מסקנות ועדת שפניץ ביחס לטעויות במערכת הרפואה

ועדת שפניץ

מקרים של רשלנות רפואית הינם מקרים נפוצים מאד, אולם שלא כמו מקרי נזיקין אחרים, אינם גוררים אחריהם בכל פעם תביעת רשלנות רפואית. על פי בדיקות שנעשו, נמצא כי ישנם יותר מקרים שהובילו לנזקים קשים, מאשר תביעות שהוגשו לבית המשפט. הסיבות לכך רבות ומגוונות, אולם המרכזית שבהן היא העובדה שהנפגעים אינם יודעים כלל שמדובר במקרה של רשלנות רפואית וכי הם זכאים לפיצוי בגין הנזק שנגרם להם.

לדיון משפטי בנושא – פורום רשלנות רפואית

בנושא "ועדת שפניץ רשלנות רפואית" אפשר למצוא לא מעט התייחסויות לעובדות אלו, המצביעות על בעיתיות רבה מאד בתחום, הן בשל מספרן הרב של הטעויות הרפואיות המתבצעות והן בשל חוסר הידע בנושא הקיים בקרב הציבור.

סקירות סטטיסטיות ודוגמאות בנושא

באשר לנתונים סטטיסטיים שונים, שהוגשו על ידי ועדת שפניץ, רשלנות רפואית נחשבת לנפוצה מאד, ועוד הרבה יותר משחשבנו. בעוד שבעבר נטען כי ישנן תביעות רשלנות רפואית רבות במיוחד, נתוניה של ועדת שפניץ מציגים תמונה שונה לגמרי. על פי נתונים אלה מספר תביעות הרשלנות הרפואית המוגשות לבית המשפט בכל שנה, נמוך באופן משמעותי ממספר מקרי הרשלנות הרפואית והטעויות הרפואיות בפועל. דיני הנזיקין מפרידים בין מקרים של טעויות רפואיות ומקרי רשלנות רפואית ומשאירים לבית המשפט לבחון אותם לעומק ולהחליט במה מדובר. במסגרת תביעות אלו בודק בית המשפט מהו ההליך השגוי שנגרם, מהו הנזק ובעיקר ? מהו הקשר שבין השניים. על פי הנתונים, אותם דיווחה ועדת שפניץ, מספר התביעות בתקופה של עשור עומד על כמה מאות בלבד. תביעות רשלנות רפואית אלו יכולות להיות רשלנות בגין טיפול שיניים לקוי, טיפולים אסתטיים שלא בוצעו כהלכה, טיפולי לייזר וגם טיפולים אורטופדיים. אולם, אם בוחנים את מספר אלפי הנפטרים מדי שנה בשל טעיות רפואיות, הרי שניתן למצוא פערים לא ברורים.

הבעייתיות שבנושאים אלה

חובת הגילוי של הרופא המטפל באשר לטיפול המוצע, לסיכונים הנלווים לו, לתופעות הלוואי וכן לטיפולים חלופיים אפשריים, מתבססת על פי החוק הקיים במדינת ישראל. במקרים בהם רופא לא ימסור למטופליו את המידע החיוני להם, הוא ייתפס כרשלן ועשויים להינקט נגשו צעדים משפטיים. אולם, החוק לא מתייחס לעובדה שעל המטפל חלה החובה לגלות למטופל על הטעויות הרפואיות שנגרמו, שהן אלו שהובילו מלכתחילה לנזק שנגרם (במידה ואכן היה כזה). בנושא "ועדת שפניץ רשלנות רפואית" ישנה לא מעט התייחסות לבעייתיות שבתחום ובעיקר בשל הגדרת הטעות על פי החוק ומחויבותו של הרופא כלפי המטופל. אולם, לצד כל זה, יש לזכור שטעויות מלוות, לצידן, במתח רב מאד, בקונפליקטים רבים ובמורכבות רבה, הקשורה לעיתים גם בהתנהלותה של המערכת עצמה.

ייעוץ אישי וחסוי של עורך דין – צור קשר

חשיבות הפנייה אל עורך דין מומחה בתחום

היכולת לאבחן את מקרה הרשלנות, לבדוק אותו בעזרת רופאים מומחים, לבחון האם אכן הנזק שנגרם למטופל הינו כתוצאה מהטיפול הרשלני שניתן לו, כל אלה, יכולים להיעשות בבית המשפט ובעזרתם של מומחים בתחום. בכל מקרה של חשש מרשלנות רפואית וטיפול רפואי לקוי שניתן, חשוב לפנות בהקדם אל עורך דין מומחה, הבקיא בתחום הרשלנות הרפואית, ובעיקר בתביעות מסוג זה. עורך דין זה יכול לסייע להגיש תביעה אל בית המשפט באופן הנכון ביותר, תוך שילוב הראיות הרלוונטיות.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך