המדריך המלא לניהול תביעה משפטית בשל טעויות בלידה

היריעה של המקרים בהן מוגשות תביעות רשלנות רפואית בלידה ארוכה, אך דבר אחד ניתן כן לסכם במשפט אחד: תקופת ההריון והמהלך הרפואי של הלידה עצמה ככל שהינם מרגשים ביותר, כך גם טומנים הם בחובם סיכונים לא מעטים, הן ליולדת והן לעובר. לפיכך, רובנו מעוניינים, כי בעת הציפייה ללידה, במהלכה ולאחריה, נהיה מלווים בצוות רפואי מקצועי שיעזור לטפל בכל סוגיה רפואית שתעלה על הפרק.

מדריך רשלנות בלידה

מה עושים במקרה של נזק הנגרם עקב התרשלות בלידה?

חלקן הלא מבוטל מהתביעות בתחום משפטי זה, מתייחסות להתרשלות של הצוות הרפואי במהלך הלידה, לפניה או אחריה.
תביעות רבות עוסקות בנושא זה, למשל:

 • אי ביצוע בדיקות מתאימות ו/או אי ביצוע מלוא הבדיקות במהלך הלידה, כגון אי התייחסות למדדי לחץ דם, דופק האישה ו/או העובר.
 • איבחון שגוי של מצב העובר ואי מתן התייחסות בזמן, כגון מקרים של "מצוקה עוברית".
 • אי ביצוע ניתוח קיסרי ו/או אי ניתוח ביצוע קיסרי בשלב המתאים.
 • נזק שנגרם במהלך לידת ואקום ו/או לידת מלקחיים.
 • הערכה שגויה של משקל העובר טרם הלידה, כגון במקרים של "פרע כתפיים".
 • ביצוע לא תקין של זריקת האפידוראל בתעלת עמוד השדרה.

לכן, כבר בפתח הכתבה, נבקש להבהיר כי באפשרותכם לפנות אלינו בכל עת, ללא כל התחייבות ותוך חיסיון מוחלט מצידנו, בשאלות משפטיות הנוגעות לתחום ההיריון והלידה. באפשרותכם לפנות באמצעות טופס יצירת הקשר שנמצא באתר וכן באמצעות טלפון במספר  03-5117722 ואנו נעשה כל מאמץ לשוב אליכם בהקדם.

בנוסף, באפשרותכם להעלות שאלות בפורום הרלבנטי באתר המנוהל על ידי עורכי דין מהתחום.

כיצד תדעו כי אם קיימת לכן עילה? דוגמאות מהפרקטיקה

בבתי המשפט בארץ קיימים תיקים רבים שעניינם רשלנות בלידה. קשה יהיה במסגרת כתבה קצרה אחת לנסות ולהבין מדוע ישנן תביעות רבות בנושא זה. יחד עם זאת, תביעות אלה הינן התוצאה ולא הסיבה. הסיבה יכולה להיות שגרת יתר, היעדר מקצועיות מספקת ולעיתים אף רפואה מתגוננת.

תביעות במהלך הלידה הנן "מגוונות". ישנן תביעות שעוסקות בשלב טרום הלידה, במעקב ההיריון. לדוג', בדיקות שנעשות במעקב ההיריון ואמורות לזהות מחלות מסוימות, לא מזהות אותן וכך נולד העובר עם מום כלשהו או במקרים חמורים יותר ללא רוח חיים. במקביל, ישנן תביעות הדנות בטיפול במהלך הלידה עצמו. לדוג', מתן זריקת אפידורל באופן שגוי שהביא לנזק ליולדת. כמו כן, קיימות תביעות בנוגע למצבים שלאחר לידה. כלומר, מקרים בהם נולד עובר עם בעיה כלשהי ולאור רשלנות במעקב שלאחר הלידה מצבו התדרדר ולעיתים אף מביא לתוצאות חמורות יותר כגון מות העובר.

שאלה שכיחה היא "כיצד נדע אם מדובר במקרה של רשלנות רפואית" ? ובכן, אין תשובה חד משמעית לכך. כמובן, שבעל המקצוע אשר נדרש לבחון זאת הנו עורך דין. אולם, כיצד נדע שבכלל יש לפנות אל עורך דין?

ובכן, עורך דין המתמחה בתחום יענה ברוב המקרים, כי הלקוחות המתייצבים במשרדו בטוחים כי המקרה שלהם מצדיק תביעה לפיצוי ועל כן הם פונים אליו. לעיתים יהיו הם צודקים ולעיתים לא. אך מה שחשוב להבין הוא שברב המקרים הנפגע או יקיריו מרגישים בתוך תוכם כי משהו לא בוצע כשורה. האינטואיציות של בני המשפחה בדרך כלל מביאות אותם אל משרדו של עורך דין. מכאן ואילך ידע עורך הדין לכוון את בני המשפחה לעבר הדרך לבחינת טענותיהם.

במקרים אחרים שאינם תוצאת אינטואיציה, התוצאה היא שמעידה בפנינו, כי ככל הנראה יש לבחון התרחשותה של רשלנות. לדוג', אדם נכנס לניתוח בידו ויוצא ממנו כאשר אינו מרגיש את שתי רגליו. תוצאה זו מחייבת בדיקה של התנהלות הצוות המטפל.

כמובן שבמסגרת כתבה קצרה זו קשה יהיה ליתן מענה לשאלות רבות בתחום.

במקרה של ספק, אין ספק – בחנו זכויותיכם!

יחד עם זאת, חשוב לנו להדגיש, כי בכל מקום בו הינכם סבורים שאתם או יקיריכם, נפגעתם עקב טיפול כושל בלידה, עליכם לפנות אל עורך דין העוסק בתחום. עורך הדין יפנה אתכם אל המומחה הרלבנטי, אשר יבחן את התיק לעומקו ויוכל לומר אם יש מקום לעילת תביעה.

ככל שכך יהיה, עורך הדין יפעל להגשת תביעה בתמיכתה של חוות דעת רפואית כאמור ומכאן תחל הדרך למימוש זכויותיכם או זכויות יקיריכם.

כפי שניתן להבין לאור האמור לעיל, הליך משפטי זה מחייב לווי והדרכה על ידי עורך דין, אשר ידע להתאים למקרה את המומחה הנכון וידע לפעול בדרך המהירה ביותר האפשרית למימוש זכויות הנפגע.

לפיכך, אנו סבורים, כי בכל מקרה של ספק, או של רצון לבחון האם מקרה מסוים עולה לכדי רשלנות רפואית בלידה, או בכלל, יש לפנות אל עורך דין עם מלוא התיעוד הרפואי הקיים ברשותכם.

לקבלת ייעוץ משפטי והערכת תביעתכם, באפשרותכם לפנות אלינו באמצעות טופס "יצירת קשר" המופיע באתר. נדגיש, כי פנייתכם חסויה ואינה כרוכה בהתחייבות.

תהליך התביעה

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

תגובות

4 תגובות

 • 22 במרץ 2012 בשעה 6:59

  יוזמה של רופאים להיתנדב

  מיתגבשת יוזמה של רופאים להיתנדב בבסיסים להצלת חיילים במיקרה חירום אם הם היו מתנדבים בבית חולים בזמן השביתה הבן שלי היה ניצל בגלל שהם שבתו בני לא קיבל טיפול נכון עד שהוא ניפטר
  מוטב שיתנו טיפולים מצילי חיים גם בבית חולים במצבי חירום

 • 23 באפריל 2011 בשעה 11:12

  הריון ולידה – מי אמר שזה קל

  אנשים חושבים שהריון הוא דבר קל ופשוט. לאחרונה שמעתי על סיפורים פשוט מפחידים.

 • 7 באפריל 2011 בשעה 23:16

  כתבה מעניינת

  הכתבה ממפה בצורה יפה מאוד את מקרי התביעה הנפוצים של רשלנות רפואית בלידה. אכן אומרים שאחוז ניכר מהתביעות ברשלנות רפואית מתמדקות בתחום ההריון והלידה והכתבה הזו הנה בעלת חשיבות רבה.

 • 7 באפריל 2011 בשעה 0:46

  עו"ד רשלנות רפואית

  ברצוני לחזק בכתבה את הנושא שבמידה ויולדת סבורה כי נעשה לה עוול המגיע לידי רשלנות רפואית, כדאי שתפנה לעו"ד המתמחה ברשלנות רפואית (!) בלבד שיש לו ידע ונסיון בתחום הרלוונטי. מדובר בהתמחות מאוד ספציפית. פניה לעו"ד שאינו עוסק בתחום הזה עשויה להוות צעד שגוי, שכן עו"ד העוסק בתחומים אחרים או אפילו קרובים עשוי שלא להיות בקיא כמו זה שמתמחה בתחום.

התגובה שלך