נפגעת בעבודה? ידע הוא כוח

הפורום לנפגעים בעבודה

הבמה המרכזית לנפגעים בעבודה

מדינת ישראל חוקקה חוקים אשר מטרתם העיקרית היא הגנה על האזרח ותמיכה בו בעת מצוקה. דיני הנזיקין כוללים מגוון חוקים המעניקים זכויות לעובדים אשר נפגעו בתאונות עבודה. כאשר אדם נפגע במהלך עבודתו כתוצאה מפעולות אשר נדרשו ממנו נוכח עבודתו, הוא זכאי על פי חוק ביטוח לאומי לתשלומי פיצויים. אולם, לא כל תאונה בעבודה נחשבת לתאונה, אשר מזכה בפיצוי ומאידך, ישנן פגיעות מתמשכות או תאונות מחוץ לעבודה, אשר כן מזכות בפיצוי.

בכדי להבין ולדעת מהן הזכויות המגיעות לנפגע עבודה ואת מי יש לתבוע על מנת לקבלן, הדבר הראשון שמומלץ לעשות, הוא להתייעץ אם איש מקצוע. ייעוץ ראשוני ניתן לקבל באמצעות פורום תאונות עבודה וממנו להתקדם הלאה, בביטחון, לתהליך מימוש הזכויות.

סוגים של תביעות

תביעות שעניינן קבלת פיצויים בעבור תאונה שהתרחשה כתוצאה מעבודה ובמהלכה, נחלקות לתביעות כנגד המוסד לביטוח לאומי ולתביעות כנגד המעביד או חברת הביטוח אשר מבטחת אותו. מרבית העובדים אינם מכירים את זכויותיהם ועלולים לאבד סכומי כסף גבוהים בעת בחירת סוג התביעה והטיפול בה.

פורום תאונות עבודה יעניק מידע ראשוני ובסיסי אשר יתווה את הדרך וימנע עוגמת נפש כתוצאה מטיפול שגוי:

  • תביעה לדמי פגיעה כנגד ביטוח לאומי – תאונת עבודה מזכה את נפגעיה בדמי פגיעה, קצבאות ומענקים שונים. קבלת הפיצויים אינה דורשת הוכחת אשמה או אחריות של המעביד, אולם על התאונה להיחשב כתאונת עבודה על פי הגדרתה בחוק הביטוח לאומי. הפיצויים הכספיים, קרי דמי הפגיעה, ניתנים לנפגע בגין אובדן הכנסה ו/או אובדן הכנסה עתידית כתוצאה מהפגיעה אשר אירעה לו. בנוסף, כאשר לנפגע נגרם נזק בלתי הפיך אשר גרם לו לנכות קבועה, הוא רשאי להגיש תביעה נוספת לקבלת קצבת נכות. גם לבני משפחת הנפגע ישנן זכויות ובמידה והעובד נפטר, חלילה, יש באפשרותם לתבוע תביעת קצבה או מענק.
  • תביעת פיצויים כנגד המעביד או חברת הביטוח – תביעה זו תוגש רק במידה ונמצא כי המעביד התרשל או נמצא אשם בתאונת העבודה. בנוסף, חייב להימצא הקשר הסיבתי בין נזקי התאונה למידת האחריות של המעביד. תביעות מסוג זה נחשבות לתביעות מורכבות יותר ונכללות בתחום דיני הנזיקין. כמו כן, מרבית המעבידים יבטחו עצמם בביטוחים אשר נועדו להגן עליהם מפני תביעות מסוג זה, ולכן על הנפגע לתבוע את חברת ביטוח המבטחת את המעביד.

מאיפה מתחילים?

ראשית, חשוב להבין מהי סוג הפגיעה, מהן הזכויות להם זכאים ומי זכאי להן. לא לכל אדם ישנו הידע המשפטי או האפשרות הכלכלית להיעזר באלו שכן יש להם הידע. עולם האינטרנט מאפשר העשרת ידע ומציאת פתרונות הולמים בעת הצורך. רגע לפני שמתחילים, כדאי להיוועץ בשירות לציבור אשר ניתן על ידי עורכי דין מומחים במסגרת פורום תאונות עבודה. המענה הווירטואלי יעניק מידע ראשוני לגבי המשך הדרך, סוג התביעה בה יש לבחור ובמקביל יאפשר התרשמות ממקצועיותם של עורכי הדין ואף בחירה בשירותיהם.

האם פגיעה מחוץ לשטח העבודה ושעות הפעילות נחשבת כתאונת עבודה?

כמובן שכל מקרה נבחן לגופו, אך מקרה בו אדם נפגע במהלך אירוע חברתי אשר התקיים מטעם העבודה ובארגונה, במקום ציבורי, רשאי להגיש תביעה לביטוח לאומי. במקביל וללא כל קשר, ישנה האפשרות לבחון גם תביעת נזיקין כנגד המעביד. במידה והמעביד או צד שלישי, מקום אירוע התאונה לדוגמא, התרשלו או נמצאו אשמים בגורמי התאונה, ניתן לתבוע גם מהם פיצוי כספי.

העיקר הבריאות

לסיכום, ידע הוא כוח וכל הדרכים להשיגו כשרות, בעיקר כאשר מדובר בבריאות האישית ובאפשרויות להקל על איכות החיים העתידית. פורום תאונות עבודה יקצר את הדרך אל עבר מימוש זכויות על פי חוק.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום תאונות עבודה

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

תגובות

1 תגובות

  • 5 באוגוסט 2017 בשעה 20:49

    אם עברתי אירוע מוחי בעבודה עקב ויכוח חריף עים לקוח ונפגע לי הזיכרון הקצר אני יכול לתבוע את מקום העבודה שלי חוות מעבידים

התגובה שלך