בעיות שעשויות להתעורר בתביעה המוגשת ללא חוות דעת רפואית

תביעה ללא חוות דעת

לפני שני עשורים פוצלה מחלקת הילדים מבית החולים בלינסון למבנה נפרד שנקרא מרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל, הממוקם בפתח תקווה. המאפיין העיקרי של תביעות רשלנות רפואית של בית חולים "שניידר" הינו כי הן מוגשות לרוב על ידי קטינים (באמצעות הוריהם, שכן קטין אינו רשאי להגיש תביעה אזרחית לבית המשפט באופן עצמאי) שניזוקו במהלך טיפול רפואי בבית החולים.

תביעת רשלנות של בית חולים שניידר הוגשה לאחרונה לבית המשפט המחוזי בחיפה.

על פי כתב התביעה עולה כי לאחר הריון תקין של אימה, נולדה הקטינה בלידה טבעית בשנת 1997. ימים ספורים לאחר לידתה האמורה אבחן הצוות הרפואי של בית החולים כי התינוקת סובלת מאי ספיקת הלב. בעקבות כך, הוחלט לבצע ניתוח בליבה, אשר לאחריו החלה הקטינה לסבול מקשיי נשימה חמורים ומפרכוסים חוזרים ונשנים. חודש לאחר ששוחררה מבית החולים לבית הוריה, נתברר כי התינוקת סובלת משיתוק מוחין קשה וממחלת האפילפסיה.

בשל העובדה שבית החולים לא איתר את הרשומות הרפואיות שתיעדו את הטיפול בתובעת, לא צירפו התובעים חוות דעת לכתב תביעתם ואף לא הצביעו על התגבשותם של היסודות המקימים את עוולת רשלנות רפואית של בית חולים "שניידר". הטענה היחידה שהעלו התובעים במסגרת כתב תביעתם הייתה כי נגרם להם נזק ראייתי, כתוצאה מהיעדר הרישום הרפואי אודות הקטינה ועל כן יש להפוך את נטל ההוכחה, כך שהנתבע יהא זה שיצטרך להוכיח כי אין כל רשלנות רפואית של בית חולים במקרה דנן.

לא צירף לתביעתו חוות דעת רפואית עקב חסר ברשומות הרפואיות

כבר כאן יש להבהיר כי הגשת כתב תביעה במתכונת שהוגשה על ידי התובעים, כאמור לעיל, לוקה בחסר שכן היה על התובעים להוכיח, באופן חלופי, את התקיימותם של יסודות עילת תביעתם. תחת זאת ביכרו התובעים לעלות טענות כלליות הנוגעות לפגיעה באוטונומיה שנגרמה לקטינה ואת הטענות להיפוך הנטל, כמפורט לעיל.

בית המשפט אפשר לתובעים להגיש חוות דעת רפואיות לאחר הגשת כתב התביעה, אולם בשל החסר ברישום הרפואי, לא עסקו חוות הדעת מטעמם בניתוח הלב שנערך לקטינה ובמעקב הרפואי שבוצע על ידי בית החולים לאחר כן.

תביעת רשלנות רפואית של בית חולים שניידר שהוגשה על ידי התובעים מתנהלת בימים אלו בבית המשפט המחוזי, אולם כבר עתה ניתן להסיק ממקרה זה מספר מסקנות. ראשית, אף אם מועלית טענה להיפוך הנטל בשל נזק ראייתי שנגרם לתובעים או מכוח הכלל "הדבר מעיד בעד עצמו", הרי שתביעת רשלנות רפואית של בית חולים צריכה להכיל את הטענות החלופיות המצביעות על התקיימותם של יסודות עוולת הרשלנות (יסוד ההתרשלות, יסוד הנזק והקשר הסיבתי ביניהם).

ודוק, כתב תביעה כפי שהוגש על ידי התובעים עלול להוביל לתוצאה של דחיית התביעה, במידה ובית המשפט לא יקבל את טענת היפוך הנטל. במקרה כזה יישאר הנטל על כתפי התובעים, אשר לא יצלחו את הרמתו בשל העובדה שכתב תביעתם לוקה בחסר. שנית, אף אם אין ברשותם של התובעים פירוט מלא של הטיפול הרפואי שבוצע בניזוק, עדיין יש להגיש חוות דעת רפואית התומכת בטענות התביעה ומתבססת על התשתית העובדתית שנפרסה על ידי התובעים, בפני המומחה הרפואי.     

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך