מי זכאי לפיצוי?

לא בכל מקרה זכאי נפגע תאונת דרכים לקבל פיצוי – התשובה לשאלה מתי וממי יהיה זכאי נפגע לפיצוי בכתבה הבאה.

חישוב הפיצוי לנפגע תאונת דרכים

מי זכאי לקבל פיצוי ?

האם למשל נפגע בתאונת פגע וברח זכאי לקבל פיצוי כספי על נזקיו מכוח החוק ?

מענה אישי ניתן לקבל כאן בפורום שלנו לנפגעים

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים הינו חוק סוציאלי הבא להגן על ציבור רחב מפני פגיעות, נזקי גוף ונפש. חשוב להבהיר, כי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים אינו דן בנזקי רכוש, אלא נזקי גוף (כמשמעו של מונח זה בחוק – נזק גוף ונפש) בלבד.

בחקיקתו, ביקש המחוקק להבטיח פיצוי לכל נפגע (הולכי רגל, נהגים, נוסעים ואף נפגעי פגע וברח), ללא קשר לאחריותם בתאונה.

עניין זה, עומד בניגוד גמור לעקרון מרכזי בדיני הנזיקין הכלליים, שם נדרש הניזוק להוכיח קיומה של אחריות מצד המזיק. עקרון זה הינו בעגה המשפטית עקרון "אחריות מוחלטת". אחריות מוחלטת הוא עקרון המיוחד לחוק הפיצויים.

במהותו, דומה העיקרון לביטוח – במידה ומתקיימים תנאים הקבועים בחוק (או בהקבלה בפוליסה), זכאי נפגע לקבל פיצוי בתאונת דרכים. על פי החוק, יהיו נפגעים זכאים לקבל פיצוי כספי עקב נזק גוף ונפש, אפילו אם הם אשמים בקרות התאונה ואף אם מדובר בתאונה עצמית.

יתירה מכך, נפגעי תאונות דרכים אינם יכולים להגיש תביעה נגד המזיק, האשם בתאונה על פי פקודת הנזיקין כגון עוולת הרשלנות. עקרון זה קרוי בעגה המשפטית עקרון "ייחוד העילה", לפיו לנפגע לא תהיה עילת תביעה כלפי המזיק, פרט למקרים בהם התאונה נגרמה במתכוון. זו אחת הסיבות בעטייה יש לפנות אל עורך דין הבקיא בתחום ובחוק הפיצויים.

אולם, זה המקום לציין, כי פיצוי על פי חוק אינו שולל את הזכאות של הנפגע לתגמולי ביטוח על פי פוליסות ביטוח פרטיות שרכש הנפגע עקב נזק גוף ונפש, כגון פוליסת נכות מתאונה, פוליסות סיעוד או אובדן כושר עבודה ותגמולים אלו משולמים למבוטח מעבר לפיצוי לו הוא זכאי על פי חוק עקב התאונה.

כמו כן, בכפוף לכללים מיוחדים, החוק חל רק על תאונות בשטח ישראל.

באשר לתאונות דרכים אשר אירעו בחו"ל או בשטחי יהודה ושומרון וחבל עזה חלים דינים מיוחדים עליהם נדון במאמרים נפרדים.

אשר על כן, במידה ונפגעתם כהולכי רגל, נוסעים או נהגים ברכב או אף בתאונת פגע וברח, הינכם זכאים לפיצוי בגין הנזקים שנגרמו לכ ואנו ממליצים לכם לפנות לקבלת ייעוץ אצל עורך דין תאונות דרכים.

לקבלת ייעוץ משפטי והערכת סיכויי תביעתך, באפשרותך לפנות אלינו באמצעות טופס "יצירת קשר" המופיע באתר. נדגיש, כי פנייתך חסויה ואינה מחייבת.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום תאונות דרכים

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

תגובות

4 תגובות

 • 9 בפברואר 2019 בשעה 8:59

  עברתי אירוע ירי ברגליים לפני חצי שנה היה לי פגיעה בשתי הרגליים אחד ברגל ימין בברך היה שבר שמו לי מעקב מברזל חיצוני וברגל שמאל היתה פגיעה בכלי דם עשו לי ניתוחים ואני הסכמתי חתמתי אבל לא הסכמתי על שיפגעו בעור של הרגל כי חוץ מהניתוחים הם גזרו לי חתכו את כול העור בצד חוץ מהניתוח בשתי רגליים עשו ככה.

  • 9 בפברואר 2019 בשעה 13:37

   פנייתך פחות רלבנטית לכתבה, אך על מנת לבחון האם מדובר ברשלנות בטיפול, נדרשים פרטים נוספים. מומלץ להיוועץ עם עורך דין הבקי בתחום. בריאות והצלחה.

 • 11 בדצמבר 2018 בשעה 21:24

  נפגעתי מרכב בזמן שחציתי את הכביש במעבר חציה . הנזק שנגרם לי הוא חתך קל ביד האם אני זכאי לפיצוי כל שהוא?
  תודה נתנאל

  • 12 בדצמבר 2018 בשעה 9:07

   בנסיבות המתוארות – בהחלט. השאלה אינה אם הינך זכאי לפיצוי, אלא מה השיעור שהינך זכאי לו.

התגובה שלך