עברה עיקור ובכל זאת נכנסה להריון

האם כניסה להריון בהיעדר רצון עקב עיקור לוקה עולה כדי רשלנות רפואית בהריון? בואו לגלות מה בית המשפט קבע.

זכותה הלגיטימית של כל אישה להחליט מתי להפסיק את האפשרות להביא עוד ילדים לעולם. קיימות מספר אפשרויות לביצוע הליך של עיקור ומאותו רגע שזה מבוצע, הרי האישה יכולה להמשיך לקיים יחסי אישות מבלי לחשוש שמא היא תיכנס להריון.

מה קורה אם אישה עוברת עיקור אך בכל זאת נכנסת להריון? האם זו רשלנות רפואית בהריון?

בואו לדבר על טעויות בהריון – פורום רשלנות רפואית

תביעה: הניתוח לעיקור לא צלח

תמר (שם בדוי), אם לתשעה ילדים אשר החליטה ביחד עם בעלה לאחר הולדת הילד התשיעי, כי אינה מעוניינת להביא עוד ילדים לעולם. לפיכך, ביקשה מבית החולים כי יבוצע ניתוח לעיקור בשיטת פרקלנד, לפיה כורתים חלק מהחצוצרה וקושרים חלק וניתוח זה אמור למנוע כניסה להיריון.

מה אתם הייתם עושים אחרי ניתוח עיקור? נכון, ממשיכים לקיים יחסי אישות בלי כל אמצעי מניעה, וזאת מתוך בטחון מלא בניתוח ובצוות הרפואי אשר מילא אחר כל הנדרש מבחינה רפואית כדי שלא יהיה כאן הריון בלתי צפוי. אבל, נראה כי כל אישה ובמיוחד מי שעברה תשעה הריונות, יכולה להרגיש מהר מאוד שהגוף שלה משדר לה כי היא בהריון, וזה בדיוק מה שקרה לתמר. כעבור זמן קצר מהניתוח של העיקור היא החלה להרגיש סימנים ותחושות שהיו מוכרים לה היטב מהריונות קודמים. לכן, ביוזמתה היא פנתה לרופאת הנשים כדי לבדוק את העניין.

תמר סיפרה לרופאת הנשים כי יש לה תחושה פנימית שהיא בהריון, אך זאת הרגיעה אותה ואמרה לה כי אין כל סיכוי שהיא תהיה בהיריון לאחר ניתוח עיקור. הרופאה עשתה לתמר בדיקת אולטרא סאונד ומשזו נמצאה תקינה היא רשמה לתמר טיפול תרופתי הורמונאלי וביקשה כי תחזור אליה לביקור נוסף במידה והמחזור של הווסת לא יחזור.

כעבור 3 חודשים מאותו מפגש עם רופאת הנשים מחזור הווסת לא חזר ותמר החליטה לבדוק שוב את עניין ההיריון אצל רופאת הנשים. הרופאה עשתה לתמר שוב בדיקת אולטרא סאונד וזו לא העלתה דבר ולכן חזרה שוב הרופאה ואמרה כי אין כל סיכוי שתמר בהריון ושלחה אותה לביתה. אך, בטרם עזבו את קופת החולים דרש בעלה של תמר כי תבצע בדיקת דם וכך אכן נעשה ולמרבה הפלא, כעבור כמה ימים רופאת הנשים התקשרה לתמר ובישרה לה כי היא בהריון!

דילמה משפטית: הריון בעוולה

רשלנות רפואית כנראה שיש כאן, אבל השאלה האם לעשות הפלה או להמשיך את ההיריון? דילמה.

ברגע שתמר גילתה שהיא בהריון היא מיד ביקשה לבצע הפלה, שכן מלכתחילה לא רצתה להיכנס להריון וזאת הרי גם הסיבה כי ביקשה לעבור את ניתוח העיקור. אך לרוע מזלה בשל העובדה כי ההיריון האחרון היה בניתוח קיסרי יהיה זה סיכון עבורה לעבור הפלה בשלב מתקדם של ההיריון ולכן לא היה לתמר מנוס אלא להמשיך את ההיריון הבלתי מתוכנן הזה.

גם באם היה ניתן לבצע את ההפלה, יש לזכור כי המדובר בהריון תקין לגמרי ואמור להיוולד גם ילד בריא לחלוטין, הדילמה בפני הורים שלא תכננו הריון יוצרת התלבטות לא פשוטה ולפיכך זה נקרא הריון בעוולה.

בתביעת רשלנות רפואית שהוגשה כנגד הצוות הרפואי בבית משפט השלום נקבע כי אכן הייתה בהתנהלות הרופאים רשלנות רפואית וכי על בית החולים לפצות את האישה למרות שמדובר בלידת ילד בריא. שכן, קיימת כאן פגיעה באוטונומיה של האישה באם להביא עוד ילד לעולם או לא ותמר קיבלה פיצוי של כ-  100 אלף ?.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך