רשלנות באי ביצוע קולונוסקופיה

רשלנות רפואית בטיפול קולונוסקופיה – כיצד עשויה להתרחש ומה עושים? קראו את הכתבה הבאה.

קולונוסקופיה (Colonoscopy) הינה בדיקה המבוצעת באמצעות החדרת צינור פלסטי (המצוייד במצלמת וידאו) למערכת העיכול, על מנת לאבחן מחלות וסיבוכים באיזור. יתר על כן, לעיתים החדרת הצינור משמשת ללקיחת דגימת ביופסיה מדופן המעי הגס.
בית המשפט המחוזי בירושלים דן בתביעת רשלנות רפואית קולונוסקופיה שהוגשה על ידי עיזבונה של המנוחה מרציאנו ז"ל כנגד בית החולים "סורוקה" ומספר רופאים המועסקים על ידו. על פי כתב התביעה עולה כי סיבת מותה של המנוחה היא מחלת סרטן מעי הגס, כאשר לדעת התובעים ניתן היה למנוע את המוות האמור לו היו הרופאים נוהגים בהתאם לרמת הזהירות המצופה מהם בנסיבות העניין. ודוק, על פי הנטען היה על הרופאים לבדוק את המנוחה בבדיקת קולונוסקופיה, אשר היה בה כדי לאתר את הסרטן במעי הגס במועד ועצם העובדה שלא נהגו כך מהווה רשלנות רפואית קולונוסקופיה.

 

התייעצו איתנו – פורום רשלנות רפואית
הנתבעים כופרים בטענות התביעה וסבורים כי עשו כל שביכולתם כדי לאתר את המחלה ממנה סבלה המנוחה, כך שערכו לה את כל הבדיקות המתבקשות בהתאם למצבה הרפואי, תלונותיה והתסמינים מהם סבלה. לדידם, היה בכל אלו כדי להעיד על בעיות בעמוד השדרה ובקע סרעפתי כגורמים לכאבים מהם סבלה המנוחה. זאת ועוד, על פי כתב ההגנה, אף אם הייתה מתבצעת בדיקת הקולונוסקופיה, הרי שלא היה ניתן לאתר את הגידול במעי ובכל מקרה, אף אם היה מתגלה הגידול בין כה וכה לא היה לה כל סיכוי להחלים ממנו, לאור העובדה שמדובר בסרטן קשה ואלים (על בסיס טענה זו סבורים התובעים כי גם אם חטאו בהתנהגות מסוג רשלנות רפואית קולונוסקופיה, הרי שאין להטיל עליהם כל אחריות היות ולא מתקיים קשר סיבתי בין רשלנותם הנטענת למותה).
בית המשפט שמע את העדויות שהובאו על ידי הצדדים, כמו גם את חוות הדעת שהוגשו על ידם וקבע כי בנסיבות דנן היה על הרופא הסביר לחשוד כי המנוחה סובלת מסרטן במעי הגס, אשר מהווה מקור לכאבים בביטנה ולא היה ניתן להסתפק בממצא לקיומו של בקע סרעפתי כגורם היחידי לסיבלה. בית המשפט קובע כי ביצוע בדיקת קולונוסקופיה הוא פשוט, זול ואף מדובר בבדיקה המוצעת לציבור המטופלים במסגרת הרפואה המונעת.
לאחר שקבע כי עסקינן במקרה של רשלנות רפואית קולונוסקופיה, עבר בית המשפט לעסוק בשאלת הקשר הסיבתי שבין אותה רשלנות למותה של המטופלת. במסגרת מתן מענה לשאלה זו, בחן בית המשפט האם היה ניתן לאבחן את מחלת הסרטן במסגרת בדיקת הקולונוסקופיה ובנוסף האם ניתן היה לרפא אותה אילו המחלה הייתה מתגלה במועד. הערכאה המבררת מציינת כי לאור הקביעה כי אי עריכת בדיקת קולונוסקופיה מהווה מחדל רשלני הרי שאין לאפשר לנתבעים לצאת נשכרים ממחדלם זה, כך שאין לקבל את טענתם לפיה גם אילו היו עורכים את הבדיקה לא היה ניתן לגלות את הגידול.

 

עיינו במאמרים נוספים בתחום – רשלנות רפואית מאמרים
בכל הנוגע לסיכויי ריפוי המנוחה קובע בית המשפט כי אכן היה מדובר במחלה חריפה ולאור זאת אותה רשלנות רפואית קולונוסקופיה מצד הרופאים גרמה למנוחה נזק אובדן סיכויי החלמה, אשר מוערך בכעשרה אחוזים לשרוד חמש שנים לאחר הגילוי במועד. נוכח כל האמור לעיל נפסק כי על הנתבעים לשלם לעיזבון המנוחה את הסך של כמאתיים ושלושים אלף שקלים.
ת.א 1483/99