חצה את המדרכה ונפגע עקב צינור להובלת סולר, מי אחראי?

פיצוי בלתי מבוטל נפסק לנפגע תאונת דרכים לאחר שחברת הביטוח טענה כי מדובר בתאונת עבודה. עיינו בסקירתו של עו"ד רפאל אלמוג.

מכלית דלק

חוק הפיצוי לנפגעי תאונות דרכים (חוק הפלת"ד) מעניק אפשרות של פיצוי לנפגעים גם כאשר מדובר ברכב חונה (למשל, כאשר הנזק הוא עקב רכב דו מהותי). בל מעט מקרים הדבר מעורר דילמות משפטיות בכל הנוגע לשאלה האם מדובר במקרה הנכנס בגדרי החוק. כך למשל, כאשר מצד אחד ישנו עובד אשר נפגע בדרכו לעבודה מרכב חונה או מחלקיו. מחד יתכן והאירוע נכנס בגדר תאונת עבודה, אך מאידך בהתאם לחוק הפלת"ד עשוי האירוע להיחשב תאונת דרכים וכל ההליך יהיה על פי חוק זה.

קבלן חצה את המדרכה ורגלו נתפסת בצינור להובלת סולר – האם מדובר בתאונת דרכים או בתאונת עבודה? כתבתו של עו"ד רפאל אלמוג

התייעצו כעת בפורום תאונות דרכים

נפגע מצינור שהיה מחובר למכלית סולר

עמי (שם בדוי) קבלן במקצוע, הלך לבקר את חברו. עמי החנה את רכבו והחל ללכת לעבר בית חברו, אשר בסמוך לו חנתה מכלית סולר אשר תידלקה אותה עת מיכל. צינור המכלית למיכל עבר דרך המדרכה, לכן ניסה תחילה עמי לעקוף את המדרכה, אך לא היה ניתן לעשות זאת משום שהמכלית חסמה את כל הנתיב. לפיכך, עמי וחברו ניסו לעבור מעל הצינור. לדאבונו של עמי רגלו נתפסה וכתוצאה מכך הוא נפל. כדי לבלום את הנפילה הוא הושיט את ידו השמאלית לכיוון המדרכה, אך היד ספגה חבטה והכתף נפרקה.

הכאבים בכתף היו מאוד חזקים ולכן הוחלט כי הוא יפונה לבית החולים. שם, קיבל עמי טיפול רפואי במסגרתו הוחזרה הכתף למקומה וקובעה. עוד באותו יום עמי שוחרר לביתו תוך המלצה כי יהיה במנוחה ובמידת הצורך ייקח תרופה לשיכוך כאבים.

בגין האירוע הנ"ל, הוגשה תביעה לבית המשפט המחוזי לפי חוק הפלת"ד, הקובע כי מדובר בתאונת דרכים המזכה בפיצוי. טענת חברת הביטוח מנגד הייתה כי אין המדובר בתאונת דרכים, אלא בתאונת עבודה. כמו גם, הוטל הספק לעניין אמינות התביעה, אך הנושא פחות רלבנטי לענייננו.

בית המשפט המחוזי קבע כי על פי הנתונים והעובדות שהובאו בפניו מדובר אפוא בתאונת דרכים.

בנוסף קבע בית המשפט כי בשל הפריקות החוזרות והנשנות הרי יש לפסוק לעמי אחוזי נכות של 30%, כפי שקבע המומחה הרפואי מטעמו, שכן לדעת בית המשפט עצם העובדה כי הוא ממשיך להשתכר ולעבוד אינה אומרת כי הוא לא נפגע או יפגע בעתיד. עבודתו של קבלן דורשת מאמץ פיזי רב והנזק בכתף עלול להוביל לכל מיני הגבלות וכאבים אשר בסופו של דבר יובילו לכך שתמנע ממנו האפשרות לעבוד.

קבלו ייעוץ של עו"ד תאונות דרכיםלחצו כאן

מה הפיצוי שקובע בית המשפט המחוזי לקבלן ולפי איזה פרמטרים?

הפיצוי שנקבע לעמי הקבלן במסגרת פסק הדין בנוי היה על: הנכות התפקודית, הפסד השתכרות לעתיד ולעבר, עזרת הזולת, הוצאות רפואיות ונסיעה ופיצוי בגין כאב וסבל סך הפיצוי נאמד על למעלה מחצי מיליון ש"ח.

בית המשפט אם כן, ראה לנכון לקבוע פיצוי בגין הנזקים שנגרמו לקבלן, הן בהווה והן בעתיד, שכן כל פגיעה גופנית יש לה השלכות בטווח הארוך, שלעתים אינן נראות בעת הגשת התביעה או מתן פסק הדין, אך יש להתחשב בהן וזאת במיוחד באם מדובר באדם מבוגר אשר מסתמך על הכנסתו שאמורה לשמש את כל בני משפחתו התלויים בו. לכן יש חשיבות רבה לכל האלמנטים בעת פסיקת פיצויים למי שנפגע. בית המשפט אומד את הסכומים בצורה ובאופן הנראים לו. עם זאת במקרה זה בית המשפט לא פסק פיצוי בגין הפסד פנסיה שכן, כדי שזה יקרה היה על עמי להוכיח שהוא זכאי לקבל פנסיה וכיוון שמדובר בקבלן עצמאי, זכאות זו לא הוכחה ולא נפסק לו פיצוי על כך, אך באם בוחנים את תוצאת פסק הדין למול הנזק שנגרם ניתן לומר כי הפיצוי שנקבע הינו גבוה ביותר.

ת.א  3180/01

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום תאונות דרכים

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך