הביטוח מתנה את התשלום בבדיקת פוליגרף? דעו זכויותיכם

בעת הגשת תביעות ביטוח רכב בגין גניבתו, לעיתים נדרש המבוטח להוכיח כי לא היה מעורב באירוע הגניבה בין אם בהסכמה או בפועל. אמנם קיימים מקרים מעטים בהם בעלי רכב מבצעים מעשה פלילי זה ומביימים גניבה על מנת לזכות בכספי הביטוח, ואולם במרבית המקרים חברות הביטוח עושות שימוש בחשד למעורבות המבוטח בגניבה, על מנת להימנע מלשלם את הפיצויים המגיעים לו.

בניסיונותיהן של חברות הביטוח לביסוס טענה זו הן מסתייעות בחוקרים פרטיים המנסים למצוא סתירות בגרסת התובע, או בטענה של אי עמידה בתנאי החוזה, וגם באמצעות בדיקות פוליגרף.

הרכב נגנב? בדקו זכויותיכם – פורום דיני ביטוח.

הבעייתיות של בדיקות פוליגרף עבור תביעות הביטוח בעבר

בימים עברו החתימו חברות הביטוח את מבוטחיהן על חוזה לביצוע בדיקת פוליגרף, בטענה שבדיקות אלו יזרזו את  הליך קבלת הפיצויים בגין גניבת רכב. היה זה חוזה מעורפל אשר בו לא הוסברו ההשלכות של תוצאות הבדיקה, וכמו כן נרשם כי במידה והתוצאות ייצאו לרעת המבוטח יוותר הנ"ל על תביעתו. זאת, ללא שום התייחסות למקרה ההפוך בו תוצאות בדיקת הפוליגרף עומדות לטובת התובע.

קבילות השימוש בפוליגרף בתביעות הביטוח כיום

עקב הפרצות בתחום בדיקות הפוליגרף בתביעות הביטוח שונו הנהלים על ידי המפקח על הביטוח, אשר קבע את התנאים בהם ניתן להחתים מבוטח על הסכמה לבדיקת פוליגרף.

בית המשפט העליון גם קבע כי בדיקות פוליגרף הינן קבילות בבית המשפט כראייה, אך רק אם המבוטח הסכים במפורש ובכתב להיבדק, והינו מוכן לקבל עליו את תוצאות והשלכות הבדיקה. ועדיין, יש לבחון כל מקרה של הסכמה לבדיקה לגופו, ולקחת בחשבון את נתוניו הפיזיים והנפשיים של המבוטח בעת הבדיקה. כמו כן, אין לראות בתוצאות אלו פסיקה סופית, אלא להתייחס אליהן כאל עוד ראייה מטעם חברת הביטוח.

דרישה לבדיקת פוליגרף בגלל אי פעולת אמצעי המיגון

קיימות סיבות רבות שבגינן יטענו חברות הביטוח לחשד במעורבות המבוטח בגניבת רכבו, ואחת הנפוצות שבהן קשורה לאי תקינותם של אמצעי המיגון.

פעמים רבות דורשות חברות הביטוח כחלק מתנאי הפוליסה כי תתוקן ברכב מערכת איתור ומעקב, אשר נועדה להתריע על פריצת הרכב ולהתחקות אחר מיקומו. אולם בפועל קיימות במערכת זו בעיות ותקלות רבות ולעיתים קרובות היא איננה מתפקדת כראוי, אם עקב תקלה במערכת עצמה, נטרולה על ידי הפורץ, או תנאי מזג אוויר המשבשים את קליטת האותות.

חברות הביטוח נוטות לנצל מקרים אלו על מנת לטעון למעורבות התובע בגניבת רכבו, ועל כן הן מבקשות ממנו לחתום על הסכמה לבדיקת פוליגרף.

דוגמא לתביעת ביטוח גניבת רכב – בדיקת פוליגרף

מדובר במקרה שבו טענה חברת הביטוח כי מבוטחה ביים את גניבת הרכב על מנת לקבל במרמה את הפיצויים. הרכב נגנב מחניית ביתו של התובע והחשד התבסס על אי הסכמה בעצת עורך דינו לבדיקת פוליגרף, וכן על כך שהנ"ל ניסה למכור את רכבו לפני האירוע. התובע נחקר במשטרה עקב החשד למעורבותו בגניבה ולא נמצא אשם. בית המשפט בחן את פרטי המקרה וקבע שחברת הביטוח לא הצליחה להוכיח את טיעוניה, על כן נדרשה החברה לשלם לתובע את מלוא הפיצויים בגין גניבת רכבו.

אל תיכנעו לחברות הביטוח

אם רכבכם נגנב וחברת הביטוח דוחה את תביעתכם במגוון תירוצים וסיבות, דעו שאתם לא יוצאים מן הכלל. חברות הביטוח אינן ממהרות לשלם פיצויי ביטוח גניבת רכב והן יחפשו טיעונים שונים ומשונים למנעם אמכם. הדבר עשוי  להתחיל בניסיונות להוריד את ערך הרכב שנגנב ויכול אף להסתיים בדרישה לבדיקת פוליגרף עקב חשד למעורבותכם בגניבה.

במקרים כגון אלו חשוב שלא להילחץ ולהתקפל, אלא לפנות אל עורך דין ביטוח אשר ייעץ ויכווין אתכם כיצד להתמודד מול חברת הביטוח, וזאת על מנת לזכות במלוא הפיצויים להם אתם זכאים.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום דיני ביטוח

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.