רשלנות רפואית של מגן דוד אדום

כאשר מתרחשת תאונה או כאשר אדם מרגיש לא טוב לעיתים הראשון הפוגש בו הינו המטפל מטעם ניידת מגן דוד אדום. לרוב הטיפול הראשוני שניתן יכול להיות זה המכריע את גורלו של המטופל. על חשיבות מתן הטיפול הראשוני, ועל מקרים בהם קיימת רשלנות רפואית בטיפול זה, ניתן לקרוא בכתבה זו.

"מגן דוד אדום בישראל" הוא ארגון ההצלה הלאומי לשרותי רפואה דחופה, המוכר על ידי החוק בישראל מהקמתה.

האם עלי לתבוע את מתנדבי מד"א בגין רשלנות רפואית?

נבהיר כי לא כל אנשי מד"א הינם מתנדבים, וגם מתנדבים חבים עקרונית בחובת זהירות כלפי המטופל. יחד עם זאת, לרוב, בית המשפט יחיל חובת זהירות ברמה אחרת כלפי מטפלים שונים (מתנדב או שכיר) ובהתאם לרמתו הרפואית (חובש פרמדיק רופא), שכן לא מצופה מכולם לנהוג ברף זהירות זהה כלפי המטופל.

מגן דוד אדום מפעילה מספר סוגים של אמבולנסים, טיפול רשלני על ידי אחד מהם, יכול להוביל לתביעה:
1. אמבולנס רגיל – הכולל לרוב נהג (חובש / חובש בכיר / פאראמדיק) ועד שלושה אנשי צוות ומתנדבים.

2. אמבולנס משופר – הכולל לרוב נהג שהוא פראמדיק ועד שלושה מתנדבים.
3. אמבולנס טיפול נמרץ (אט"ן) – הכולל לרוב פאראמדיק, נהג (חובש / חובש בכיר/ פראמדיק) ושני מתנדבים/משתלמים.
4. ניידת טיפול נמרץ (נט"ן) – הכוללת לרוב רופא, פאראמדיק, נהג (חובש / חובש בכיר / פראמדיק) ומתנדב / משתלם.

אחריות מד"א בגין רשלנות רפואית

מד"א אחראית על עצמה ועובדיה, היא חבה באחריות כלפי המטופל מרגע קבלת הקריאה ועד סיום הטיפול, קרי ? הזנקת אמבולנס שאינו מתאים לסוג הפגיעה המדווחת, איחור בלתי סביר של הגעת האמבולנס ו/או עיכוב בפינוי המטופל ואף נסיעה לא זהירה, אשר הובילה לפגיעה בחולה – יכולים להיחשב כרשלנות רפואית.
נבהיר כי לא כל איחור הגעה של ניידת מד"א נחשב לרשלני , אלא רק מקרים אשר היו יכולים להימנע על ידי נקיטת שרשרת פעולות סבירה אחרת מצידם.
כמו כן, גם במידה ונרשמו הוראות רפואיות או בוצעו טיפולים, אשר אינם סבירים בהתאם למצב הפיסיולוגי ו/או הנפשי של המטופל, בין אם נעשו על ידי צוות מגן דוד אדום ובין אם נעשו בהוראתם, יכולות להוות בסיס לקיומה של עילה לתביעה.
גם כאשר מדובר ברפואה דחופה, מוטל נטל על מד"א לתעד ברשומות רפואיות את סוג והיקף הטיפול הרפואי הניתן למטופל. אי ביצוע חובה זו, ובחינת תוצאותיה, יכולות להוות בסיס להגשת תביעה.

כיצד תובעים במקרה ונקלענו לרשלנות רפואית ?

כל תביעה, הטוענת לעוולת רשלנות חייבת להיות מלווה בחוות דעת רפואית מרופא מומחה, המנמקת כי הטיפול של מד"א לא היה בגדר הסביר כמקובל בתחום, או שניתן היה למנוע נזק למטופל על ידי נקיטת סדרת פעולות שונה וסבירה.
לאחר מכן, יש צורך באיסוף  ותיעוד כל המסמכים הרפואיים שבנמצא (מקופת החולים, בית החולים, וכל שאר הבדיקות שנערכו),  המוכיחים את הדברים הבאים:
א. הוכחה כי הצוות הרפואי של מד"א היה מחויב לנהוג ברף מסוים בעת האירוע.
ב. הוכחה כי הצוות הרפואי של מד"א לא נהג באופן סביר, אלא באופן חריג, דבר המעיד לרשלנות רפואית.
ג. טעות או כשל מצד מד"א היא זו שגרמה לנזק.
ד. הוכחת היקף הנזק שנגרם.

תביעות בגין שירותי רפואה דחופה ורפואת חירום, כגון אלו הניתנים על ידי מד"א, הינן תביעות מורכבות, הדורשות ידע רפואי ומשפטי.

על כן בכל חשד למקרה של רשלנות רפואית חשוב מאד להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום. כך תזכו לקבל את התמונה המלאה בנוגע לזכויותיכם המשפטיות באותו מקרה, ובמידת הצורך לייצוג משפטי מקצועי וראוי.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

תגובות

1 תגובות

  • 31 ביולי 2012 בשעה 12:59

    רשלנות מד״א

    אחותי נפטרה לפני שמונה שנים בגין רשלנות רפואית בבית חולים שהחלה במד״א. אחותי עברה ארועה מוחי לאחר לידה לפני כעשר שנים, והיתה מאושפזת בבית חולים תל השומר כחודש ימים, מצבה היה קשה עד בינוני. לאחר הלידה האחרונה שילדה בבית חולים אסף הרופא, הישתחררה עם סימנים קליניים נורמלים. אך לאחר יום מצבה הורע, לחץ הדם עלה מאוד וחשה רע מאוד, מובן שהזמנו אמבולנס כי ידענו שהיא צריכה דחוף להגיעה לבית חולים כי זה רק יחמיר. (מהסיום קודם) הגיעה אמבולנס רגיל עם חובש ולא רופא למרות שביקשתי טיפול נמרץ. לאחר שבדקו את אחותי אמרו לי שזה מצב נורמלי וערכים רגילים לאחר לידה. ביקשתי שיקלו אותה לבית חולים תל השומר כי מצבה ידועה להם, והחובש לא הסכים לקחת אותה לתל השומר, בתענה שהיא ילדה באסף הרופא ושם היא אמורה להיות אכשיו, למרות שהסברתי לו את המצב והסכנה שידועה לנו מראש הוא לא הסכים

התגובה שלך