשכר דירה ומימון לצורך שיפוץ דירה לחולים המוגדרים כנכים וחולים מסוימים עשויים להיות זכאים לדיור ציבורי. כמו כן, מכוח מעמדם כנכים, ייתכן כי יוענקו לחולים הנחות בתשלומי חשבונות חשמל ומים ובתחבורה הציבורית.

תגמולים מכוח ביטוחים פרטיים

לרבים מאיתנו יש ביטוח סיעודי וביטוח מפני אובדן כושר עבודה, שנרכש דרך מקום העבודה, דרך קופת החולים, דרך קרן הפנסיה או באופן עצמאי.

חולי טרשת נפוצה, שכושר עבודתם נפגע עשויים להיות זכאים לתגמולי אובדן כושר עבודה, מכוח פוליסה מתאימה, וחולים הנזקקים לעזרת הזולת לשם תפקוד יומיומי, עשויים להיות זכאים לתגמולים מכוח פוליסת ביטוח סיעודי. הזכאות והיקפה תלויים במצבו הבריאותי של החולה ובתנאי הפוליסה.

זכויות חולי טרשת

מימוש זכויות

קבלת תגמולים וסיוע מרשויות המדינה אינה אוטומטית ותלויה, בין השאר, במצב החולה הספציפי, ובסטטוס שנקבע לו בביטוח הלאומי. הליך ההכרה בחולה ובמגבלותיו כרוך בהתמודדות בירוקרטית ומשפטית.

קבלת תגמולי ביטוח מכוח פוליסה כרוכה גם היא בהליך של הגשת תביעה לחברת הביטוח ולעיתים בעימות מול המבטחת ופנייה לבית המשפט, הואיל ולעיתים מזומנות מעכבות המבטחות תביעות או דוחות אותן ללא הצדקה.

על כן, מומלץ לחולים שאובחנה אצלם טרשת נפוצה לפנות בהקדם לייעוץ משפטי אצל עו"ד העוסק בזכויות רפואיות, על מנת שיוכלו למצות את זכויותיהם מול הרשויות והמבטחות הפרטיות.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום דיני נזיקין

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי לחולי טרשת נפוצה" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

תגובות

1 תגובות

  • 30 באפריל 2020 בשעה 7:21

    יש לי חבר שבאתי בדמעות שאין לו כסף לשלם לתרופת טרשת נפוצה-6000 לחודש. אני עזר לו לחודש אבל במצב העולם אני לו יודע מה יהיה בעתיד. אני בא אליך אם יכול נא לעוזר……תודה רבא כל מידע עוזר לי זה כבר הרבה שנים שהוא לקח TECFIDERA שעשה חור גדול בכיס. תודה

התגובה שלך