פגיעות גוף בטיפולים ברפואה המשלימה

כשלים ומחדלים בטיפול רפואי יכולים להיות בכל אחד מתחומי הרפואה, לרבות גם ברפואה המשלימה. בדקנו מהן הסיבות להגשת תביעות לפיצוי בטיפולים אלו, ומה ניתן לעשות במקרה של נזק בטיפול.

בשנים האחרונות בוחרים רבים לפנות להליכים רפואיים, הקשורים לרפואה המשלימה, במקום לאלה הנחשבים כחלק מהרפואה הקונבנציונאלית, המוכרת יותר. ישנם לא מעט מטפלים בתחום הרפואה המשלימה וגם לא מעט מרכזים רפואיים המתמחים בכך. ולכן, וכמו בתחומי הרפואה האחרים, גם בתחום זה מוגשות לא מעט תביעות רשלנות רפואית, הקשורות לכך, ובעיקר בשל מורכבותו של התחום ומורכבותה של רפואה זו.

מהם המחדלים הנפוצים ברפואה משלימה?

מקרי רשלנות רפואית רפואה משלימה אינם שכיחים, אולם שומעים עליהם לא מעט, ובעיקר בשנים האחרונות. למרות פנייתם של רבים אל טיפולי הרפואה המשלימה, רפואה זו עדיין אינה בעלת מעמד חוקי בארץ מבחינה משפטית ולכן כשלים בטיפול, הקשורים בה, עשויים להיות לא פשוטים ובעיקר קשים מאד להוכחה.

בתי המשפט בישראל והמערכת המשפטית כולה בוחנים את מעמדה של הרפואה המשלימה ויחסיהם של המטפל והמטופל על פי חוק. מכיוון שטיפולי הרפואה המשלימה למיניהם אינם נכללים במסגרתו של חוק הבריאות בארץ ישנה בעייתיות לכלול אותם במסגרת הרפואה כולה ולתת להם מעמד משפטי, כפי שמקבלים ההליכים הרפואיים המוצעים במסגרת הרפואה הקונבנציונאלית.

מקרים של רשלנות רפואית ברפואה משלימה יכולים להיות בתחומים רבים, כמו רפלקסולוגיה, שיאצו, נטורופתיה, פרחי באך, דיקור סיני, עיסויי הוליסטי ועוד ועוד. על פי חוק זכויותיו של החולה במדינת ישראל ישנן הגדרות ברורות ליחסיהם של המטפל והמטופל ולהגדרתו של הטיפול המוצע. רשלנות רפואית רפואה משלימה יכולה להיות כזו שבה בוצע טיפול לא מתאים, בוצע אבחון שגוי או לא בוצע כל הליך אחר, שהיה נדרש גם ברפואה הקונבנציונאלית. אנו עדים למקרי רשלנות רפואית רפואה משלימה בהם בוצע הליך טיפולי על ידי מטפל לא מוסמך וגם מקרים של מתן טיפול לא מתאים. כל אלה מצדיקים הגשת תביעה וקבלת פיצוי במידה ונגרם נזק כתוצאה מההליך הטיפולי עצמו.

מה ניתן לעשות במקרים מסוג זה ?

במקרה של חשש לטעות בטיפול משלים, חשוב לפנות בהקדם אל עורך דין, המתמחה בכך ובמידת הצורך להגיש תביעה לבית המשפט.

כמו מקרים הקשורים ברפואה הקונבנציונאלית, טיפול שאיננו הולם עשוי לגרום לנזק משמעותי, פיזי או נפשי, ולעיתים גם למוות. עורך דין יכול להגיש את הסיוע המשפטי המתאים ולפעול למען מימוש זכויותיו של הנפגע. את כל זאת, מול בית המשפט, יכול עורך הדין לעשות בזכות הכלים הרבים שברשותו ובזכות הידע הרב שצבר לאורך השנים.

לסיכום

במידה ונעזרתם בשירותיו של מטפל בתחום הרפואה המשלימה או פניתם למסגרת רפואית בתחום זה ונגרם לכם נזק בעקבות הטיפול שהוצע לכם, אתם מוזמנים להיעזר בשירותיו של עורך דין רשלנות רפואית, בעל ניסיון בתביעות הקשורות לרפואה המשלימה ולרפואה בכלל. פנייה אל עורך דין תעזור לכם להתמודד עם המקרה ולהגדיל את סיכוייכם לזכות בתביעה המשפטית. מומלץ לכם לפנות, תחילה, לקבלת ייעוץ משפטי מקדים, שיעזור לכם לבחון את ההתנהלות המשפטית הנדרשת, ורק אחר כך לבחור בדרך הנכונה והמתאימה לכם ביותר. חשוב שתוודאו שמדובר בעורך דין מקצועי, המתמחה בכך וכמובן חשוב גם שתעשו זאת עוד היום, ומבלי לחשוב על כך פעמיים.

עקבו אחרינו: 

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.