תוצאות משפטיות של אבחון גידול סרטני באיחור

אבחון של גידולים סרטניים ממאירים הוא תהליך מורכב וסבוך. עם זאת, לאבחון מוקדם של גידול סרטני נודעת חשיבות עליונה שעשויה להציל את חייו של החולה ממוות. מאידך, העדר אבחון של גידול ממאיר בזמן עשוי להביא להחמרת המצב הרפואי של המטופל עד כדי אובדן הסיכויים להחלמתו ולמותו.

איחור באבחון גידול

גוף האדם כידוע הוא דינאמי, ומדי יום נוצרים בו תאים חדשים ומתים תאים ישנים. במצב גופני תקין – התאים החדשים נוצרים אחרי מותם של תאים אחרים. במקרים בהם מופר האיזון בהיווצרות התאים, נוצר גידול סרטני או שפיר ברקמה המדוברת. גידולים שפירים אינם מתפשטים בגופו של האדם וגידולים סרטניים או ממאירים, יכולים לשלוח גרורות לחלקי הגוף השונים. במידה והרופא או הצוות הרפואי לא הצליחו לאבחן את הגידול הסרטני בזמן הסביר, עלולה לקום נגדם עילה להגשת תביעה בשל רשלנות רפואית באבחון סרטן.

תביעה מסוג זה מאופיינת בסכום פיצויים גבוה וזאת משום שהפגיעות בעקבות אותה רשלנות הינן מהחמורות ביותר ולעיתים הן אף בלתי הפיכות.

רשלנות רפואית באבחון גידול סרטני

כאמור, אבחון הסרטן אינו משימה פשוטה וזאת בין היתר בשל העובדה שהמטופל מתקשה להגדיר את כאביו או מיחושיו במדויק. מכיוון שקיימת חשיבות רבה לעיתוי בו מאובחן הסרטן, על הרופא המטפל והצוות הרפואי להיות קשוב לתלונות המטופל, ולהפנותו בהקדם לביצוע הבדיקות המתאימות לפי הצורך.

גידולים ממאירים או גידולים סרטניים ניתנים בדרך כלל לאבחון על ידי בדיקות מסוג  CT,על ידי בדיקות שתן, צילומי רנטגן, בדיקות  MRI, בדיקות דם וכו', הרופא נדרש להפנות את המטופל לכל הבדיקות המתאימות, עד שהוא מאבחן את מחלתו של המטופל בהתאם לתסמינים והתלונות ששטח בפניו.

אי-אבחון של סרטן או אבחון סרטן בשלב מאוחר מדי, יכולים להשפיע במידה רבה על סיכויי החלמתו של המטופל. על כן רופא שלא עמד בפרקטיקה הרפואית הסבירה המצופה ממנו והתרשל בתפקידו יכול להתבע על רשלנות רפואית. אם לדוגמא, הרופא לא הקשיב לתלונות המטופל או שלא פענח כראוי את תוצאות הבדיקות, הוא עלול להיחשד בכך שהעניק טיפול רפואי רשלני למטופל.

רשלנות באבחון סרטן, גם אם מדובר במקרים שלא הביאו למותו של המטופל, עלולה להוביל לנזקים רבים וקשים אשר עשויים לזכות את החולה בפיצויים בבית המשפט.

תביעה בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן

נטל ההוכחה של תביעה הקושרת בין רשלנות הטיפול רפואי לאבחון הגידול הסרטני ולנזקים שנגרמו לתובע, הוא נטל כבד ומורכב. במקרים אלה יש לפנות לעורך דין מומחה בתחום שיוכל לגבש את כתב התביעה ולטעון בהצלחה כי התסמינים של המטופל, היה בהם כדי לעורר את חשדות הרופא, בנוגע למחלת הסרטן.

מטופל שנגרמו לו פגיעות גופניות או נפשיות בעקבות רשלנותו של הרופא המטפל באבחון גידול סרטן בגופו, יהיה זכאי לקבל פיצויים גבוהים וזאת בתנאי שעורך דינו יוכל להוכיח כי אופן האבחון הכושל של הגידול הסרטני, השפיע על הליך הטיפול ועל סיכויי החלמתו.

בין התביעות הנפוצות המוגשות בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן ניתן לציין את התביעות בגין רשלנות באבחון הגידול כסרטני או כגידול ממאיר, אי-אבחנה של מחלה חרף הופעתם של התסמינים, אי הפניית המטופל מקבוצת סיכון לבדיקות המתאימות ועוד.

לסיכום 

חובתו של כל רופא לתת אבחנה רפואית נכונה, לקבוע את הטיפול הנדרש ולוודא כי טיפול כזה אכן יסופק לחולה. מוטלת על הרופא גם החובה לברר את העובדות ולאמתן. רופא סביר צריך לדעת, לחקור ולברר בדבר קיומן של תופעות מסוימות ועליו לעקוב אחר החולה הנזקק לטיפולו וזאת כדי לאמת או לשלול ממצאים שיש בהם כדי לסייע לאבחון הרפואי הנכון. במידה והרופא התרשל בתפקידו ולא הצליח לאבחן את הגידול הסרטני בזמן עולה החשיבות בבירור הקשר הסיבתי ובהגשת תביעה לרשלנות רפואית באבחון סרטן.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך