רשלנות רפואית בחוק הישראלי

רשלנות רפואית בחוק

רשלנות רפואית חוק

הרשלנות הרפואית איננה מוגדרת אמנם בחוק הישראלי, אולם מבוססת על פקודת הנזיקין, על פי סעיפים 35 ו ? 36. על פי בית המשפט בישראל ישנם שלושה סוגים שונים של רשלנות רפואית. הסוג הראשון הינו זה הבא לידי ביטוי בטיפול הרפואי שניתן, הסוג השני הינו כזה המבוסס על אי הסכמה מדעת ואילו השלישי מתייחס לפגיעה באוטונומיה. ישנם לא מעט חוקים, שנחקקו במהלך השנים, המתייחסים לתפקידם של הרופאים ושל המוסדות הרפואיים השונים בארץ. מטרתם העיקרית של חוקים אלה היא לקבוע תקנות ברורות במקרים של רשלנות רפואית. חוק זכויות החולה הוא אחד מהם, אולם לצידו ישנם גם חוקים נוספים.

הקשר שבין רשלנות רפואית למתן פיצוי על פי החוק

במקרים של רשלנות רפואית על התובע להראות כי קיים קשר שבין הטיפול הרשלני שבוצע לבין הנזק שנגרם לו. במידה ובית המשפט מצא כי קיים קשר מסוג זה, יכול התובע לקבל את הפיצוי המגיע לו כפי שקובע החוק. ישנם מקרים נוספים, על פי החוק, בהם ניתן לקבל פיצוי גם ללא הוכחת האשמה. ישנם כמה חוקים שונים, המאפשרים לעשות זאת ולהגיש תביעה לבית המשפט על מנת לקבל את הפיצוי המגיע. על פי חוק ביטוח נפגעי חיסון משנת 1989, על פי חוק לפיצוי נפגעי עירוי דם משנת 1992 ועל פי חוק לפיצוי נפגעי גזזת משנת 1994, יכולים הנפגעים לקבל את הפיצוי המגיע להם גם מבלי שהוכחה אשמתו של המטפל.

ישנם חוקים נוספים, שאינם בהכרח מתייחסים להיבט הרפואי, ומאפשרים גם הם לקבל פיצוי, כמו למשל הפרת חובה חקוקה, המוזכרת בפקודת נזיקין וכן במקרים של אשפוז כפוי או כליאת שווא, המהווים פגיעה באוטונומיה ולכן יכולים להצדיק קבלת פיצויים על פי החוק. ובכל זאת, בכל הקשור לתחום הרפואה, על מנת להראות כי אכן מדובר במקרה של רשלנות, יש להתבסס על שלושה יסודות מרכזיים: חובת הזהירות המוטלת על המטפל ועל הצוות הרפואי, התרשלות וכן גרימת הנזק. לאחר שנבחנו שלושה יסודות אלה בבית המשפט, ניתן לפסוק האם אכן מדובר במקרה של רשלנות רפואית כפי שקובע החוק או שמא זוהי איננה רשלנות רפואית.

מה עושים במידה ומעוניינים להגיש תביעה ?

ישנם לא מעט חוקים, כאמור, המתייחסים לדיני נזיקין וישנן גם לא מעט תביעות בנושא רשלנות רפואית. חוק זכויות החולה הוא אחד החוקים החשובים, שנחקקו בתחום ומאפשר לקבוע, בדומה לחוקים אחרים האם מדובר במקרה של רשלנות רפואית. במקרים של רשלנות רפואית, חוק זה מאפשר לבחון לעומק את הטיפול שניתן או ההליך שבוצע. בכל מקרה של רשלנות רפואית, חשוב להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום זה על מנת לקבל את הסיוע המקצועי הטוב ביותר. בין אם מדובר ברשלנות רפואית בתחום רפואת השיניים, בתחום האורטופדיה או בכל תחום אחר, חשוב לעשות זאת בהקדם על מנת להגדיל את הסיכויים לקבל את הפיצוי המגיע.

לסיכום

אם נפגעתם כתוצאה מהליך רפואי כלשהו ונגרם לכם נזק, חשוב שתפנו בהקדם לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין המתמחה בתחום. זכרו, במידה ואכן מדובר במקרה של רשלנות רפואית, אתם זכאים לקבל פיצוי. רק בעזרתו של עורך דין מקצועי תוכלו לבצע את ההליך באופן הנכון ביותר ולתבוע את הזכויות המגיעות לכם.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך