זיהומים במערכת הרפואה בישראל

לא מעט תביעות משפטיות המוגשות בגין עוולה משפטית שמקורה בטיפול רפואי שגוי עוסקות במחלות אשר נגרמו בשל אבחון שגוי, מאוחר ו/או טיפול רפואי שאינו הולם. עיינו בכתבה שבקישור על מנת להרחיב ידיעותיכם בנושא.

רשלנות בזיהומים

רשלנות רפואית זיהומים

במקרה של זיהום, במידה ומאחרים במתן הטיפול המתאים או אף מבצעים אבחון לקוי או לא מבצעים אבחון בכלל, עשוי להיגרם נזק חמור במיוחד, שבמקרים קשים, אף מוביל למוות. מקרי רשלנות רפואית זיהומים אינם שכיחים אמנם, אולם מתרחשים גם הם לצערנו בתדירות גבוהה. ישנם לא מעט מצבים בהם צוות רפואי או הרופא המטפל הקבוע מתעלמים מהסימפטומים השונים האופייניים לזיהום, ומסיבה כלשהי מייחסים אותם למחלות מסוג אחר. במקרים אלה עשויים לאבחן את הסימפטומים, ובמיוחד כשמדובר, למשל, בכאבים, כבעיה אורטופדית כלשהי שאיננה קשורה כלל לזיהום. אבחון לקוי גורר בעקבותיו טיפול שאיננו מתאים, המוביל, בסופו של דבר, להחמרת המצב.

שאלות בנושא רשלנות ורפואית >> פורום רשלנות רפואית

כיצד באה לידי ביטוי הרשלנות בהקשר של מחלות זיהומיות?

על פי מחקרים רבים, הבוחנים את תפקודם של בתי החולים במקומות שונים בארץ, נמצא כי בכל הקשור לרמת הסטריליזציה בהם, ישנה התדרדרות חמורה במיוחד, המובילה בעקבותיה למקרים רבים של זיהומים קשים בקרב החולים המאושפזים. השימוש החוזר בציוד רפואי חד פעמי, חוסר אבחונם של צוותים רפואיים הנושאים נגיפים שונים בגופם וגם התנהלות שאיננה נכונה בכל הקשור להקפדה על תנאים סביבתיים מתאימים, כל אלה מעלים את הסיכון ללקות בזיהומים, שעשויים, במידה ומחמירים, לגרום לנזקים קשים ביותר ואף גם למוות. אי אבחונם של זיהומים, מתן טיפול שאיננו מתאים או אפילו אבחון לקוי, כל אלה מוגדרים כמקרי רשלנות רפואית זיהומים, ויכולים להוביל בעקבותיהם הגשת תביעת רשלנות כנגד הרופא המטפל או הצוות הרפואי.

דוגמאות למקרי רשלנות בזיהומים

מקרי רשלנות רפואית עקב זיהום יכולים להיות מסוגים שונים. אולם, פעמים רבות מדובר במקרים המשויכים לפגים, המאושפזים במחלקת הפגים של בית החולים, ומעצם היותם קטנטנים במיוחד, הם חשופים, והרבה יותר מאחרים, לזיהומים רבים. בכל שנה לצערנו נפטרים קרוב לשמונים פגים בשל זיהום, שאותו מקבלים בבית החולים, היכן שמאושפזים. הצפיפות הרבה במחלקות אלו, אי שמירה על כללי ההיגיינה הנדרשים מצד הצוות הרפואי וגם מספר קטן מדי של חדרי בידוד, כל אלה מובילים למקרים קשים במיוחד של זיהום ומוות בעקבותיו. האבחון המאוחר של הזיהום, במקרים רבים, הינו הסיבה העיקרית להתדרדרות המהירה במצבם של הפגים, המובילה למוות.

אולם, מקרים רבים נכונים גם למבוגרים. ישנם לא מעט מקרים של רשלנות הנוגעת לזיהום בהם בוצע ניתוח בתנאים לא מתאימים, תנאים שאינם סטריליים, שהובילו לזיהום חמור אצל המנותח. במקרים של פעולות פולשניות, כמו החדרת צינורות הנשמה, השתלת מפרק, החדרת צנתר לשלפוחית השתן או פעולות כירורגיות אחרות, חשופים המטופלים לזיהומים רבים, ועל כן נדרשת רמת סטריליות גבוהה במיוחד והקפדה רבה עוד יותר על התנאים הסביבתיים המתאימים. ובכל זאת, בבתי חולים רבים אין את התנאים הנדרשים לכך, הסביבה איננה סטריליות מספיק וישנו סיכון גבוה ביותר ללקות בזיהום במהלך הניתוח או הטיפול הפולשני.

קבלת ייעוץ אישי וחסוי מעו"ד ללא התחייבות – צרו קשר כעת

פנייה אל עורך דין מומחה בתחום

במקרים של רשלנות רפואית זיהומים ישנה חשיבות רבה בפנייה אל עורך דין מתאים, המתמחה במקרים של רשלנות רפואית ובקיא בהיבטים המשפטיים השונים הקשורים בכך. על מנת להגיש תביעה לבית המשפט חשוב להיעזר בעורך דין מקצועי ובעל ניסיון כדי להגדיל את הסיכוי לקבל את הפיצוי המתאים. מומלץ לעשות זאת בהקדם האפשרי ולאחר קבלת המלצות על עורך הדין הנבחר.