רשלנות רפואית

המקרה המפורט בכתבה ממחיש לנו כי גם רדיולוגיים וגורמים רפואיים תומכים עשויים לשגות בהמלך הטיפול הרפואי ולהסב למטופל נזק. כך למשל, עשוי לפענח בצורה לא תקינה את הבדיקה ותוך כך לגרום לאבחנה לקויה וטיפול לקוי של מטופל. האם ניתן להגיש במקרים כאלה תביעה? על כך בכתבה המלאה.

רובנו במהלך החיים מבצעים בדיקות שונות. אולטראסאונד, CT ,MRI וכיו"ב כבר הפכו להיות בדיקות שגרתיות של ממש שתלויות כמובן בתלונותיו של כל מטופל.

 

בדרך כלל לאחר ביצוע בדיקות אלו אנו מקבלים את הצילום עצמו ו/או תקליטור הבדיקה וכן דף של פענוח הבדיקה ובו מפרט רופא מתחום הרדיולוגיה את אבחנותיו כתוצאה מהבדיקה. הרדיולוג הוא מומחה באבחון בדיקות הדימות ובדרך כלל בהתאם לפענוח הבדיקה שלו נקבעת דרך הטיפול במטופל.

 

האם ייתכן שקיימת רשלנות רפואית בפענוח בדיקות דימות ?

 

התשובה לצערנו הינה חיובית. לעיתים, מקרים של רשלנות רפואית באבחון בדיקת דימות יכולים להיות קשים מאוד ואף להביא לתוצאות בלתי הפיכות. כך לדוגמא, פענוח רשלני של בדיקת CT שלא אבחן קיומו של גידול, יכול להביא למצב שבו כאשר יאובחן הגידול, יהיה זה כבר מאוחר מדי מבחינה רפואית לטפל בו. בכך למעשה מנע אותו רדיולוג מאבחן את יכולת הריפוי של המטופל.

 

לכן, נושא זה של אבחון בדיקות דימות הנו רגיש מאין כמוהו. על הרדיולוג המאבחן לבצע בדיקה מקיפה על פי הנדרש בסטנדרט הרפואה הרלבנטי על מנת למצוא מצבים של היעדר אבחנה של ממצא שהיה קיים שם.

 

להלן דוגמא: י. הקטינה בת ה ? 6, התלוננה זמן רב על כאבים באזור איבר המין. כבר מהיותה בת 3 החלה לבכות והוריה הבינו שדבר מה לא בסדר. בכל פניותיה לקופת החולים אבחנו הרופאים את מצבה כדלקת בדרכי השתן. גם בדיקת דימות שנעשתה לקטינה לא אבחנה דבר אחר. בהיותה בת 6, נעשתה בדיקת דימות נוספת שאבחנה גוף זה בדרכי השתן של הקטינה. לאחר הליך כירורגי הסתבר כי מדובר בחלק מעט אשר חדר לדרכי השתן של הקטינה. בירור שנעשה העלה כי הקטינה בהיותה בת 3 הייתה מרבה לשחק עם כלי כתיבה ועטים וככל הנראה בשל גירוי שהיה לה באזור אבר המין איכשהו חדר מכסה העט לדרכי השתן שלה. הבעיה הייתה שהממצא התגלה רק בגיל 6 כאשר כבר מגיל 3 היו ההורים מתלוננים על הנושא ואף כאמור בוצעה בדיקת דימות שלא אבחנה דבר. ואולם, מבט נוסף על בדיקת הדימות מגיל 3 הראה שניתן היה לזהות שם בבירור את מכסה העט. על כן הגישו הורי הקטינה תביעת רשלנות רפואית נגד הצוות הרפואי כאשר הטענה העיקרית נגעה לקיומה של רשלנות רפואית בהיעדר אבחון המכסה בבדיקת הדימות מגיל 3. על פי חוות דעת המומחה שהוגשה עם התביעה קבע המומחה כי היה על הרדיולוג לאבחן את מכסה העט כבר בבדיקה שנעשתה לקטינה בגיל 3. אם היה הדבר מאובחן ניתן היה לטפל בכך ולמנוע נזקים לדרכי השתן של הקטינה, נזקים שכיום ? בהיותה בת 6, הפכו לבלתי הפיכים. על כן נטען כי רשלנות רפואית של הצוות המטפל ובעיקר מאבחן בדיקת הדימות מגיל 3 גרמה לכל נזקי הקטינה.
דוגמא זו רק מבהירה לנו את חשיבות אבחון בדיקות הדימות. אבחון גופים זרים, ציסטות, גידולים וכו' יכולים להיעשות בעיקר בעזרת הבדיקות הללו ולמעשה האבחנה הרדיולוגית היא שלב חשוב מאין כמוהו בניסיון בירור הבעיה הרפואית.

 

אז מה ניתן להבין מכל זאת ? התשובה היא שגם בנושא כמו רדיולוגיה ייתכנו מקרים של רשלנות רפואית לפיהם לא יאובחן מצב רפואי, וייתכן שהיעדר האבחון הנ"ל יביא לנזקים בלתי הפיכים. לפיכך, בכל מקרה בו מאובחן באיחור מצב רפואי, ייתכן וכדאי יהיה לבדוק את בדיקות הדימות הקודמות, אם בוצעו, ולראות האם ניתן היה וצריך היה לאבחן את המצב הרפואי קודם לכן. יש לזכור, שאבחון מוקדם של מצב רפואי יכול להגדיל משמעותית את סיכויי ההחלמה ואף להביא לעיתים לריפוי מוחלט. לכן, רשלנות רפואית בפענוח לא נכון יכולה להיות קריטית ביותר. אין חולק שלא מדובר במצב בו רשלנות רפואית גרמה למצב רפואי כלשהו, אך רשלנות רפואית שלא מנעה מצב רפואי יכולה לפעמים להיות חמורה לא פחות.

 

לאור כל האמור לעיל, וככל שנגרם לכם או למי מיקיריכם נזק כתוצאה מאבחון מאוחר, יש צורך לבחון האם מדובר בקיומה של רשלנות רפואית בדרך של פענוח לא נכון. על בחינה זו להיעשות בדרך של פניה אל עורך דין רשלנות רפואית העוסק בתחום אשר יבחן את הסוגיה המשפטית ? רפואית תוך היוועצות עם מומחה מתאים.

 

לקבלת ייעוץ אישי וחסוי של עורך דין רשלנות רפואית באפשרותכם לפנות אלינו באמצעות טופס יצירת הקשר המופיע באתר.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.