זכויות נפגעים בתאונות קטלניות בהן מעורבים מספר כלי רכב

כתבה אודות פירוט הזכויות של נפגעי בפגיעות קשות, בין אם כהולכי רגל ובין אם כנוסעים או נוהגים ברכב.

תאונות קטלניות

זכאות נפגעי גוף בפגיעות קשות

תאונות דרכים קטלניות הן בגדר "מכת מדינה". למעשה כל תאונה הנגמרת בתוצאה קשה של פגיעה קשה או אף מוות, ובכלל זה תאונות אשר מעורבים בהן מספר כלי רכב הנן קטלניות, שיש לעשות הכול על מנת להימנע מהן.

בכתבה זו נפרט אודות תאונות המערבות מספר רכבים והולכי רגל, במטרה להבהיר לכם גולשינו היקרים, את זכאותם של הנפגעים בהתרחשות תאונות קטלניות לפיצוי בגין נזקיהם.

בכל הנוגע לזכאותם לפיצוי של יורשים במקרה מצער של מוות בתאונה ראו כתבתנו "השנים האבודות".

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים קובע בסעיף 3 את הכללים לפיצוי נפגעים במצבים של פגיעות קטלניות אשר מערבות מספר כלי רכב.

על פי החוק, במצב בו מתרחשות תאונות בהן מעורבים מספר כלי רכב, הכלל הראשון הוא שעל כל נוהג תחול האחריות לגבי נזקי הגוף של מי שנסע בכלי הרכב שלו.

במילים אחרות, אין זה רלבנטי אם היו מעורבות בתאונה גם 5 מכוניות, כל נפגע צריך לתבוע את נזקיו מנהג הרכב בו שהה ומחברת הביטוח שביטחה את הרכב בביטוח חובה. לצערנו, תאונות דרכים קטלניות מערבות לא אחת גם הולכי רגל תמימים שמצאו עצמם בסמוך לאירוע התאונה ונפגעו בעטיה.

במקרה בו נפגעו הולכי רגל בתאונות קטלניות המערבות מספר כלי רכב, יכול הולך הרגל הנפגע לתבוע את נזקיו מכל רכב שהיה מעורב בתאונה, והאחריות כלפיו הינה יחד ולחוד (כלומר, יכול הנפגע לתבוע כל אחד בנפרד על מלוא נזקו ואת כולם יחד שהתחלקו בנזקו).

חשוב בהקשר זה לומר כי בהתרחשות תאונה בה מעורבים מספר רכבים  ובה נפגעו הולכי רגל, יהיה נחשב רכב כ"מעורב" בתאונה, אם בשעת התאונה היה מגע בינו לבין רכב אחר או בינו לבין הנפגע.

כלל נוסף חשוב בכל הנוגע לתאונות דרכים קטלניות, הוא הכלל הנוגע לחלוקת הפיצוי במקרה בו מעורבים בתאונה גם אופנועים.

חלוקה בין מבטחים עקב תיקון לחוק

על פי תיקון חדש יחסית לחוק (משנת 2008), כאשר מדובר בתאונה בה היו לפחות אופנוע אחד ורכב אחד, יהיו מבטחות החובה של הרכבים חייבות לשלם לחברת ביטוח החובה שביטחה את האופנוע 75% מהפיצוי אותו הייתה צריכה לשלם עקב התאונה לנפגעי האופנוע. כלל זה אינו חל לגבי החובה לשלם פיצויים כלפי הולך רגל.

במקרה זה יוותר הכלל שתואר דלעיל בנוגע לחלוקה בין המבטחות.

כפי שניתן לראות, החוק מציין כללים ספציפיים החלים במקרה של פגיעות בכבישים המערבות מספר כלי רכב מנועים. לפיכך, במקרה שאתם או מי מיקיריכם נפגע בתאונה חשוב לפנות אל עורך דין הבקי בתחום, על מנת למצות את מלוא הזכויות בצורה המיטבית ועל פי החוק.

לקבלת ייעוץ משפטי, באפשרותכם לפנות אלינו באמצעות טופס יצירת קשר המופיע באתר. ייעוץ וליווי משפטי מוקדם עשוי לשפר את מצבכם המשפטי. נדגיש כי פנייתכם חסויה ואינה מחייבת.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום תאונות דרכים

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך