הספרות המקצועית המפורסמת בתחום

ספריה משפטית

תחום הרשלנות הרפואית הוא אחד התחומים המורכבים ביותר והמעניינים ביותר עבור עורכי דין רבים. ישנם לא מעט משרדי עורכי דין בארץ המתמחים בתחום זה, משרדים שהינם בעלי ניסיון של שנים בהגשת תביעות לבית המשפט. בהיותו תחום שכזה, יכולים עורכי הדין וכל אלה, המתעניינים בו, להיעזר בספרות המקצועית ובספרים העוסקים בתחום. במקרים של רשלנות רפואית ספרים מקצועיים יכולים לסייע לא מעט, ובמיוחד כשמדובר בתביעות מורכבות וקצת שונות.

איזו ספרות מקצועית עוסקת בתחום זה?

השוק מציע כיום מבחר של ספרים בנושא, אותם כותבים, בין היתר, גם רופאים העוסקים בתחומי הרפואה השונים, מתייחסים אל מקרי רשלנות שונים, אל פסקי דין ואל נושאים רבים הקשורים לתחום, בין אם באופן עקיף ובין אם באופן ישיר. הספרות המקצועית בתחום הרשלנות הרפואית בוחנת את התחום ומתייחסת אליו באופן מעמיק. ישנם ספרים הדנים בנושא יחסי רופא חולה, ישנם ספרים העוסקים בתחום הרשלנות הרפואית בניתוחים, ישנם כאלה הבוחנים את ההיבטים המשפטיים של הרשלנות הרפואית וכן ספרים המציינים דוגמאות רבות של פסקי דין הקשורים בכך. אפשר למצוא בכל משרד עורכי דין, המתמחה בתחום, לא מעט ספרות שכזו, המשמשת כמענה מוצלח במקרים בהם מתלבטים עורכי הדין באיזה הליך לנקוט או מעוניינים לקבל זווית ראייה חדשה שתעזור להם לבחון את הנושא באופן מוצלח יותר.

לשם מה צריך ספרות כזו?

הספרות המקצועית, הדנה בהיבטיה השונים של הרשלנות הרפואית, הינה ספרות חשובה במיוחד, ולא רק עבור עורכי הדין. תחום הרשלנות הרפואית הוא תחום מורכב מאד. גם עורכי דין, שהינם בעלי ניסיון רב, נאלצים פעמים רבות להיעזר בה כדי להתמודד נכון וטוב יותר עם תביעות בנושא רשלנות רפואית. ספרות זו, הנכתבת בעיקרה על ידי רופאים מומחים, מעלה סוגיות רבות הקשורות לנושא ובוחנת את המקרים השונים שהתרחשו בעבר. מכיוון שמדובר במקרים שניתן היה למנוע, בדרך כלל, ניסיונם הרב של רופאים אלה והידע המקצועי שלהם, הבא לידי ביטוי בספרים, עוזר לעורכי הדין העוסקים בנושא להבין את המקרים החדשים, שבהם הם מטפלים, ואת הדרך המתאימה בעזרתה יוכלו להוכיח שאכן מדובר במקרה של רשלנות בטיפול הרפואי.

דוגמאות לספרות מקצועית בתחום

מבין מבחר הספרים הרבים העוסקים בתחום הרשלנות הרפואית, אפשר למצוא מגוון של ספרים המתמקדים בסוגיות הקשורות בפסיכולוגיה, במשפט ובאתיקה. ספרות זו בוחנת את הרשלנות הרפואית תוך בחינת סוגיות פסיכולוגיות שונות ומעלה מקרים הקשורים בנזקים נפשיים שנגרמו למטופלים, נזקים קוגניטיביים וכמובן גם נזקים גופניים מסוגים שונים. ספרים אחרים בתחום זה מתייחסים אל בריאות הנפש ובוחנים מקרים של אשפוז כפוי, למשל. אפשר גם למצוא בנושא רשלנות רפואית ספרים המתמקדים בזכויותיו של החולה, בחשיבות הסודיות הרפואית, איסוף המסמכים הרפואיים וכן קבלת חוות דעתו של מומחה בתחום.

רשימת ספרות מקצועית ידועה ומוכרת:

  • ספרו של השופט בדימוס, ד"ר עדי אזר ז"ל, וד"ר אילנה נירנברג (הוצאת פרלשטיין גינוסר), בשנת 2000.
  • ספרו של פרופ' אמנון כרמי ועמירם שגיב, תוך מתן דגש על היבטים מהיהדות (הוצאת "תמר"), בשנת 1986.
  • ספרו של המלומד הנ"ל, פרופ' כרמי, על בריאות ומשפט (הוצאת נבו), שנת 2003.
  • ספרה של ד"ר נילי קרקו, על דוקטרינת ההסכמה מדעת בחוק זכויות החולה (הוצאת נבו), 2008.
  • אוגדן פסיקה משפטית בתחום אשר ריכזו ג. פרישטיק וא. גלרט (הוצאת כרמל), בשנת 2000.
  • ספרה של ד"ר פנינה ליפשיץ אבירם, מרצה במכללה האקדמית בצפת, בנושא הסכמה מדעת של קטין (הוצאת פרלשטיין גינוסר), בשנת 2006.
  • ד"ר הועדה לרשלנות רפואית, אשר בראשה עמד השופט בדימוס ד"ר גבריאל קלינג, אשר מונתה לצורך בדיקת האחריות בטיפול רפואי, אוגוסט 1999.

לסיכום

העובדה שמדובר בתחום מורכב במיוחד, מאלצת את העוסקים בתחום להיעזר, פעמים רבות, במקורות שונים. הספרות המקצועית העוסקת בנושאים הקשורים ברשלנות רפואית מהווה מקור מידע מצוין לעורכי דין המתמחים בכך, עורכי דין המעוניינים לייצג את לקוחותיהם באופן המקצועי ביותר ולצבור ידע רב בתחום שיאפשר להם לעשות זאת טוב ונכון.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.