נפגעת בתאונת דרכים בדרכך לעבודה? חשוב לדעת

תאונות דרכים הנגרמות בדרך לעבודה מקנות לרוב לנפגע זכויות הן למול המוסד לביטוח לאומי והן למול מבטח השימוש ברכב. בכתבה המלאה תמצאו סקירה ממצה אודות המשמעויות המשפטיות של תאונות אלה.

תאונת דרכים בדרך לעבודה

זכויות נפגע בפגיעה בפיצוי מביטוח לאומי ומבטח החובה

על פי חוק ביטוח לאומי, חזקה שתאונה אשר נגרמה בדרך לעבודה או בחזרה היא תאונת עבודה. בפועל, את הדרך לעבודה או בחזרה הביתה אנו עושים לרוב בנסיעה ברכב וסיכוי גבוה שאם תתרחש תאונה, היא תתרחש במהלך נסיעה. משכך, נשאלת השאלה, מה קורה כאשר נגרמת תאונת דרכים בדרך לעבודה או בחזרה? האם זו תאונת דרכים או שמא תאונת עבודה? מי נושא בפיצוי?

ובכן, תאונה הנגרמת בדרך לעבודה או בחזרה במהלך נהיגה או נסיעה ברכב, היא גם תאונת עבודה ומקנה לנפגע זכויות למול ביטוח לאומי (ככל והוכרה) וגם תאונת דרכים המקנה לנפגע זכויות למול מבטח השימוש ברכב.

אולם, כבר עתה נבהיר, כי לא ניתן לקבל פיצוי כפול בגין נזקים הנגרמים עקב תאונת דרכים בדרך לעבודה או בחזרה. הפיצוי הניתן לנפגע כזה על ידי ביטוח לאומי מקוזז מסך הפיצוי הניתן על ידי חברת הביטוח ולא ניתן לקבל מעבר לנזק שנגרם בפועל.

חשיבות ההכרה בביטוח לאומי

אף על פי שהפיצוי הניתן לנפגע משולם בסופו של יום על ידי חברת הביטוח שביטחה את השימוש ברכב, להכרה בתאונה תאונת עבודה על ידי ביטוח לאומי קיימת חשיבות רבה. נסביר.

ההכרה על ידי ביטוח לאומי חשובה בעיקר במידה ותחול החמרה בעתיד במצבו הרפואי של הנפגע, או אז יוכל הנפגע לפנות בתביעה לבדיקת זכאותו מחדש בשל החמרה (ראה/י כתבה בנושא עקרון אי הסופיות). כמו כן, בבתי המשפט קיימת מגמה לקזז מסך הפיצוי הניתן לנפגעי תאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה פיצוי רעיוני שהיה יכול הנפגע לקבל לו היה פונה אל ביטוח לאומי.

לפיכך, חשוב לפעול למימוש הזכויות הקיימות אצל ביטוח לאומי להם זכאי נפגע תאונת דרכים בדרך לעבודה בחזרה, על מנת שאלה לא תתיישנה.

חשוב לדעת: קביעת שיעור הנכות

גם בהליכים המשפטיים המתנהלים בבתי המשפט בקשר עם תאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה קיים שונים. כך למשל, במידה והנפגע פעל למימוש זכויותיו בביטוח הלאומי ונקבעו לו אחוזי נכות על ידי וועדה רפואית, תחייב קביעה זו גם בהליכים המתנהלים בבית המשפט על פי סעיף 6ב' לחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים.

חברות הביטוח גם מתעקשות ופועלות השכם לבקרים נגד מינוי מומחים רפואיים במסגרת ההליכים המשפטיים המתנהלים בבתי המשפט. לטענת חברות הביטוח על הנפגעים לפעול תחילה למימוש זכויותיהם והערכת מגבלותיהם ונכותם על ידי ביטוח לאומי. הגם שלא ניתנה הכרעה בנושא זה על ידי בית המשפט העליון ואין בפנינו תקדים מחייב, אנו סבורים, שאין להפלות בין נפגע תאונת דרכים לבין נפגע תאונת דרכים שהיא גם תאונה עבודה ואין לחייב נפגע תאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה לפעול תחילה להערכת נכותו על ידי ביטוח לאומי.

גולשים יקרים, ככל ונפגעתם במהלך תאונת דרכים בדרך לעבודה או בחזרה, היינו תאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה, אנו ממליצים לכם לפנות לקבלת ייעוץ משפטי אצל עורך דין תאונת דרכים בסמוך ככל הניתן לתאונה.

לקבלת ייעוץ משפטי על ידי עורך דין תאונת דרכים, באפשרותכם לפנות אלינו באמצעות טופס "יצירת קשר" המופיע באתר.

ייעוץ, הדרכה וליווי משפטי מוקדם על ידי עורך דין תאונת דרכים, עשוי לשפר את מצבכם המשפטי.

נדגיש, כי פנייתכם חסויה ואינה כרוכה בהתחייבות.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום תאונות דרכים

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך