רשלנות בית חולים בחולה אסטמה

רשלנות רפואית פסקי דין: התקבלה תביעת רשלנות רפואית עקב מתן טיפול כושל לחולה הסובל ממחלת אסטמה. ראו שיעור הסכום שנפסק.

ביום 17.2.11 ניתן על ידי בית המשפט המחוזי פסק דין בנוגע לתביעת רשלנות רפואית ריאות שהוגשה לפתחו. הרקע להגשת התביעה היה פניה של ניזוק לבית החולים מאיר בכפר סבא בעקבות לחץ בחזהו. לאחר שעבר בדיקות מאמץ שונות, על מנת לאבחן את המקור ללחצים האמורים, הומלץ על ביצוע צינתור, אשר בעקבותיו החליט הצוות הרפואי על ביצוע ניתוח מעקפים בליבו של הניזוק. זמן לא רב לאחר הניתוח החלה להתפתח אצל הניזוק מצוקה נשימתית חמורה, בעקבותיה אושפז בשנית במצב קריטי, אולם הצוות הרפואי לא יכל להצילו והניזוק נפטר בבית החולים. לא למותר לציין כי מן הרשומות הרפואיות שנעשו במקרה דנן וצורפו לכתב התביעה האמור עולה כי פרט לבעיות בליבו סבל הניזוק אף ממחלת הסכרת ומאסטמה כרונית.

 

פנה און ליין אל עורכי הדין באתר – פורום רשלנות רפואית

 

התובעים בשמו של המנוח טוענים כי עסקינן בטיפול רפואי המהווה רשלנות רפואית ריאות היות ובשלבים שקדמו לניתוח היו חייבים הרופאים שטיפלו במנוח להתחשב בעובדה שלמנוח הייתה אסטמה כרונית, עובדה אשר הצריכה מהצוות הרפואי לקבל הערכה של רופא ריאות עובר לניתוח, כמו גם לבדוק את תפקודי הריאה של המנוח. אשר על כן, נטען כי הצוות הרפואי ביצע הערכה טרום ניתוחית שגויה, אשר לא הביאה בחשבון את המצב הרפואי של המנוח ובעיקר לא שקל הצוות הרפואי את מחלת האסטמה שקוננה בגופו של המנוח (ראו בנוסף מאמר שפורסם בנושא – רשלנות רפואית בניתוח). לסיכום, על פי כתב התביעה וחוות הדעת שהוגשו מטעם התובעים ניתן היה לצפות את הנזק שארע ומדובר בהתנהגות רשלנות רפואית ריאות מצד הצוות הרפואי, אשר לא נהג ברמת הסבירות הראויה.

 

מנגד, טוענים הנתבעים כי באופן כללי ישנם מקרים בהם לא ניתן לדעת מה היא הסיבה שגרמה למצב הרפואי של מטופל והעובדה שתוצאת הטיפול הובילה למותו של המנוח היא אמנם מצערת אך אינה מעידה בהכרח על רשלנות רפואית ריאות במתן טיפול רפואי. בכל מקרה, בהתייחס למקרה הספציפי טוענים הנתבעים כי המנוח סבל מאסטמה קלה, אשר לא הצריכה הפניה לביצוע בדיקות על ידי רופא ריאות מומחה.

 

בית המשפט המחוזי קיבל את גרסת התובעים וקבע כי הנתבעים לא ביצעו את הבדיקות האובייקטיביות שהיו אמורים לבצע בכדי לעמוד על חומרת האסטמה ממנה סבל המנוח, זאת על אף העובדה שידעו כי סבל מהמחלה האמורה מזה שנים רבות. יתר על כן, ניתוח המעקפים שבוצע במנוח הוא ניתוח מורכב אשר חייב את הצוות הרפואי לבדוק מראש  את חומרת מחלת האסטמה ולבחון בצורה מדוקדקת את עברו הרפואי של המנותח, זאת על מנת לצמצם את הסיכון להתפתחות התקף אסטמה במהלך הניתוח או לאחריו. משלא נהג כך הצוות הרפואי, קובע בית המשפט כי ניתן לראות בהתנהגותו רשלנות רפואית ריאות.

 

רוצה לקרוא עוד פסקי דין בנושא ? כנס אל – קטגוריית רשלנות רפואית

 

בית המשפט ממשיך ובוחן את התנהלותו של הצוות הרפואי לאחר סיומו של הניתוח, במסגרת המעקב אחר התאוששותו של המנוח וקובע כי גם בהתנהלות זו ניתן לראות פגמים המגבשים את המסקנה כי עסקינן במקרה של רשלנות רפואית. בסופן של דבר, לאחר חישוב הפיצוי לכל ראשי הנזק בנפרד, מעמיד בית המשפט את סכום הפיצוי לתובעים על הסך של כשניים וחצי מיליון שקלים.

 

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך