עזרה סיעודית עקב רשלנות רפואית

טיפול רפואי כושל עשוי להוביל פעמים רבות להפיכת המטופל לחולה סיעודי. במצבים אלה, נדרש החולה להוציא הוצאות גבוהות מן הרגיל. מי נושא בהוצאות אלה ובאילו שיעורים? על כך ועוד בכתבה שבקישור.

עזרה סיעודית

עזרה סיעודית עקב רשלנות רפואית

אנשים הניזוקים עקב טיפול רפואי רשלני נדרשים לעיתים קרובות לעזרה סיעודית, אם לתקופות זמניות או לצמיתות, בשל פגיעות בדרגות חומרה שונות ביכולות התפקוד העצמאיות שלהם. עבור נפגעים אלו מטלות פשוטות ויומיומיות כדוגמת אכילה ורחצה, ניקוי ותחזוקת הבית, ניידות וסידורים, טיפול בילדים או היכולת להתלבש לבד, הופכות לקשות או בלתי אפשריות ולכן הם נזקקים לעזרה סיעודית.

עזרה זו עשויה להיות מסופקת בחינם על ידי קרובי משפחה כמו ההורים, אחים, בני זוג וילדים, או להינתן תמורת תשלום לגורם חיצוני ומקצועי, כדוגמת עוזרת בית, מטפל צמוד או מטפל לילדים. במקרים חמורים נזקק הנפגע לטיפול צמוד עשרים וארבע שעות ביממה.

תביעות לקבלת פיצויים עבור עזרה סיעודית

במקרים של תביעת פיצויים עבור עזרה סיעודית בגין רשלנות רפואית, בית המשפט בוחן כל מקרה לגופו על פי מספר קטגוריות:

  • מהות וחומר הפגיעה – תביעת פיצויים במקרים אלו נגזרת ממהות הפגיעה וחומרתה. בעקבותיה מחליט בית המשפט באם התובע זקוק לעזרה סיעודית ובאיזה היקף ותדירות, החל מסיעוד חלקי ועד לסיעוד מלא.
  • תשלומי פיצויים ששולמו בעבר – יש להציג בבית המשפט את כל האסמכתאות, הקבלות והאישורים הרלוונטיים לטיפולי הסיעוד שקיבל הנתבע בעברו.
  • תשלומים הצפויים בעתיד – בית המשפט יעריך את שווי הטיפול הסיעודי הצפוי לתובע, הן על פי תשלומים בעברו של הניזוק למטרות סיעוד, והן על פי חוות הדעת הרפואיות המוצגות בתביעה, אשר קובעת את תדירות ומשך העזרה הסיעודית הנדרשת, ותוחלת החיים המשוערת של הניזוק.
  • סיוע סיעודי ללא תשלום המסופק על ידי קרובי משפחה – במקרים אלו הערכת הפיצויים תתבסס על היקף הסיוע  הנדרש לניזוק על פי חומרת פגיעתו, המפורטת בחוות הדעת הרפואית, וכן על סמך הפסדי השכר של קרוב המשפחה הסועד את הנפגע, העשויים להתבטא בהפסקת עבודתו או בצמצום היקפה.
  • סיוע סיעודי מקצועי בתשלום – על התובע להציג חוות דעת רפואית המעידה על הצורך בעזרה סיעודית, היקפה ומהותה. כמו כן, על התובע להציג קבלות ואישורים רלוונטיים המעידים על תשלומים עבור קבלת עזרה סיעודית חיצונית ומקצועית, כדוגמת תלושי שכר ודמי ביטוח לאומי ששולמו לעובד.

פנייה לעורך דין המתמחה בתחום

גובה הפיצויים עבור עזרה סיעודית בתביעות רשלנות רפואית משתנה מתביעה לתביעה, ותלוי בגורמים ופרמטרים שונים ורבים. על מנת למצות את הדין ולזכות בפיצויים המגיעים לכם כחוק, אשר יסייעו במתן עזרה סיעודית לניזוק והענקת רמת חיים סבירה, חשוב להיעזר בעורך דין מקצועי בתחום המכיר את החוק על בוריו. עורך הדין יסייע וידריך אתכם באופן המקצועי והטוב ביותר בתביעות מסוג זה, בין היתר על ידי המצאת חוות דעת רפואיות וחוות דעת שיקומיות, אשר יעידו על חומרת הפגיעה והיקף הסיעוד הנדרש.

דוגמא לפיצויי עזרה סיעודית

במקרה של נכות קשה עקב הפגיעה הרשלנית, בה נדרשה עזרה סיעודית צמודה, בית המשפט אישר לניזוק מתן סיוע מקצועי מעובד זר אשר עלות העסקתו זולה יותר מעובד ישראלי. לכך הוספו הסיכון והמגבלות הכרוכות בהבאת עובד זר, ביחד עם עלויות המחייה שלו בבית התובע, וכן שיפוצים הנדרשים בבית התובע על מנת לספק דיור הולם לעובד. התביעה זכתה בפיצויים בסך שלושה עשר אלף שקלים בחודש למשך כל חייו של הניזוק.

סיכום

במקרים קשים, הנפגע אינו יכול לשמש את עצמו, ולכן הוא נדרש לעזרה סיעודית שתדירותה ומהותה משתנים על פי חומרת פגיעתו. עזרה זו עולה כסף רב העשוי להגיע לעשרות אלפי שקלים מדי חודש. חשוב להסתייע בעורך דין מנוסה ומקצועי המתמחה בתביעות רשלנות רפואית, אשר יעזור לכם להשיג פיצויים חיוניים אלו.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך