ניתוח לאחר המוות – האם יהיה ניתן לגלות רשלנות?

החשיבות שיש לניתוח שנעשה לאחר המוות – עד כמה ישנה השלכה לאי הסכמת המשפחה לביצוע ניתוח לאחר המוות, בכל הנוגע להליך של תביעה בגין רשלנות רפואית?

ניתוח לאחר מוות

רשלנות רפואית עשויה לגרום למטופלים לנזקים שונים ? החל מנזק נפשי ועד מוות. במקרה הנורא שטיפול רפואי מסתיים במוות, קשה מאוד לגלות את הסיבות שהובילו לכך, לרבות האם מדובר במקרה שנחשב לרשלני.
כאשר קיים חשד שהמטופל נפטר בנסיבות בלתי טבעיות או לא ברורות, בדרך כלל הדרך היחידה לברר האם הוא נחשף אל רשלנות רפואית או לא היא לבצע ניתוח לאחר המוות.

ניתוח לאחר המוות וחשיבותו

התהליך של ניתוח לאחר המוות מורכב מבדיקות שונות שיבוצעו על גופו של הנפטר, אשר מטרתן היא לבנות תמונה מלאה וברורה של הנסיבות אשר הובילו למותו. במקרים רבים מדובר באמצעי היחיד לקביעה, האם האסון נגרם כתוצאה מרשלנות, או שהוא היה בלתי נמנע.

למשל, במקרים של מוות תינוק במהלך הלידה או זמן קצר אחריה, ניתוח לאחר מוות הוא הכלי היחיד, שניתן לקבוע באמצעותו, האם הגורם למותו של התינוק נובע מכשל רפואי מצד הרופא המיילד או הצוות שליווה אותו.

חשוב לדעת, כי הבדיקות המקיפות של ניתוח לאחר מוות מהוות כלי חשוב מאוד העומד בידי בית המשפט אשר בעזרתו ניתן לקבוע בין היתר את סיבת המוות ומכאן להגיע למסקנה האם מדובר במוות כתוצאה מרשלנות רפואית.
לכן, במקרה שאתם שוקלים להגיש תביעה כנגד הרופא שטיפל ביקירכם, ניתוח לאחר מוות הנו אמצעי חשוב לבירור נתונים רפואיים אלו.

ניתוח לאחר המוות ? כיצד הוא חושף רשלנות רפואית ?

ניתוח לאחר מוות יכול להתבצע לבקשת קרובי משפחתו של הנפטר, אשר חושדים שהוא היה קורבן לטעות רפואית. בנוסף לכך, הניתוח יכול להתבצע לבקשת כל אחד מהגורמים הבאים: רופא, קצין משטרה והיועץ המשפטי לממשלה, ובתנאי שקרובי משפחתו של המנוח יסכימו להליך.

לאורך הליך רפואי, ישנם מגוון סוגים של טעויות רפואיות אפשריות, אשר עלולות לשבש את מהלך הטיפול ולגרום למותו של המטופל. למשל, היא יכולה להתבטא בתרופות, שהמנוח נתבקש ליטול, סוג התרופות, המינון שלהן והתדירות שנקבעה עבורו. בהתאם לנתונים שיימצאו בעת הניתוח לאחר המוות, ניתן יהיה לקבוע האם בהליך מתן התרופות, הרופא המטפל ביצע טעות מסוג כלשהו.

בנוסף לכך, טעות רפואית יכולה להתבטא גם במגוון דרכים אחרות כגון: אבחון לקוי, ביצוע רשלני של הליך רפואי, הזנחה במעקב אחר המטופל לאורך הטיפול או בסיומו וכו'.

חשוב לדעת ? במקרים רבים של מוות בעת הליך טיפולי, קרובי משפחתו של הנפטר אפילו אינם מודעים לאפשרות שהוא נחשף אל רשלנות רפואית , ולכן הם לא סבורים שיש מקום לבקש לקיים ניתוח לאחר המוות.

כאשר הם מחליטים להגיש תביעה מאוחר יותר, היעדרות תוצאות של נתיחה לאחר המוות יכולה לפגוע בסיכוייהם להוכיח, שאכן מדובר במקרה של רשלנות, וכתוצאה מכך פוגעים סיכוייהם לזכות בתביעה  ובפיצויים שהם זכאים להם.
לכן, זכרו ? כשקיים חשד כלשהו לכך שקרוב משפחה נפטר בשל כשל רפואי, כדאי לשקול היטב את האפשרות של ניתוח לאחר מוות. על אף שהיהדות אינה רואה בעין יפה ניתוחים מסוג זה, חשוב לדעת שלא קיים איסור גורף כנגדם, והגישה ההלכתית משתנה בהתאם לנסיבות המקרה. כך או כך, עם כל חשד יש לפנות לעורך דין העוסק בתחום הרשלנות הרפואית בהקדם האפשרי.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

תגובות

6 תגובות

 • 29 ביוני 2018 בשעה 15:17

  שלום רב…
  רוצה בבקשה לשאול אם נתיחה של גופה לאחר מוות של שלוש שנים יש עדיין ממצאים על הגופה או שאין אפשרות למצוא ?

  • 2 ביולי 2018 בשעה 18:40

   הי סיון, זוהי שאלה רפואית שיש להעמידה לבחינת רופא מומחה ולא שאלה משפטית.
   מומלץ להיוועץ עם רופא מתאים.
   בהצלחה.

 • 14 בנובמבר 2018 בשעה 17:19

  שלום,
  כמה זמן לוקח לתוצאות לאחר נתיחת גופה?
  אם הנתיחה בוצעה באבו כביר ולא בבית חולים עצמו.

  • 30 ביולי 2019 בשעה 13:58

   שלום יעל, שאלתך אינה שאלה משפטית ויש להפנותה לגורמים מקצועיים במכון הפתולוגי אבו כביר.

 • 12 בפברואר 2020 בשעה 1:06

  האם בנתיחה אפשר לדעת רמות של תרופות בדם או מה קיבל המטופל לפי המוות הכוונה לתרופות

  • 12 בפברואר 2020 בשעה 10:33

   שלום רב, מדובר בשאלה רפואית ולא משפטית. מומלץ לפנות למומחה רפואי בתחום. בהצלחה.