טופס הסכמה אינו מסיר אחריות

בית המשפט חייב בית חולים בפיצוי עקב רשלנות רפואית למרות שהמטופלת הוחתמה על טופס הסכמה מדעת. עיינו בסקירה המלאה על מנת לגלות מדוע.

רשלנות בניתוח

רשלנות רפואית בביצוע מתיחת פנים, הרמת גבות ולחיים

התובעת, רבקה יצחקי (שם בדוי), החליטה, בדומה לנשים אחרות בגילה, לעבור ניתוח מתיחת פנים, הרמת גבות והרמת לחיים תחתונות. אמנם, לא היו ברשותה סכומי כסף עודפים, אולם החליטה לייעד את המעט שהיה לה כדי לשפר את מראה פניה ולהיראות צעירה יותר, ממש כמו בפרסומות שאהבה לראות בטלוויזיה. רבקה, אחרי שביצעה סקר מקיף ושקלה לאיזה מרכז רפואי לפנות, פנתה אל אחד המכונים הידועים בבקשה לבצע את הטיפול, שחלמה עליו תקופה ארוכה מאד.

לאחר היוועצות קצרה, יעצה לה נציגה מטעם המכון לבצע טיפול ייחודי, על פי שיטה הנקראת "אפאטוס". לדבריה, טיפול זה עולה 10,000 ש"ח בלבד ואיננו כרוך בהרדמה מלאה, כי אם מקומית בלבד. במסגרתו מרימים את העור ואת הרקמות ויוצרים מראה צעיר יותר. והרי על כך חלמה בדיוק רבקה.

ואכן, הגיע מועד הטיפול, רבקה התלבשה יפה וחגיגי לכבוד המאורע ועברה שלושה טיפולים שונים, שכללו, כפי שביקשה, מתיחת פנים, הרמת גבות והרמת לחיים תחתונות, בהתאם לשיטת הטיפול החדשה שהוצעה לה.

בצער רב, נותרה רבקה לאחר הטיפול עם נזקים פלסטיים, המשפיעים על אורח חייה.

תביעה: הטיפול הניתוחי בוצע שלא כהלכה

רבקה פתה אל בית המשפט בתביעה משפטית באמצעות עורך דין רשלנות רפואית. לטענתה, טיפול חדשני זה גרם לה להפרשות בלחי ימין, ישירות מצלקת הטיפול. במסגרת תביעה זו, טוענת רבקה כי הוצע לה לבצע את הטיפול החדשני ובכך להימנע מהרדמה מלאה. במקביל גם, הובטח לה, כי אם תבצע אותו תהנה מהנחה משמעותית ותשלם עבור הטיפול סכום נמוך בהרבה מהסכום המקורי.

עוד היא הוסיפה, כי היא התבקשה, על מנת ליהנות מהנחה זו, לאשר את צילום הטיפול, כדי שניתן יהיה לפרסמו באמצעי התקשורת השונים.

רבקה תבעה את המרכז הרפואי, בו התבצע הטיפול, בטענה שזהו מקרה של טיפול אסתטי רשלני. ראשית, היא טוענת שהחוטים, שהוכנסו ללחייה, במסגרת מתיחת הפנים וכחלק מהטיפול החדשני, בצבצו החוצה והציקו לה. בנוסף, הליך הטיפול לא בוצע כהלכה, שכן צלקת הטיפול הפרישה נוזלים מייד לאחר מכן. כמו כן, נותרה צלקת, אף על פי שלא היתה אמורה להיות כזו, צלקת גדולה ובולטת מאד.

המרכז הרפואי, הנתבע, טען מנגד כי הטיפול החדשני שבוצע ברבקה בוצע כהלכה. אולם, הוא לא הציג שום ממצאים או תיעוד כלשהו של הטיפול שבוצע על מנת להוכיח את דבריו, ולצד כל זה גם הכחיש לחלוטין את טענותיה של רבקה שמדובר במקרה של רשלנות רפואית.

במסגרת הדיון בבית המשפט, הציגה רבקה תמונות של לחי ימין, הסובלת מצלקת והפרשות. במקביל, תיארה רבקה את הסבל שנגרם לה לאחר הטיפול, את חוסר הנוחות והכאבים הרבים, שנבעו כתוצאה מטיפול לקוי זה. בסך הכל רצתה רבקה ליפות את פניה, אולם התוצאות הקשות גרמו לה למראה שאיננו אסתטי ולתחושות קשות נלוות.

בית המשפט: כתב ההסכמה אינו מסיר מהמרכז אחריות משפטית

השופטת החליטה לקבל את טענותיה של רבקה. אמנם, רבקה הסכימה לטיפול האלטרנטיבי ואף חתמה על כתב ההסכמה, אולם לא נמסרו לה פרטים נוספים בהרחבה רבה יותר, המפרטים את הסיכונים הכרוכים בטיפול עצמו, את תופעות הלוואי ואת תחושת אי הנוחות והכאב, הצפויים בעקבות הניתוח. מדבריה של רבקה ניתן להתרשם כי האמינה, באמת ובתמים, שמדובר בטיפול שהצלחתו רבה מאד, שכן אף התבקשה להצטלם, במהלכו. ולכן, וללא כל צל של ספק מדובר ברשלנות רפואית, בטיפול לקוי, שגרם להחמרה ואף לצלקת בולטת וגדולה יותר.

לאור האמור לעיל, קבעה השופטת, על המרכז הרפואי שביצע את הטיפול לשלם לרבקה פיצוי כספי בסך 8,000 ש"ח בגין הטיפול הרשלני, סכום של 1,000 ש"ח לאור התנהלות לקויה וכן גם סכום של 500 ש"ח בגין הוצאות המשפט.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך