המלצת / אי המלצת הרופא לשימוש בקנביס כעילה לתביעה

קנביס ורשלנות רפואית

רשלנות רפואית וטיפולי מריחואנה

רבים מאיתנו מכירים את המריחואנה כסם מסוכן המשתייך למשפחת הסמים הקלים ששימושו בישראל הוצא אל מחוץ לחוק. עם זאת, לחולים רבים השימוש בסם זה מהווה חלופה טיפולית יעילה ומועדפת, המקלה באופן ניכר על מכאוביהם השונים. התרופה, המכונה בעגה המקצועית- מריחואנה רפואית, מהווה למעשה מיצוי של צמח הקנביס, אותו צמח המשמש גם להפקה של סמים אסורים כמו חשיש ומריחואנה. ההבדל בין סם המריחואנה הבלתי חוקי לבין התרופה החוקית, טמון באופן ההפקה. הפקתה של מריחואנה רפואית נעשית בצורה מבוקרת והשימוש בה מותר רק בהוראת רופא ורק לאחר קבלת רישיון ממשרד הבריאות.

נתקלתם בהתרשלות עקב השימוש בתרופה? התייעצו כעת: פורום רשלנות רפואית

בית המשפט העליון נדרש לתת את הדעת בעניין השימוש בסם לטיפול רפואי וזאת כחלק מנושא הענקת הרישיונות למגדלים את הצמח. כיום ניתן לומר כי קיימים בארץ כחמשת אלפים מגדלים בעלי רישיון הרשאים לגדל את הצמח וכעשרה מתחמי גידול בעלי רישיון וכי הטיפול בתרופה זו נעשה כבר למעלה מעשור.

בחלק לא מבוטל של תביעות רשלנות רפואית המוגשות לערכאות השיפוטיות עולה עניין השימוש במריחואנה טיפולית, במסגרת חישוב הנזק והצורך בהוצאה חודשית זאת.

מעבר לכך, ובכך נתרכז במסגרת כתבה זו, לא אחת מתעוררת במסגרת הליכים שיפוטיים אלה השאלה האם המלצה של רופא למתן טיפול רפואי באמצעות הסם, כתרופה משככת כאבים, הינה סבירה בנסיבות עניין? האם לא נכון היה להציע למטופל טיפולים חלופיים? האם לא נכון היה להציע מינון אחר? על כך נרחיב בהמשך.

תחילה, האם סמים טובים לבריאות?

הטיפול במריחואנה מסייע להקלה על מגוון רחב של תופעות גופניות הנובעות ממחלות ומהפרעות שונות כדוגמת הפרעות פסיכיאטריות כמו סטרס פוסט טראומטיות עימם נמנים הלומי קרב, נפגעי תקיפה מינית וכיוצא בזה. ההקלה על הפרעות אלה באמצעות השימוש בתרופה מאפשרת לחולים להתמודד ביתר קלות עם הקשיים שמלווים אותם ומסייעת להם לנהל את חייהם כרגיל, למרות האירוע שחוו בעברם. השימוש במריחואנה לצרכים רפואיים נמצא יעיל גם בקרב חולים הסובלים ממכאובים שונים או מתופעות לוואי שונות הנגזרות מהמחלה. בין אלו ניתן למצוא את חולי הסרטן, חולי האפילפסיה חולי האיידס, חולי האלצהיימר ועוד. חולים אלה מדווחים על הקלה ניכרת ברמת הכאב כמו גם על הקלה משמעותית בתופעות לוואי של תרופות מסוגים שונים שהם נדרשים ליטול דרך קבע.

למרות היתרונות הרבים שניתן לייחס לטיפול בתרופת המריחואנה, אי אפשר להתעלם מהסכנה הטמונה בשימוש בצמח זה, וזאת בהיותו סם המשתייך למשפחת הסמים הקלים ויכול להוות למעשה מקור לשימוש מצד גורמים עבריינים.

כדי למנוע זליגה של תרופות מסוג זה לידיים לא נכונות, נקבע בבית המשפט העליון כי יש להקפיד שהענקת הטיפול במריחואנה ייעשה בקפידה ותוך ביקורת רבה.

השימוש במריחואנה בתביעות רשלנות רפואית

לצד יעילותה של תרופת המריחואנה והדיווח על הקלה משמעותית ברמת הכאב, נמצא כי ההיתר לשימוש במריחואנה לצרכים רפואיים, הוליד גם מקרים רבים של רשלנות רפואית מצד הגורמים המטפלים. העילה המשפטית במקרים אלה נוגעת בעיקר להצעת התרופה כחלופה טיפולית על פני תרופות שונות. בנוסף לזאת במקרים אחרים עולה השאלה האם השימוש בתרופת המריחואנה נעשה בצורה חוקית והאם ההצעה לשימוש בתרופה זו על ידי הצוות הרפואי היתה אכן נכונה או שמא היה נכון יותר להציע טיפול תרופתי אחר.

על מנת לקבל אישור לשימוש במריחואנה רפואית נדרשת כאמור המלצת רופא וקבלת אישור מיוחד לרכישת התרופה באופן חוקי. אישור זה מתקבל בדרך כלל רק לאחר שהוכח כי תרופות מרשם אחרות לא הביאו להקלה בכאב החולה. האישורים ניתנים לרוב בצורה מבוקרת ותוך פיקוח קפדני וזאת כדי למנוע מצב של איבוד שליטה. עם זאת, למרות ההגבלות הקשיחות, עומדות בפתחן של בית המשפט תביעות רבות בגין רשלנות רפואית במתן טיפולי מריחואנה.

אחת מהתביעות עוסקת במקרים בהם בו לא הוצעו לחולים חלופות טיפוליות אחרות מלבד הטיפול בתרופת המריחואנה. פעמים רבות ממליצים הרופאים על הליך רפואי מסוים כחלופה יחידה, וכתוצאה מכך עולה ביקורת מצד התובע על פגיעה בעצמאות המטופל אשר לא הועלו בפניו יתר חלופות הטיפול האפשריות. אחת הבעיות העיקריות באישור הטיפול במריחואנה רפואית נוגעת לעניין המינון. מתן מינון שגוי על ידי הצוות הרפואי עלול  להעלות כדי רשלנות רפואית. בעיית המינון נגזרת מהקושי בקביעת מינון אישי ביחס לכאביו ולסבלו של המטופל הספציפי. מדובר אמנם בתרופה הבאה מהטבע אולם היא אינה תרופה נטולת סכנות וככזו היא מומלצת לטיפול רק כאשר מוצו כל יתר החלופות.

לפיכך, כאשר ניתן הטיפול במריחואנה בטרם מוצו יתר האפשרויות האחרות וכאשר טיפול זה הסב נזק רפואי למטופל, הוא יכול להגיש תביעת רשלנות רפואית בגין הנזק שהטיפול בתרופה המריחואנה הסב לו ולזכות בגינה לפיצוי הולם.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך