טיפול לקוי מצד וטרינר

רשלנות וטרינר

רשלנות רפואית וטרינר

בכל שנה מוגשות לבית המשפט תביעות רבות, העוסקות בתחום הרשלנות הרפואית. בדרך כלל, מדובר בתביעות בהן ניתן טיפול רפואי לא הולם על ידי רופא מטפל, מנתח, צוות רפואי או מרכז רפואי, טיפול שגרם לנזק. אולם, מסתבר שישנן גם תביעות מסוג אחר. תביעות רשלנות רפואית של רופא וטרינר. גם הן מתייחסות לטיפול הרפואי שבוצע באופן לקוי, אולם שלא כמו תביעות רשלנות רפואית אחרות, המטופל, אליו הן מתייחסות, הוא בעל החיים.

התייעצו כעת >> פורומים משפטיים

מהי רשלנות של וטרינר?

רפואת הווטרינריה כוללת, במסגרתה, מגוון רחב מאד של טיפולים. חלקם נחשבים קלים מאד ואילו אחרים מורכבים, בדומה לאלה הניתנים לבני האדם. טיפול בבעלי חיים איננו טיפול פשוט והוטרינרים, המבצעים אותו, נדרשים לעבור תקופת לימודים ארוכה, התמחות והכשרה מקצועית מתאימה. ובכל זאת, ישנם מקרים בהם ניתן טיפול לא מתאים, טיפול שגרם לנזק אצל בעל החיים. חשוב לזכור שמדובר בתחום סבוך עוד יותר, שכן המטופל במקרה זה, בעל החיים, איננו יכול לקחת חלק בתביעה, איננו מסוגל להביע את עמדתו ואף, וכבר בשלב מקדים יותר, איננו מסוגל לשפוט באופן ישיר את הטיפול שניתן לו. ולכן, גם הקביעה, האם אכן זהו מקרה של רשלנות רפואית וטרינר או לא, איננה פשוטה.

מה עושים במידה ומעוניינים להגיש תביעה?

קיימים בארץ, וגם בעולם, נסחים שונים, המתייחסים לחובותיו ומטלותיו השונות של הווטרינר. במקרים בהם לא עמד הווטרינר בחובותיו, התרשל בתפקידו ובשל כך גרם נזק לבעל החיים המטופל, ניתן לפעול באחת משתי הדרכים הבאות: הדרך הראשונה היא באמצעות פנייה ישירה אל משרד החקלאות והגשת תלונה. הדרך השנייה היא באמצעות הגשת תביעה לבית המשפט בעזרת עורך דין, המתמחה בתחום הרשלנות הרפואית. תביעה זו, שלא כמו תביעת רשלנות רגילה, איננה מוגשת בשמה של החיה, אלא בשמו של בעליה. כמובן, שלצד כל זה, יש להוסיף לתביעה גם חוות דעת של וטרינר מומחה נוסף, על מנת שיאשר כי אכן נגרם נזק לבעל החיים, וייתכן אף שנגרם כתוצאה ישירה מהטיפול שניתן לו.

דוגמאות לתביעות בנושא זה

בתביעה שהוגשה לבית המשפט בגין רשלנות רפואית של וטרינר, פסק בית המשפט כי אכן בוצעה רשלנות חמורה במיוחד ועל כן יש לשלול את רישיונו של הווטרינר לצמיתות. במקרה זה היה מדובר בווטרינר שביצע טיפולים שונים, כמו עיקור, סירוס וגם טיפול בטפילים, אולם עשה זאת בחוסר מיומנות, שגרם, בסופו של דבר, נזק רב לבעלי החיים, כמו זיהומים חמורים, דימומים ועוד. הווטרינר, בעת התביעה, אכן הודה ברשלנותו, אולם ביקש מבית המשפט שלא לשלול את רישיונו, שכן עשוי להיגרם לו נזק משמעותי ועלולה להיפגע גם האפשרות להתפרנס בכבוד. אולם, בשל חומרת מעשיו, הוחלט שלא לקבל את דבריו ורישיונו אכן נשלל לצמיתות.

לסיכום

על מנת להתמודד באופן הנכון ביותר עם מקרים של רשלנות רפואית מצד וטרינר, חשוב לפנות בהקדם אל עורך דין מיומן, בעל ניסיון בתחום הרשלנות הרפואית ובעל הכרות עם תחום הווטרינריה. חשוב לזכור שהגשת תביעה בתחום זה איננה פשוטה, ובמיוחד כשמדובר בבעלי חיים. ולכן, כדי להגדיל את סיכויי הזכייה בתביעה נדרשת מיומנותו ומקצועיותו הרבה של עורך הדין, שיוכל ללוות את התובע לאורך כל הדרך ולעזור לו לנהל זאת נכון.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

תגובות

10 תגובות

 • 23 באוקטובר 2018 בשעה 16:07

  חפשת דחוץ יעוץ לרשלנות רפואית

  • 31 באוקטובר 2018 בשעה 14:09

   הי נופר, מוזמנת לפרסם שאלתך כאן או בפורום, ונשמח לנסות לסייע.

 • 22 בדצמבר 2018 בשעה 7:27

  שלום, שלשום הבאתי חתולת חצר (עשר שנים איתנו) לוטרינר שהיה לה אפצסט בלחי. היא הייתה במצב חלש אמנם נראית והתקשתה לאכול ולשתות. איך שהבאתי אותה בשעה שש בערב לוטרינראשתו שמה אותה בחדר מחסן ויצאה . כבר נדלקה ליהנורה הראשונה. לאחר מכן הסתבר שהוטרינר טשטש אותה ובקיצור המתוקה שלנולא שרדה את ההרדמה. יש לי חשד שמדובר ברשלנות מקצועית חמורה . לי ידוע שלא מרדימים חתול חלש, לי ידוע שמספקים נוזלים לחתול מיובש כל אלו לא קרו. והחמור מכל היא נמסרה לאמי בעודנה מורדמת ובעצם לא התעוררה במשך מהלך היום עד שלמעשה נפטרה. אני קצת בהלם עכשיו ואמא שלי גם …

  • 11 בפברואר 2019 בשעה 10:25

   שלום גל,
   לשם הוכחת רשלנותו המקצועית של הווטרינר יש לבדוק זאת ע"י בדיקה של ווטרינר מומחה ומתן חוות דעת רפואית.
   ככל וימצא המומחה כי הווטרינר התרשל ופעל בניגוד לסטנדרט המקובל באופן אשר הסב לנזק, אכן יש ברשותך עילת תביעה כנגד הווטרינר ו/או מי מטעמו.

 • 9 בפברואר 2019 בשעה 22:40

  רוצה לדעת בבקשה אם יש מקום לרשלנות רפואית. בקצרה, החתול שלנו נפל מקומה 7. פונה מהר ע"י השכנים למרפאה. שם נתנו טיפול ראשוני, אמרו שיש דימומים קטנים בבית החזה ויש לעקוב אחריהם. פינינו את החתול לווטרינר הפרטי שלנו שסמכנו עליו (למרות שבמרפאה יעצו על בית חולים) הוטרינר אמר שהחתול לא צריך בית חולים. אמר שהטיפול יעלה באזור 5000 שח ואחרי שנתנו את הסכמתנו קיבל אותו. למחרת החתול נראה מאושש הוטרינר אמר שהוא בדק באולטרסאונד ששלפוכית השתן לא נקרעה (בעצם דיבר רק על השלפוחית) ואמר שיש רק ניתוח ברגל ואולי בלסת. יום אחרי החתול באמת נראה טוב יותר. הסייעת דיברה בצורה מוזרה ואמרה שרק אחרי שיפחתו אותו יראו אם לא נפגעו אברים פנימיים. אמרנו לה שמנתחים את הרגל ושאלנו אם לא בדקו והיא ענתה כן אבל נדע טוב יותר. יום הניתוח הגיע (3 ימים אחרי) התקשרתי בצהרים הוטרינר גמגם שהחתול נפטר. המומים וכואבים הסכמנו שהוא ישלח על חשבונו לנתיחה פרטית שכן הוא דיבר על אפשרות למום נדיר בלב. חיכינו לתשובה מהוטרינר ולאחר זמן התקשרנו אליו והוא שלח לנו העתק לתיק שבו היה כתוב שהחתול סבל מדימומים נרחבים בכיס הלב ובבית החזה. התקשרתי אליו המומה לשאול האם לא עשה בדיקת דם לפני הרדמה לחתול שנפל מגובה האם לא בדקו אותו באולטרסאטנד. הוא כתב שהוא מצטער. לא עשה בדיקת דם לפני (הסתמך על הבדיקה יומיים לפני ולדבריו גם הבדיקה לא היתה מגלה כלום וגם אמר שלא עשה אולטרסאונד כללי לפני הניתוח אבל כן עשה יום לפני) בחיוב ובתיק של החתול מצוין רק אולטרסאונד לשלפוכית השתן. לדבריו,פשוט לא כותב כל מה שהוא עושה. בנוסף, אמר שהוא מחויב למחיר ולמרות שלא שאל אותנו ולא הגענו למחיר שנקב החליט לחסוך לנו על חשבון החתול. ידענו הרבה צער ועצב מאז המקרה הבת שלנו היתה שבורה הוטרינר הזה עוסק בפירסום ויש לו שם טוב. רציתי לדעת האם יכול להחשב מקרה של רשלנות ואם כן מה ההשלכות שכן אין לנו את הדוח כי הרופא הזמין את הדוח יש לי רק את המייל שבו הודה שהוא טעה והוא מצטער.

  • 11 בפברואר 2019 בשעה 10:27

   שלום טל,
   ראשית, צר לנו על מות החתול.
   לפי דבריך וכן הודאתו של הווטרינר בטעותו מציגים לכאורה שנחשפתם לרשלנות רפואית.
   על מנת להוכיח את רשלנותו של הווטרינר לשם הגשת תביעה משפטית, יש לאסוף את כל התיעוד הרפואי אודות הטיפול בחתול ולהגישו לווטרינר מומחה שיבדוק האם מות החתול נגרם כתוצאה מטיפול רשלני של הווטרינר.
   ככל וכן, יש מקום לשקול אפשרות להגשת תביעה משפטית.
   בהצלחה.

 • 23 ביולי 2019 בשעה 12:44

  האם יש קייס לרשלנות?
  שלום רב, כלבתי גורה בת 6 חודשים נדרסה לפני כחודשיים. לקחתי אותה למיון בבית חולים וטרינרי שם אובחנו שני שברים מקבילים ברגל הקידמית. לאחר כי בית החולים התייעץ עם כרורגית מומחית מטעמו. הומלץ לי לגבס את רגלה ולא לבצע ניתוח.
  במהלך הטיפול, בוצעו כחמש החלפות גבס + צילומים מחודשים, הכל בהמלצות הרופא המטפל. כל מה שהרופאים המליצו, ביצעתי ושילמתי, ולאורך כל הטיפול נאמר לי כי הכל מתנהל כשורה והרגל נראת בתהליך חיובי מאוד. (לא ראיתי את הרגל מחוץ לגבס ו\או את הצילומים שבוצעו).
  לאחר הורדת הגבס ראיתי כי הרגל של כלבתי עקומה לגמרי וגם בצילומים שנמסרו לי רואים כי העצם גדלה באופן עקום ואף אחד לא עצר את התהליך באמצע.
  בית החולים מתנער מאחריות, ומסרב לתת לי תשובות כיצד קרה הדבר. כל שהוצע לי זה פגישת ייעוץ עם כרורגית מומחית מטעמם כדי לראות מה ניתן לעשות עכשיו והאם כדאי להכניס לניתוח (כמובן שהכל בעלות מלאה).
  חשוב לציין כי עברו שבועיים מאז הורדת הגבס, הכלבה עדיין צולעת, הרגל עקומה מאוד וכואבת

  • 25 ביולי 2019 בשעה 12:34

   מצער לשמוע. ראה התייחסותנו לשאלות שנשאלו על ידי שאר הגולשים למעלה. יש לאסוף את כל התיעוד ולקבל ייעוץ מקצועי ממומחה העוסק בתחום, לצורך הערכת טיב הטיפול שניתן והנזקים שנגרמו. בהצלחה.

 • 31 ביולי 2019 בשעה 15:56

  שמנו 3 חתולים אצל ויטרינר לעיקור ו2 סירוסים. חתול אחד מת במהלך ההרדמה. האם מדובר ברשלנות רפואית. לא עודכנו שיכול להיות סיכון. הראשונה שעברה את העיקור היתה בסדר, השני מת ובשלישי החליפו חומר ויצא מזה חי. ( בגלל שהיו אחים אז החליפו חומר או משהו בסגנון)

  • 31 ביולי 2019 בשעה 18:17

   שלום יונס, ראה תשובתנו למעלה.