על פיצויים לנפגעים בתאונות עבודה וזכויות

זכויות נפגעי תאונות עבודה

מצב העניינים כיום בישראל הוא שרבים מנפגעי תאונות העבודה אינם מודעים למלוא הזכויות המגיעות להם כחוק. לכן במקרים אלו מומלץ להיעזר בייצוג משפטי הולם מאת עורך דין המתמחה בתאונות עבודה, אשר מכיר את החוק על בוריו. חשוב לדעת שתאונות עבודה כוללות כל נזק או פגיעה פיזית או נפשית שנגרמו למועסק בשל עבודתו, אם באופן ישיר כגון נפילה מסולם או מחלה עקב חשיפה לחומרים, ואם באופן עקיף כדוגמת תאונות דרכים המתרחשת בדרך לעבודה, או דלקת פרקים שמקורה בשעות הקלדה רבות. פגיעות אלו מוכרות בחוק כתאונות עבודה המזכות את נפגעיהן בפיצויים הולמים.

תביעות פיצויים בגין תאונות עבודה

תאונות עבודה משתייכות לדיני נזיקין וקיימת מערכת חוקים, נהלים ותקנים שמטרתה להגן על הנפגע ולספק לו פיצוי הולם. במרבית המקרים הביטוח הלאומי הוא הגוף הציבורי האחראי על פיצויים אלו, אולם קיימים מצבים בהם ניתן לתבוע ישירות את המעסיק, ובעיקר כאשר הוכח שמקור התאונה היא רשלנות מצדו או אשם מסוג  אחר.

בנוסף, נפגעים שיש ברשותם פוליסת ביטוח חיים או בריאות יכולים לתבוע פיצויים מחברת הביטוח.

יש לציין כי בדרך כלל קיימים שלושה סוגי פיצויים לנפגעי תאונות עבודה במוסד לביטוח לאומי:

  • דמי פגיעה – אלו מקבילים למשכורות הנפגע ומסופקים במשך כשלושה חודשים מיום התאונה, כאשר התשלום המשולם מוגבל ל ? 75% משיעור שכרו הממוצע של המבוטח ברבעון שקדם לפגיעה.
  • מענק חד פעמי – תשולם במקרים בהם הוכרה נכות הפחותה משיעור של 19% וגבוהה מ- 9%.
  • קצבת נכות – תשולם לנפגע קצבה לכל חייו או עד החלמתו, במקרים שהוכרה נכות בשיעור הגבוה מ – 19%.

חשוב לדעת שגובה הפיצויים או הנכות נקבעים על ידי ועדה רפואית, ולשם כך יש מומלץ להיעזר בייעוץ משפטי הולם מטעם עורך דין תאונות עבודה ו/או מומחים רפואיים מתאימים. עורך הדין מכיר את הנהלים ומורכבויותיהם, ויוכל להפנות את נפגע לרופא מומחה שיספק חוות דעת מצד התביעה באשר למצבו הבריאותי.

הכוונה וסיוע מקצועי

גם כאשר מדובר בתביעה מכוח חבות, לרבות מעבידים רוכשים ביטוחי חבות מעבידים (למקרה שהנזק נגרם באשמתם) והתביעה מנוהלת על ידי חברת הביטוח. אדם שנפגע בתאונת עבודה מקבל מחברות הביטוח סכום פיצויים מסוים על פי תחשיבי החברה, בלבד. במקרים רבים, בשל אינטרסים כלכליים של חברת הביטוח, פיצויים אלו מהווים את החלק המינימאלי לו הנפגע זכאי. מובן שלאדם מהשורה אין את הכישורים או הכלים לדעת האם אכן נגזרת פיצויים זו מהווה את הסכום המלא המגיע לו כחוק, וזאת מפני שמנגנון חישובי הפיצויים מורכב מפרמטרים סבוכים המשתנים ממקרה למקרה.

על מנת לקבל הערכה ריאלית של גובה הפיצויים המגיעים לנפגע תאונות עבודה, חשוב להיעזר בעורך דין תאונות עבודה מקצועי ומנוסה, אשר יוכל לספק את כל המידע והנתונים ללקוחותיו לגבי תביעתם.

דוגמה לתאונת עבודה: התקף לב שהוכר כתאונת עבודה

דוגמה לפגיעה במקום עבודה היא מקרהו של אדם בן ארבעים ושבע, שעבד כאחראי משמרת במפעל טקסטיל בדרום במשך חמש עשרה שנים. בתקופת עבודתו החל מאבק ארוך וקשה בין הנהלת המפעל והעובדים על תנאי התעסוקה. בשל כך היה הנפגע חשוף במשך שבועות רבים לעימותים קשים עם עמיתיו לעבודה, וכתוצאה מכך חווה התקף לב. לאחר תקופת החלמה קצרה הושם הנפגע בתפקיד חדש, שדרש הרמת משאות כבדים, ועל אף תלונותיו ובקשותיו לשנות את עיסוקו לא נענה מצד מעסיקיו ולבסוף התמוטט ונפגע לצמיתות. בית המשפט קבע שמעסיקי הנפגע נהגו בו בחוסר זהירות והם נתבעו לשלם לו פיצויים בסך שישה מיליון שקלים.

סיכום

בישראל נפגעים מדי שנה מעל לשישים אלף איש בתאונות עבודה. במקרים רבים הדרך למימוש זכויות הנפגעים וקבלת פיצויים הולמים איננה מסתיימת בקבלת אישור למצב הרפואי, אלא כרוכה בדיונים משפטיים ארוכים, בחוות דעת רפואיות של מומחים חיצוניים, במילוי אינספור מסמכים, בתעצומות נפש וקשיים נוספים. על מנת לעבור תקופה מייגעת זו בקלות ככל האפשר, ולזכות במלוא זכויותיכם, חשוב להיעזר בעורך דין תאונות עבודה שידריך, ייעץ ויסייע לכם לזכות בתביעה.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום תאונות עבודה

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

תגובות

2 תגובות

  • 9 במאי 2019 בשעה 16:23

    למי יש תשובה לשאלה הזאת ואיך נהוג לעשות תודה

  • 26 בפברואר 2019 בשעה 11:21

    שאלה נפגעתי בעבודה במחלת מקצוע עקב חומרים מסוכנים גרמו לי לדמנציה קשה ונאסר עליי לעבוד יותר בכול עבודה אני תובע גם חוות מעבידים יש היתרשלות של המעביד אדם שנאסר עליו לעבוד יותר זה אומר 100 %נכות מביטוח לאומי ולא ניתן לקבל יותר נכויות אבל נפגעתי באותה תקופה אורטופדית לאחר מעידה במדרגות שהיו שבורות והיתדרדרתי מקומה ראשונה לקרקע האים אני יכול לתבוע רק את חוות מעבידים במקרה זה האחוזים באורטופדיה היא 88%נכות אורטופדית כמה ניתן לתבוע בחוות מעבידים

התגובה שלך