נפילה ברחוב עקב מפגע

תאונה ברחוב יכולה להתרחש בנסיבות שונות ומשונות, אשר לעיתים מקימות עילת תביעה בנזיקין לפיצוי בגין נזקי גוף שנגרמו עקב התאונה. בכתבה זו תוכלו למצוא הסבר משפטי ממצה אודות חובותיה של הרשות המקומית מפני מפגעים ומכשולים בשטחי הרשות, וכן הסבר אודות מימוש הזכויות במקרה של תאונה.

מפגע ברחוב

אחריות הרשות המקומית לנזקים בעקבות נפילה ברחוב

לא אחת קורה שאדם נפגע עקב תאונה ברחוב וסובל מנזקי גוף והוצאות נוספות.

ככלל, תאונה ברחוב מתרחשת עקב מפגע או מכשול שאינו קשור באנשים השבים והולכים ברחוב. אף על פי כן, אותו אדם שנפגע בתאונה מסוג זה מנסה לנחם את עצמו בטענות כמו "לא נורא", "קורה", היות וחושב הוא לתומו שאין לו ממי לתבוע נזקים אלה.

בפועל, המציאות המשפטית של תביעות נזיקין היא אחרת וייתכן ויש לאותו נפגע ממי לפרוע את נזקיו. נפילה ברחוב, מקימה בנסיבות מסוימות עילת תביעה כנגד העירייה או צדדים שלישיים אחרים.

איך תדעו אם מגיע לכם פיצוי? פורום דיני נזיקין

המקור המשפטי לאחריות

על העירייה מוטלות על פי חוק ובין היתר בפקודת העיריות חובות שמטרתן להן על בטיחות התושבים ועוברי אורח בשטחיה. כך למשל, מטילה פקודת העיריות חובה על העיריות לדאוג לתקינות המבנים, הרחובות והתאורה בהם, איתור מפגעים, מכשולים, סימונם ואזהרת העוברים ושבים מפני הימצאותם במקום, מניעת הגישה למקום מפגע, מכשול, שמירה על בריאות הציבור והביטחון בו ובכלל זה מניעת נפילה ברחוב על ידי תושביה ועוברי אורח בשטחיה.

מפגעים, מכשולים העשויים לגרום לתאונה ברחוב רבים ומגוונים הם.

כך למשל, עשויה להיגרם תאונה עקב בור במדרכה, מדרכה שבורה, סיתות לקוי של אבני המדרכה, בליטה של אבני המדרכה, מדרגות לא בטיחותיות, בור ביוב פתוח, חוסר בתאורה, תאורה לקויה או חלשה, מבנים רעועים ועוד.

על פי פסיקת בתי המשפט, הרשות המקומית אינה יכולה לצפות מההולכים בשטחה, ללכת כשעיניהם מושפלות מטה, על מנת לתור אחר מפגעים או מכשולים. זוהי אינה דרכם של בני אדם. יחד עם זאת, נדרשת רמת זהירות מסוימת מהולכי הרגל, במיוחד מאותם הולכים הגרים בסביבת מפגע או מכשול ואשר בקיאים במתרחש סביב.

חשוב לציין, כי לעיתים הרשות המקומית אינה האחראית או אינה האחראית העיקרית לאירוע נפילה ברחוב וייתכן שגורמים אחרים הם שאחראים לנזק, כגון קבלן בניין, בעל מקרקעין, מחזיק במקרקעין וצדדים שלישיים אחרים.

נבקש להדגיש, כי ניהול הליך משפטי של תאונות הנגרמות בשטח העירייה אינו פשוט כלל, שכן בין היתר נדרשת הוכחה של רשלנות ו/או הפרה של אחת או יותר מהחובות הקבועות בחוק על ידי הרשות המקומית. זאת ועוד, ניהול הליך משפטי ע"י עורך דין נזיקין, מבלי שיש באמתחתו ראיות מספיקות מפחית את סיכוי התביעה.

משכך, על מנת להגדיל את סיכויי תביעתכם, אנו ממליצים לכם להתייעץ סמוך ככל הניתן לתאונה עם עורך דין הבקי בנושא ולעיין בכתבה מיוחדת שנכתבה – עצות שימושיות לנפגעים בשטח ציבורי והדברים שיש לשים עליהם דגש.

לקבלת ייעוץ משפטי והערכת סיכויי תביעה על ידי עורך דין הבקי בתחום ובעל ידע ונסיון, באפשרותכם לפנות אלינו באמצעות טופס "יצירת קשר" המופיע באתר.

נדגיש, כי פנייתך חסויה ואינה מחייבת.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום דיני נזיקין

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

תגובות

28 תגובות

 • 29 באוגוסט 2019 בשעה 20:11

  האם נפילה ושבירת יד בחניה המשותפת לבניין גם שייך לעיריה ?

  • 1 בספטמבר 2019 בשעה 17:18

   שלום רב,
   ייתכן כי חנייה משותפת הינה בבעלות העירייה וייתכן כי לאו. יש לבחון כל מקרה לגופו.
   מכל מקום, יש לבדוק מה גרם לנפילה. ככל והנפילה נבעה מ"מפגע" מסוים אשר מקורו ברשלנות של המחזיק ו/או המפקח של המקום, וכתוצאה מהנפילה נגרם נזק, ייתכן כי קמה עילת תביעה נגד וועד הבית/העירייה.
   חשוב לציין, כי בנסיבות מסוימות לעירייה תהיה אחריות אם לא הסירה "מפגע", אף אם מדובר בשטח פרטי שלא בשליטתה.
   מומלץ להיוועץ בעו"ד המתמחה בתחום הנזיקין.

   בברכה,

   רפאל אלמוג, עו"ד
   אלמוג-שפירא, משרד עורכי דין

 • 2 במאי 2019 בשעה 18:55

  במסגרת עבודתי בתאגיד המים של עירי הלכתי בחצר בקריאת מדים כאשר ללא שום התראה קרסה האדמה ונפלתי לבור עמוק ועור שוק הרגל נתלש ועקב כך אושפזתי ונותחתי ניתוח שתל ברגל שנפגעה ונותרה צלקת גדולה מכוערת. של מי האחריות על המפגע? הבניין או העירייה? חשוב לציין שהיה מחסום עירוני בודד מאחורי הבניין צמוד לקיר הבניין שלא ניתן היה להבין בבירור באם הבעיה בקיר הבניין או בשטח האדמה סביבו. תודה

  • 6 במאי 2019 בשעה 1:27

   שלום עפר,
   קשה לדעת מהנסיבות המתוארות אם המחסום שהונח מאחורי הבניין היה מספיק כדי למנוע את התאונה.
   ככל והיה בכך כדי למנוע את הנזק, ברי כי אין עילה לתביעה.
   לשם בירור האחריות, יש להיוועץ עם מומחה בטיחות באם המשטח נבנה על פי התקנים וכן אם המחסום הותקן בהתאם לחוק והיה כלול בו התכנים המחייבים לזהירות עוברי האורח.
   האחריות על המפגע מוטלת על פי רוב על הבעלים ו/או בעלh השליטה ו/או המחזיקים ו/או האחראים על המקרקעין שבשטחם אירעה התאונה. במקרה שלך, יש לבחון את הגופים האחראים בשטח התאונה ולהגיש תביעה בהתאם.
   אנו זמינים לכל שאלה.
   בריאות שלמה.

 • 22 באפריל 2019 בשעה 11:52

  הבן שלי שיחק בגן משחקים שכולו חצץ, ניסה לטפס על המגלשה ונפל, הוא שבר את המרפק ורצו לנתח אותו לבסוף מאחר וכבר היה לו שבר באותו מקום בעבר הזריקו לו זריקה וניסו להחזיר את העצם למקומה.
  הוא היה במעקב של חודש וכל פעם עדכנו שאולי הוא ינותח, למזלו הוא לא נותח..
  לאחר זמן קצר שיפצו את הגן והסירו את כל החצץ.
  האם יש כאן רשלנות?

  • 22 באפריל 2019 בשעה 14:52

   שלום עדן, קשה לדעת מהנסיבות המתוארות באם קיומו של משטח אחר היה מונע את הנזק (למשל גומי, או חול).
   ככל ולא היה בכך כדי למנוע את הזנק, ברי כי אין עילה.
   כמובן, יש להיוועץ עם מומחה בטיחות באם המשטח נבנה על פי התקנים, וכן מומחה רפואי על מנת לבדוק באם נותר נזק גוף ומה שיעורו.
   אנו כאן לכל שאלה. בריאות והצלחה.

 • 18 במרץ 2019 בשעה 19:43

  בה בקשר לבור בכביש שגרם לי לשבר בקטנוע (במזל לא נפגעתי)

 • 13 במרץ 2019 בשעה 18:40

  נסעתי לעבודה עם קורקינט חשמלי טיפלתי עקב בור בכביש, שברתי את הכתף וכעת אני חושבת תאונת עבודה

  • 18 במרץ 2019 בשעה 17:35

   מה שאלתך אור? אנו כאן לכל שאלה.

 • 15 בספטמבר 2018 בשעה 5:39

  הלכתי על מדרכה, וכשבאתי לרדת מהמדרכה כדי לחצות את הכביש באלכסון הסנדל נתקל באבן שפה שבלטה 2.5 ס"מ מפני המדרכה. מפאת אור השמש המסנוור והזוית שבאתי לרדת מהמדרכה לא שמתי לב למכשול שלא בולט לעין, הסנדל נתקל והחליק על הצבע שאבן השפה היתה צבועה (כחול לבן), מבלי שהבנתי מה קורה הכשלתי עם רגל אחת אתאת עצמי. נפלתי תוך כדי סיבוב ושברתי מרפק נשארתי עם הגבלת תנועה, כאבים וחולשה ביד! המקרה קרה בפתח תקוה.
  אנא צרו קשר.

  • 16 בספטמבר 2018 בשעה 10:11

   דוד היקר, מומלץ לתעד צילומים מהמפגע. אנא שלח לנו פרטים ליצירת קשר בהודעה פרטית ונחזור אליך בהקדם. בריאות שלמה.

 • 31 במאי 2018 בשעה 2:05

  נפלתי ברחוב ונפגעתי פפי ירד לי שיניים ונפגעתי
  ביד וברגל וגם בצלעות והגב ומתעורר בלילה
  מהכאבים

 • 9 במאי 2018 בשעה 17:48

  נפגע לי הרגל בעצם הצפצפה הקדמית היה מאוד כואב והיה גם יכול להגמר אחרת בשבירה וכדומה

 • 9 במאי 2018 בשעה 17:45

  אני נפלתי בגיל 18 בשכונה חדשה בראשון לציון מערב שרק היום בסיום בניה
  לא היתה מדרכה עם אבנים וזה היה המקום היחיד לדרוג הלכתי עם חברה הבטתי לצד לשנייה ראות אם באה מכונית לעבור כביש ..
  ופתאום מתאתי את עצמי בבור בטון שהיה כהכנה לביוב פתוח לגמרי נפלתי על האגן עם רגל אחת בפנים ואחת בחוץ ועומק היה כזה שהרגל הגיעה כמעט עד הקצה ורגל אחרת שלי נשארה בחוץ לא היה מקום לכל הגוף…וכשיצאתי ראיתי בהגיעי הבית (גרתי בבניין בשכונה הנוכחית)
  שכל הרגל דם ופצועה
  כעבור זמן שמתי לב שהפצע הגליד …אך נשארה צלקת מאוד עמוקה בהתחלה לא אמדתי את גודל הנזק עד היום הצלקת קיימת באגלי ובכלל לא ידעתי שאנימיכולה לתבוע מעשהו
  ושזו פציעה ונפילה ואצטרך לעבור אותה וזהו
  אחרי שנים רבות בעלי עשתה תאונה וטבע 4ת הביטוח …וקיבל סכום כשסיפרתי על המקרה שלי לעורך דין .הוא אמר שעברו מעל 7 שנים ואי אפשר לתבוע .
  עד היום יש לי צלקת והרגישות של הצלקת לוייתה אותי שנים
  אם יש דרך לקבל פיצויים על המקרה אשמח
  ודרץ חשנות את חוק הגבלת הזמן למי שנפגע באמת ולא ידע את זכויותיו זה יהיה טוב

 • 15 בינואר 2018 בשעה 8:41

  תביעות אלו למי מגישים בעירייה ? והאם אפשר להגיש לבד ?

  • 17 בינואר 2018 בשעה 17:55

   התביעות מוגשות כנגד העירייה ו/או חברת הביטוח שביטחה אותה בביטוח צד ג. לא מומלץ לעשות כן לבד, אלא בעזרת גורמים מקצועיים ולאחר הערכת מלוא הנזקים. בריאות והצלחה.

 • 7 בינואר 2018 בשעה 10:26

  שלום, לפני כ 10 ימים הבן שלי נסע במורד רחוב דרך הים בחיפה וקפץ לו חזיר גדול שנתקע בו וגרם נזק לרכב. האם במקרה זה מתקיימת עילת תביעה כנגד עיריית חיפה?

  • 7 בינואר 2018 בשעה 13:14

   ספק רב. חסרים פרטים רבים, ובין היתר:
   למי שייך החזיר? האם מדובר במשהו שהיה ידוע לגורמים השונים בעירייה? כיצד יכולה היתה העירייה למנוע את התרחשות התאונה והנזק? ועוד…

 • 25 באוקטובר 2017 בשעה 7:45

  עברו 7 וחצי שנים רלוונטי??

  • 26 באוקטובר 2017 בשעה 10:47

   חוק ההתיישנות קובע תקופה בת 7 שנים ממועד התקיימות העוולה. יחד עם זאת, ישנם מקרים שניתן להאריך את תקופת ההתיישנות, כגון למשל במקרים של הכרה במקצת הזכויות, או התיישנות שאינה מדעת.
   לפיכך, מומלץ לבחון זאת עם עו"ד הבקי בתחום הנזיקין.
   כדאי לדעת כי מניין תקופת ההתיישנות אצל קטינים מתחיל להימנות החל ממועד הגעתו לגיל 18. בריאות והצלחה.

 • 23 באוקטובר 2017 בשעה 23:52

  הבת שלי בת ה4 נפלה בגן השעשועים הקרוב לבית היא רצה והיה מן שקע בקרקע ונפלה על היד ושבר אןתה ויש לה גבס אמרו לי שלכל הילדים יש ביטוח דרך העירייה 24/7 ואני יכולה לתבוע על זה האם זה נכון

  • 24 באוקטובר 2017 בשעה 14:54

   שלום אביבית, יש לבחון מלבד לאפשרות של הגשת תביעת נזיקין כנגד הרשות המקומית, גם תביעה כנגד חברת הביטוח המבטחת את ביתך בפוליסת תאונות אישיות לתלמידים (לרבות ילדי גן) ע"פ חוק. יש לבחון את דבר קיומו של הכיסוי הביטוחי למול הרשות המקומית / גן הילדים. הכיסוי הינו גם לנזקים הנגרמים מחוץ לגן ומעבר לשעות פעילותו.

 • 26 באוגוסט 2017 בשעה 20:11

  אבקש לדעת מה הדין לגבי קיבוצים ומושבים במקרה של נפילות ומפגעי בטיחות ותביעות מניזוקים? (כך על פניו חושבים הדירים שהם מחוץ לחוקי המדינה).
  אשמח מאוד לקבל תגובה מיקצועית. תודה

  • 27 באוגוסט 2017 בשעה 11:00

   הדין אינו שונה אילן, על הקיבוצים אחריות למניעת מפגעים ווידוא תקינות השטח הציבורי, ככל רשות ציבורית / מקומית אחרת.

  • 18 בספטמבר 2017 בשעה 1:50

   אמיתי ביותר! אני גרה בבני ברק ונפלתי מספר פעמים בתקופות שונות במדרכות הרבות הרעועות, ביניהם בור קטן במדרכה שגרם לי לנקע ברגל, נפילה קשה מאוד בכביש במעבר חציה שבו ערימת אבנים ועומק שגרם לי לנפילה שבעקבותיה הגעתי לבי"ח באמבולנס… עש חי סיוט תמידי כשאני הולכת במדרכות של העיר בה אני גרה – בני ברק!

 • 19 באוגוסט 2017 בשעה 9:46

  תבואו לבני ברק ותראו מה זה נפילות כל רגע הכל שמה בורות וכל רגע נופלים שמה אנשים ונפצעים וגם רוכבי אופניים שנתקלים בבורות

 • 17 באוגוסט 2017 בשעה 15:16

  טוב מאוד אני נפלתי ליד המדרכה בבאר שבע האוטובוס עצר רחוק מאוד מהמדרכה וניתעתי אם הרגל במדרכה שהיתה גבועה

  • 17 באוגוסט 2017 בשעה 15:23

   בריאות שלמה. מוזמן לבחון את זכויותיך באחד הפורומים המקצועיים באתרנו. בהצלחה.

התגובה שלך