נגרם לך נזק גופני בעבודתך עם חשמל? דברים שחשוב לדעת

נזק בעבודה עם חשמל

תאונות עבודה בחשמל

על מנת לבצע עבודות הכרוכות בחשמל, או תיקון מכשיר חשמלי כל שהוא, יש לעבור הכשרה ולהקפיד על כללי הבטיחות. מצערת ביותר העובדה שתאונות רבות היו יכולות להימנע אילו היתה הסברה ברורה בנושא, ומודעות גבוהה יותר לסיכון הכרוך בביצוע עבודות חשמליות. עוד מצער לדעת כי גם כאשר חשמלאים מוסמכים מבצעים עבודות תאונות רבות נגרמות בעקבות תנאי עבודה קלוקלים הכוללים תחזוקה לקויה של ציוד ומתקנים, חוטים חשופים, שילוט מבלבל או חיסור שילוט, ועוד בעיות שהיו יכולות להיפתר בקלות אילו כללי הבטיחות היו נשמרים.

ישנן עבודות אשר נועדו לחשמלאים מוסמכים בלבד כגון: הכנת נקודת חשמל, התקנת לוחות חשמליים, והתקנת ממסרים תלת או חד פאזיים. עבודות מסוג זה נושאות סיכון לא מבוטל ויש לוודא כי זרם החשמל מנותק לפני תחילת העבודה. למרות ההסמכה והידע חשמלאים מועדים לתאונות לא פחות מאשר כל אדם אחר, שכן הם אינם בלתי פגיעים למכת חשמל.

תאונות עבודה הכרוכות בחשמל מוכרות על ידי המוסד לביטוח לאומי תחת סעיף 79 בחוק הביטוח הלאומי, המגדיר תאונת עבודה ככזו אשר ארעה בשעות העבודה וכתוצאה מתנאי העבודה.

סוגי תביעות פגיעה בעבודה

תאונה אשר התרחשה במהלך שעות העבודה ונגרמה כתוצאה מהעבודה עצמה או מתנאי העבודה מוכרת כתאונת עבודה. שעות העבודה מוגדרות כזמן אשר מבלה אדם מרגע יציאתו מביתו ועד שובו למקום מגוריו, כלומר הביטוח הלאומי מכסה גם את הדרך למקום העבודה ובחזרה ממנו.

מקרים בעייתיים יותר מבחינה משפטית הם מקרים של מחלות מקצוע, שכן אלה מוגבלות לרשימה סגורה של מחלות מוכרות ואילו מחלות אשר אינן מופיעות ברשימה חסרות מעמד משפטי,  אשר יזכה את הנפגע בפיצויים, אלא אם יוכיח הנפגע כי אירעו עקב מיקרוטראומה (פגיעות מזעריות חוזרות ונשנות העשויות לגרום לנזק משמעותי ובלתי הפיך כאשר הן מתרחשות לאורך זמן).  עם זאת, ישנם מקרים מורכבים ולא מעט יוצאי דופן אשר לא הוגדרו באופן ברור בחוק ועל כן ניתן לדון בהן בבית הדין לעבודה.

תאונות עבודה חשמל ותביעת פיצויים

במידה והתרחשה פגיעת עבודה מאחד הסוגים המפורטים לעיל יש לאסוף ולשמור כל דו"ח, עדות, או מסמך רפואי, אשר ביכולתם להעיד על קשר סיבתי בין תנאי העבודה לפגיעה. במידה והפגיעה נגרמה ממכת חשמל, לדוגמא, עדים אשר נמצאו במקום ומוכנים למסור את עדותם, או מסמכי אשפוז או טיפול, עשויים להועיל בעת התביעה. כמו כן יש לפנות לעו"ד מוסמך אשר מתמחה בתחום תאונות העבודה, אשר יוכל לייצג כראוי את התובע. מאחר וכל מקרה לגופו, וישנם מקרים סבוכים אשר הוכחתם בעייתית, יש לדאוג לעו"ד מקצועי ומיומן אשר יש ביכולתו לדאוג להשגת פיצויים הולמים לנפגע.

דוגמאות תביעה של תאונות עבודה חשמל

תביעת פיצויים בגין תאונות עבודה היא דבר שכיח למדי, אך בזמן שחלק מהאירועים ברורים והשגת הפיצויים עבורם קלה יחסית, ישנם גם מקרים סבוכים אשר עשויים להיות בעייתיים מבחינה משפטית. בענף החשמל ישנן דרגות הסמכה שונות, מעוזר חשמלאי ועד חשמלאי בודק סוג שלוש.  כל דרגת מסמיכה את בעליה לרמות שונות של אמפר במתקנים חשמליים.  לכן, חשמלאי אשר ביצע עבודה שלא הוסמך לבצעה ואשר נפגע במהלך העבודה, ייתכן שפעולותיו ישמשו כנגדו בבית הדין.

לסיכום

עובדים העוסקים בעבודות חשמליות מטבען, כגון חשמלאים, מועדים לתאונות חשמל אשר עשויות להיות קטלניות.  רובן של תאונות החשמל בעבודה נגרמות בשל עבירה על כללי הבטיחות הגוררת אחריה ציוד ותחזוקה לקויים, תנאי עבודה לא מתאימים, שילוט חסר, ושאר התעלמויות מאמצעי הזהירות.  בכל מקרה של תאונת עבודה עם חשמל יש לפנות לעו"ד מיומן המתמחה בתחום על מנת להשיג פיצוי הולם.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום תאונות עבודה

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך