הייחודיות שבהליכים מכוח חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים

בכתבה המלאה תוכלו למצוא הסבר על הייחודיות שבהליכים משפטיים אלה, האפשרות לפנות לגורמים נוספים פרט למבטח החובה, האפשרות לקבל פיצוי גם כאשר אין ביטוח חובה והחשיבות בהיוועצות עם עורך דין תאונות דרכים.

תביעות בעקבות תאונות דרכים

למרבה הצער, תאונות בכבישים עם נפגעי גוף הופכות לעניין נדיר פחות ופחות בשנים האחרונות, ובהתאם לכך עולה גם הכמות של התביעות המשפטיות עקב כך, בהן מערכת המשפט שלנו נאלצת לטפל.

חוק הפלת"ד, שנחקק בעניין זה בשנת 1975, קובע כי כל נהג, נוסע או הולך רגל, אשר נפגע בתאונת דרכים, זכאי לקבל פיצוי על נזקי הגוף שנגרמו לו.

התביעות אל חברות הביטוח המבטחות בביטוח חובה באופן הבא

הולכי רגל שנפגעים בתאונת דרכים תובעים את חברת הביטוח של בעל הרכב הפוגע, ואילו נהגים או נוסעים מגישים תביעות אל חברת הביטוח, אשר מבטחת את הרכב בהם נסעו או נהגו בביטוח חובה.

בנוסף לפיצויים מחברת הביטוח, בנסיבות שונות ניתן להגיש גם תביעות אל גופים אחרים.

כך למשל, כאשר מדובר בתאונה הנגרמת תוך כדי ועקב העבודה ניתן להגיש גם תביעה אל הביטוח הלאומי, או כאשר התאונה נגרמת תוך כדי ועקב השירות הצבאי ניתן להגיש תביעה נגד משרד הביטחון אגף השיקום. לעיתים זכאים הנפגעים לפיצוי גם מכוח פוליסת ביטוח פרטית כלשהי (למשל, ביטוח תאונות אישיות או ביטוח נכות מתאונה).

גם כשאין ביטוח ניתן לעיתים לקבל פיצוי

החוק בישראל קובע, כי כל אדם שנוהג ברכב מנועי כלשהו (מכונית, משאית, אופנוע וכו') מחויב לרכוש פוליסת ביטוח חובה, אשר תספק לו ולנפגעים אחרים פיצוי במקרה של תאונה.

נשאלת השאלה, מה קורה כאשר אדם נפגע ואין לו את מי לתבוע, היינו אין בנמצא מבטח בביטוח חובה ? את מי אותו נפגע תובע ? סיטואציה זו יכולה להתרחש למשל במקרה שנהג הרכב לא רכש ביטוח חובה והנוסע אשר לא ידע על כך ונסע עימו נפגע בתאונה. במקרים אלה אין לנפגעים חברת ביטוח אשר נגדה הם יכולים להגיש תביעה.

המחוקק היה ער למקרים כאלה והורה על הקמת גוף הנקרא בשם "קרנית" ואשר אליו יכולים נפגעים להגיש תביעות תאונות דרכים ככל ואין להם את מי לתבוע.

"קרנית" מספקת פיצויים גם במקרים של תביעות מסוג פגע וברח, שבהן הנהג הפוגע נמלט ממקום התאונה, ולא מאפשר להולך הרגל הנפגע להחליף עמו פרטים לשם קבלת פיצויים בהמשך.

חשוב לדעת, שבמקרים של תאונות בהן אין לנהג ביטוח, הנהגים עצמם אינם זכאים להגיש ל"קרנית" תביעות לקבלת פיצויים. אולם, במקרים בהם נגרמה תאונת הדרכים באשמת הרכב פוגע, פתוחה בפני הנהג האפשרות להגיש תביעת נזיקין נגד הרכב הפוגע וחברת הביטוח שביטחה אותו.

חשוב להיוועץ בעורך דין !

לפני שמגישים תביעה, חשוב מאוד לפנות לייעוץ אצל עורך דין המתמחה בתביעות תאונות דרכים. הסיבה לכך היא, שבמקרים רבים של תביעות תאונות דרכים, חברות הביטוח אינן ששות לשלם את שיעור הפיצוי המגיע לנפגע, ועושות מאמצים ניכרים להפחית את שיעור הפיצוי לפיצוי המינימאלי האפשרי.

לכן, חשוב לדעת כיצד לנהוג ואילו מסמכים להגיש בעת הגשת תביעה, על מנת שתוכלו לקבל תשלום פיצויים ההולם את הנזקים שנגרמו לכם.

למשל, אם נזקקתם לטיפול רפואי בעקבות תאונת דרכים, ייעוץ של עורך דין שמתמחה בתחום יסייע לכם להבין את זכויותיכם, לדעת בדיוק אילו מסמכים עליכם לשמור, כגון קבלות ודו"חות רפואיים.

זאת, על מנת שתקבלו מחברת הביטוח את הפיצוי הרחב ביותר בגין הנזק שנגרם לכם, וכן על מנת שתקבלו החזר עבור ההוצאות שנדרשתם לשלם מכיסכם. נוסף לכך, עוד לפני הגשת תביעה, עורכי דין המומחים בתחום ידעו להנחות אתכם בדבר הטיפול הרפואי שעליכם לעבור בהתאם לתלונותיכם לצורך בירור הרפואי והמשך קבלת טיפול רפואי, באופן שיסייע בהמשך הדרך לאמוד את הנזק שנגרם לכם.

לסיכום ? על מנת לקבל את הסכום ההולם ביותר עבור פיצויים בשל תאונה בכביש שעברתם ? רצוי לקבל ליווי וייצוג משפטי של עורך דין לתביעות תאונות דרכים הביטוח בסמוך ככל הניתן לתאונת הדרכים.

מעבר להשגת הפיצוי המרבי לו עקב תאונת הדרכים, יסייע לכם עורך הדין בקבלת שיקום רפואי וקבלת התחייבויות מתאימות מחברת הביטוח לטיפול עבור המוסדות הרפואיים השונים.

אשר על כן, ייעוץ וקבלת ליווי משפטי של עורך דין עשוי להגדיל את שיעור הפיצוי שתקבלו במסגרת התביעה, ואף יסייע לכם בשיקום רפואי מהיר וללא דאגות, בתקופה הקשה שלאחר תאונת הדרכים.

תביעות המוגשות על ידי גורמים בלתי מקצועיים וללא ליווי וייעוץ משפטי של עורך דין הבקיא בתחום, עשויות להוביל לכך שהנפגע יקבל פיצוי חלקי בלבד בגין הנזקים שנגרמו לו.

לקבלת ייעוץ משפטי של עורך דין באפשרותכם לפנות אלינו באמצעות טופס יצירת הקשר המופיע באתר. נדגיש כי פנייתכם חסויה ואינה מחייבת.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום תאונות דרכים

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך