הידבקות בנגיף הציטומגלו – CMV

כל המידע על הנגיף, תסמיניו והאפשרות כי איחור שלו יעלה כדי רשלנות רפואית בהריון מצד הצוות המטפל.

בדיקות בהריון

הדבקות בוירוס ה-CMV  בעת ההריון

בניגוד למה שניתן לחשוב, וירוס ה-CMV (או בשם שנתנה לו אימו והמדען שגילה אותו: " Cytomegalovirus") אינו כה מזיק. ברוב המקרים הן ילדים והן מבוגרים הנגבקים בנגיף בכלל "לא מרגישים חולים" והוא נחשב לאחד הנגיפים הפחות "אלימים" שיש. כיצד ניתן להדבק בו כעניין "שבשגרה"? ממגע ברוק או דמעות או שתן.

איפה כן הבעיה עם נגיף CMV כרגיל- כשהאישה נמצאת בהריון. פסיקת בתי המשפט מגלה כי ישנם לא מעט מקרים בם הוגשו תביעות רשלנות רפואית בהריון בשל אי אבחון למשל של הידבקות במחלה.

הדבקות בוירוס ה-CMV היא מעט "שונה" משאר המקרים ש"בשגרה". ראשית, כידוע, בזמן ההריון- כל מה שמקבלת האם מקבל העובר, ומה שלא מקבלת האם לא מקבל העובר. לכן, אישה הנדבקת בוירוס הCMV בעת ההריון ככל הנראה תדביק גם את העובר בנגיף. במידה והאם לא חלתה בעבר בוירוס (כלומר, בעת ההריון זו הפעם הראשונה בה היא נחשפת לוירוס ה-CMV) הסיכויים שהעובר יידבק גם כן נעים בין שלושים אחוזים לחמישים אחוזים (וזה הרבה!).

האם סקירת מערכות ובדיקות שונות תגלנה את דבר הדבקות העובר בוירוב ה-CMV בעת ההריון? לא בהכרח. רק בחלק קטן מהמקרים ניתן יהיה לזהות בבדיקות מומים שונים בעובר שנגרמו בשל הדבקות בוירוס ה-CMV. מה כן יכול לזהות את הדבקות העובר? לעיתים ניתן לזהות באולטרא סאונד אולם, כאמור, לא תמיד. ולכן, לא כל עובר שנולד כאשר הוא נדבק בוירוס הCMV מעיד על קריאה שגויה של תוצאות האולטרסטונד ו/או על רשלנות רפואית.
האם כל מקרה בו עובר נדבק מאמו בוירוס ה-CMV  בעת ההריון יוולד חולה במחלה?

לא. אחוז נמוך יחסית מבין העוברים שנדבקים מאימם בעת ההריון בCMV נולדים חולים- כ-10%. כלומר, גם אם את אמא ואת נדבקת בעת ההריון בוירוס ה-CMV ישנו סיכוי של מעל ל-50%.

איפה כן יש חשש למקרים של רשלנות רפואית ?

כאשר האם נדבקה בוירוס ה-CMV לראשונה במהלך ההריון ולא נעשו כל בדיקות ו/או הכנות לקראת מצב בו גם העובר נדבק בוירוס. מרביתם של הרופאים המטפלים כיום בודקים את האם לעתיד בעת ההריון בעניין הוירוס- האם נדבקה בעבר ו/או נחשפה בעבר לוירוס ה-CMV  וזאת על-ידי בדיקות בתחילתו של ההריון ובמהלכו. במידה ונמצא בבדיקה הראשונה כי האם לא נדבקה מעולם, מרבית הרופאים חוזרים על הבדיקה במהלך ההריון על-מנת לוודא כי לא נדבקה בהזדמנות אחרת במהלך תקופה זו.

ובמידה והאם נדבקה במהלך ההריון מה עושים?

במקרים כאלו מבצעים בדיקת מי שפיר על-מנת לבחון ולראות האם גם העובר נבדק בוירוס. מדוע דווקא מי שפיר? משום שבין השבועות העשרים ל-22 מופרש הוירוס למי השפיר ואז כאמור ישנו סיכוי של כ-40% כי העובר יידבק במחלה. במידה והעובר נדבק במחלה האם יש לבצע הפלה? לא כל מקרה של הדבקות מצדיק את הפסקת ההריון אולם, כל מקרה לגופו. לצורך כך נדרש אבחון בזמן, מעקב כשורה וקבלת החלטות לאור כלל המידע הרפואי אודות הסיכונים והסיכויים.

ומי מבין קוראינו שכבר עקב אחר המאמרים השונים באתר בנושא רשלנות רפואית בזמן ההריון כבר יודע שהמשפט האחרון בפסקה הקודמת הוא-הוא הפתיח לסוגית הרשלנות הרפואית. במידה ולא אובחנה האם הנושאת את נגיף ה-CMV בזמן ולא בוצעו הבדיקות, האבחונים והמעקב כנדרש – ייתכן וישנה עילה לתביעת רשלנות רפואית. הכל תלוי כמובן בנסיבותיו של כל מקרה ובשאלה האם רופא סביר היה פועל כך או אחרת בהינתן אותו מקרה.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך