רעלת הריון

בואו לגלות מדוע מוגשות תביעות רשלנות רפואית רעלת הריון לערכאות השיפוטיות.

רעלת הריון (Pre eclampsia) הינו מצב שבו סובלת אישה הרה משלושה תסמינים עיקריים: בצקת, לחץ גם גבוה וספירה גבוהה של כמות החלבון בשתן (מכונה בהגה הרפואית פרוטאינוריה). הסיכון ברעלת ההריון הינו גבוה, במיוחד לאישה ההרה, אשר יכולה למצוא את מותה ללא טיפול רפואי הולם. ודוק, הטיפול במחלה הינו טיפול תרופתי (למשל, תרופות להורדת לחץ הדם), כאשר רק עם הלידה מפסיקה היולדת לסבול מרעלת ההריון ומהתסמינים המאפיינים אותה, כאמור לעיל.
אם נגרם לך או לעוברך נזק רפואי כתוצאה מטיפול רפואי לקוי ברעלת הריון ? פני לקבל ייעוץ משפטי אצל עורך דין רשלנות רפואית לשם הערכת סיכוי הגשת תביעת פיצויים !
בדיקה נכונה ומקצועית של עניינך עשויה להקנות לך בסופו של יום פיצוי שיקל עימך ועם עובר.
להערכת סיכוי תביעה מלאו את טופס יצירת הקשר, או חייג לטלפון האתר – 03-5117722 ואנו נוודא כי עורך דין הבקיא בנושא ישוב אליכם במהרה.

דעו כי פנייתכם שמורה עימנו ולא תועבר לאף גורם.
רשלנות רפואית רעלת הריון באספקלריה של פסיקת בתי המשפט:
לבית המשפט המחוזי בירושלים הוגש כתב תביעת רשלנות רפואית רעלת הריון על ידי קטין, אשר נולד בשנת 1992 כשהוא סובל משיתוק מוחין ומנזקים נוספים, אשר בעקבותיהם נכותו מוערכת בשיעור של מאה אחוזים. כעולה מתיאור העובדות בפסק הדין, הרי שכבר בשלבים המוקדמים של ההריון עם הניזוק, אובחן לחץ דם גבוה אצל אימו, עובדה שהובילה את הצוות הרפואי לחשוש שמא היא סובלת מרעלת הריון.
על פי חוות הדעת הרפואית שהוגשה מטעם התובעים עולה כי הממצא האמור היה צריך להוביל את הצוות הרפואי לחילוץ העובר באופן מיידי. ודוק, לאור מצבו של העובר הסיכוי להמשך התפתחותו ברחם היה קלוש לעומת הסיכוי שיסבול מחוסר באספקת חמצן בשל רעלת ההריון ועל כן היה צריך לחלצו, אם על ידי לידה וגינלית ואם על ידי ניתוח קיסרי. המומחה מוסיף כי הפרקטיקה הרפואית מחייבת את הצוות הרפואי לנקוט בפעולת החילוץ, גם אם העובר אינו בשל עוד ללידה ואף במחיר של פגותו. אולם, תחת זאת ביכר הצוות הרפואי של בית החולים לשחרר את התובעת לביתה חרף מצבה ובניגוד לסטנדרטים הרפואיים המוטלים עליו ועל כן יש לראות בהתנהלותו רשלנות רפואית רעלת הריון.
אל מול טענות אלו טוען בית החולים כי לא התגבשו הקריטריונים הרפואיים המחייבים יילוד מוקדם של העובר וכי התובעת בחרה להשתחרר מבית החולים על דעת עצמה, למרות שהצוות הרפואי הסביר לה את הסיכון הרפואי שיש בהחלטה זו, לאור החשש שהיא סובלת מרעלת הריון.
בית המשפט בוחן את הפרקטיקה הרפואית הנוגעת לטיפול באישה המצויה במצב של רעלת הריון. כך, בין היתר ישנן הוראות המחייבות את הרופאים המטפלים לבצע למטופלת בדיקות לחץ דם ארבע פעמים ביום. על פי הרישומים הרפואיים שהוגשו כנספח לתביעת רשלנות רפואית רעלת הריון דנן אין חולק שהצוות הרפואי לא עמד בחובה זו ולא ביצע מעקב ראוי אחר ההריון.
לאור האמור לעיל בית המשפט קובע כי הצוות הרפואי התרשל במתן טיפול רפואי סביר לתובעת, כפי שנדרש ממנו על פי מדע הרפואה. ודוק, כאשר עסקינן באישה הסובלת מתסמינים של רעלת הריון, ישנה חובת זהירות מוגברת על הרופאים המטפלים בה, אשר מחויבים, בין היתר, לעקוב באופן אינטנסיבי אחר התפתחות עוברה, לבצע בה את כל הבדיקות לשלילת סיבוכים שעלולים לצוץ ולהסיק מסקנות באופן מיידי.
הנתבע לא עמד בחובה המוטלת עליו ועל כן יש לראות בהתנהלותו רשלנות רפואית רעלת הריון.
בית המשפט אף פוסק כי מתקיים קשר סיבתי בין רעלת ההריון שממנה סבלה התובעת לבין הפרת חובת הזהירות של הרופאים שטיפלו בה (מעקב רפואי לקוי ואי ביצוע לידה מוקדמת) ועל כן יש להטיל על הנתבע אחריות בגין נזקי התובעים.
לעיון בפסק הדין המלא ראו ? ת.א 193/95

 

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.