כשל באבחון הפרעה גנטית עשוי להקים עילה

בכתבה זו הסבר אודות התסמונת ומדוע ניתן למצוא מקרים של רשלנות רפואית בלידה עקב אי איבחון התסמונת במהלך הריונה של אישה.

אודות התסמונת הגנטית

תסמונת קבוקי היא הפרעה מולדת אשר באה לידי ביטוי במומים שונים בגופם של הוולדים (בעיקר מומי לב ובעיות שמיעה). מאפייניה של המחלה הינם, בין היתר, הפרעות בקצב הגדילה וקשיי למידה, הפרעות בשלד האדם ובצורת עצמותיו. לא הרבה ידוע אודות התסמונת האמורה היות והיא אותרה רק בשנת 1967 וזוהתה כתסמונת ייחודית רק לאחר ארבע עשרה שנה. כך, למשל, לא ידוע מהי תוחלת החיים של הלוקים בתסמונת זו.

מידע נוסף ורחב אודות המחלה ניתן לקרוא כאן, לרבות בפניות המובאות במאמר.

בשל העובדה שמדובר במחלה נדירה, מקרי רשלנות רפואית תסמונת קבוקי נדירים גם כן. יחד עם זאת, ניתן למצוא מקרים שבהם הייתה רשלנות רפואית בניהול המעקב אחר הריונה של היולדת, עובדה שהובילה לילדתו של ילד הסובל ממומים חמורים כתוצאה מאי איבחון תסמונת הקבוקי.

במצבים אלו, בהם לא יודעו ההורים אודות המומים המצויים בוולד ובעקבות כך נשללה מהם זכותם לשקול את הפסקת ההריון והכול בעקבות ניהול מעקב רשלני אחר התפתחות ההריון (כך שצוות המעקב לא גילה את את התסמונת בגוף העובר, מקום שניתן היה לצפות את גילויה) עשויה לקום לניזוק ולהוריו עילת תביעה רשלנות רפואית תסמונת קבוקי.

דוגמאות למקרי רשלנות

ישנם מקרים בהם הצוות הרפואי לא הפנה את היולדת לביצוע בדיקות מומלצות בהריון, לא העניק לה הסברים על נחיצותן של אותן בדיקות ו/או לא פרס בפניה את ההשלכות של אי עריכת הבדיקות האמורות והסיכונים שעלולים לצוץ כתוצאה מאי עריכתן. במקרים אלו, ייתכן ובית המשפט יכיר בתביעת רשלנות רפואית, במידה והפרקטיקה הרפואית הנהוגה חייבה את הצוות הרפואי לנהוג אחרת ולו היו עושים כן סביר להניח כי אותם מומים היו מתגלים בגוף העובר.

יתר על כן, תביעה על רק מחלה זו (תסמונת קבוקי) עשויה להתרחש בנסיבות בהם פורשו תוצאות הבדיקות שנערכו ליולדת באופן רשלני כך שהצוות הרפואי התעלם מתסמיניה של התסמונת ולא הפנה אותה לבדיקות גנטיות נוספות או לייעוץ גנטי, עובדה אשר מנעה ממנה ומאבי העובר להגיע להחלטה מושכלת אודות עתידו של העובר והאם ברצונם להביאו לאוויר העולם.

על מנת לקבל טיפול ראוי בתביעות רשלנות רפואית עקב תסמונת קבוקי, נדרשים ניסיון ומיומנות רבים, במיוחד לאור הנדירות הרבה של תסמונת זו, כאמור לעיל. אשר על כן, על הורים שלא הובהרה בפניהם העובדה כי ילדם סובל מהתסמונת האמורה, עובר ללידתו, להיוועץ עם עורך דין המתמחה בתחום, על מנת שיעריך האם התרשלו הרופאים במעקב אחר הריונה של האם ובעקבות כך יגיש תביעה אשר תבטיח כי הפיצוי שייפסק בגין נזקיהם יהא פיצוי מקסימאלי שיבטיח להם כיסוי לכל נזקיהם, בעבר ובעתיד.

לא למותר לציין כי עובר לפניה לעורך הדין, כאמור, על התובעים הפוטנציאליים לפנות למוסד הרפואי הרלוונטי ולבקש ממנו את כל החומר הרפואי שנערך על ידו בנוגע למעקב אחר הריונם והלידה עצמה. על מנת להגיש תביעת רשלנות רפואית, צריכים התובעים לצרף חוות דעת רפואית, אשר תתמוך בטענות המועלות על ידם בכתב התביעה, למשל כי "ניתן היה לצפות מן הצוות הרפואי לגלות את התסמונת עוד במהלך ההריון" ובכך להעניק להם אפשרת לבחור האם להפסיק את ההריון או להמשיכו.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך