נזקים בריאותיים או אסתטיים בעקבות ניתוח – מה עושים?

ניתוחי אף הם לא רק עניין של יופי. כשלים בניתוח זה עלולים לגרום לנזקים קשים, בריאותיים ואסתטיים. במקרים מסוימים אף יצדיקו הגשת תביעת רשלנות רפואית.

מנתח אף

ניתוחי אף הפכו לתופעה נפוצה בעשורים האחרונים. רבים פונים לניתוח כזה מטעמים אסתטיים, כדי לשפר את מראה אפם, אך לעתים קרובות ניתוחי אף מתבצעים מטעמים בריאותיים, למשל כדי לתקן את מחיצת האף ולשפר את כושר הנשימה. בין אם ניתוח האף נעשה מסיבות בריאותיות ובין אם הוא נעשה מסיבות אסתטיות, מדובר בניתוח מורכב, שכרוך בסיכונים ככל ניתוח אחר.

בתי המשפט מתייחסים בכובד ראש לניתוחי אף, ופוסקים פיצויים גם בגין נזקים אסתטיים וגם בגין בנזקים בריאותיים שנגרמו כתוצאה מניתוח אף כושל. עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית תתגבש במקרים בהם הצוות הרפואי חרג מנורמות רפואיות סבירות, וחריגה זאת גרמה למטופל נזק.

סיכונים שכיחים בניתוח אף

מלבד היותו מרכיב חזותי בולט בגוף האדם, האף הוא איבר בעל חשיבות תפקודית רבה, הן כאיבר נשימה והן כאיבר הרחה. כשל בניתוח אף עלול לגרום למראה אף מעוות או כעור וגם לנזקים נוספים ובהם קשיי נשימה, פגיעה בחוש הריח ובחוש הטעם ופגיעה עצבית בפניו של המטופל.

לצד זאת, ניתוחי אף, ככל ניתוח אחר, עלולים לגרום לדימומים אצל המטופל, לזיהומים ולדלקות ולסיבוכים קשים נוספים. כמו כן, לעתים תוצאת הניתוח אינה מספקת ומותירה את המטופל עם אותם ליקויים מהם סבל מלכתחילה.

כך, למשל, בחור בן 18 שעבר שני ניתוחים באפו, לתיקון חלקי של מחיצת האף, בעקבות קשיי נשימה מהם סבל, הגיש תביעת רשלנות רפואית נגד בית החולים בו בוצע הניתוח, בטענה שלמרות הניתוחים, הוא ממשיך לסבול מקשיי נשימה וכן נותר עם א-סימטריה באפו. בית המשפט קיבל את התביעה ופסק למטופל פיצויים בסך של כ-100 אלף שקלים, לאחר שקבע כי הצוות הרפואי התרשל במילוי תפקידו. לפי פסק הדין, התבטאה ההתרשלות הן בכך שלא הוסברו למטופל באופן נרחב הסיכונים הכרוכים בניתוח, והן בכך שלא בוצע לו ניתוח שלישי לשם כריתת קונכיית האף של התובע, במטרה לפתור את קשיי הנשימה שלו.

בתי המשפט אינם אדישים גם לנזקים אסתטיים שנובעים מניתוח אף כושל. עם זאת, לא כל תוצאה אסתטית שהמטופל אינו מרוצה ממנה, אכן תוכר על ידי בית המשפט כנזק. לדוגמה, תביעת רשלנות רפואית שהגישה מטופלת שעברה ניתוח גם באפה וגם באוזנה השמאלית, התקבלה רק חלקית. המטופלת טענה אמנם כי נותרה עם עיוות באפה כתוצאה מהניתוח, אך בית המשפט התרשם כי הניתוח דווקא שיפר את מראה אפה וכי לא נגרמו לה נזקים בריאותיים, ולכן לא מצא לנכון כי יש לפצותה בגין ניתוח האף. מנגד, נפסקו למטופלת פיצויים בסך כ-240 אלף שקלים בגין הנזקים האסתטיים והנפשיים שנגרמו לה בעקבות הניתוח באוזנה [ת"א (ת"א) 122699/00].

התרשלות: לפני, אחרי ותוך כדי הניתוח

תביעת רשלנות רפואית תתקבל רק אם המטופל יוכיח שאכן נגרם לו נזק ממשי: אסתטי, פיזי או נפשי, ורק אם יוכיח שהנזק נגרם כתוצאה מהתרשלות של הצוות הרפואי. כלומר, מפעולות ומחדלים של הצוות שאינם עומדים ברמת הזהירות והמקצועיות הנדרשת ממטפל סביר. עם זאת, חשוב לדעת שהתרשלות רפואית עשויה להתבטא במגוון צורות.

פעולות כושלות ומחדלים במהלך הניתוח או ההכנה לניתוח, כולל בשלב ההרדמה לניתוח, עשויות להיחשב כהתרשלות מצד הצוות הרפואי, אך כך גם ליקויים בפעולת הצוות הרפואי בשלב שלפני הניתוח או בשלב המעקב שאחרי הניתוח.

חובה חשובה החלה על הצוות הרפואי היא להסביר למטופל את מלוא ההשלכות והסיכונים הכרוכים בניתוח. הפרה של חובה זו, המעוגנת בחוק זכויות החולה, נחשבת להתרשלות בפני עצמה, שתוצאתה היא פגיעה באוטונומיה של המטופל וביכולתו לתת את הסכמתו מדעת לטיפול. בתי המשפט אף רואים בפגיעה באוטונומיה של המטופל נזק עצמאי, שמצדיק במקרים מסוימים פיצויים נפרדים.

להלן מקרה מסוים, בו צעירה שבוצעו באפה שלושה ניתוחי אף תבעה את בית החולים ואת הצוות הרפואי, הבא להמחיש סוגים שונים של התרשלות, בשלבים שונים של הניתוח.

בתביעתה טענה הצעירה כי אפה נותר עקום ומעוות לאחר הניתוחים וכי הדבר הנובע מהתרשלות הצוות הרפואי. בית המשפט קיבל את התביעה וקבע כי שני הניתוחים הראשונים בוצעו תוך חריגה מסטנדרט רפואי סביר, הן בגלל כשלים שנפלו בניתוח עצמו, שהתבטאו בין השאר בכך שמחיצת אפה של המטופלת לא תוקנה בניתוח הראשון, והן מכיוון שהמטופלת לא נבדקה בטרם הניתוח ולא נשקלו כל השיקולים הרלוונטיים ביחס להשלכות העתידיות של הניתוחים על המטופלת. בנוסף, נקבע כי לא הוסבר למטופלת כי הניתוח הראשון יהיה ניתוח אסתטי בלבד, אשר לא יכלול את יישור מחיצת האף, ולא הוסברו לה מלוא הסיכונים וההשלכות של ניתוח זה.

נוכח זאת, נפסקו לצעירה פיצויים גם בגין הפרעות הנשימה והפגם האסתטי שנותרו באפה בעקבות הניתוחים וגם בגין הפגיעה ביכולת ההסכמה מדעת שלה ובאוטונומיה שלה. בסך הכל נפסקו לצעירה פיצויים בסך של כ-180 אלף שקלים [ת"א 12485/03].

הגשת תביעה: מה צריך לעשות?

יש לבחון לגופו כל מקרה בו עולה חשד לרשלנות רפואית. אם הנכם שוקלים להגיש תביעת רשלנות רפואית בעקבות ניתוח אף, עליכם לפנות לעורך דין מומחה לרשלנות רפואית, על מנת שיבחן את פרטי המקרה וישקול אם יש מקום להגשת תביעה.

אם בעקבות ההתייעצות המשפטית, תחליטו להגיש תביעה, עורך הדין יסביר לכם אילו מסמכים נדרשים לשם ניהול תביעה ויסייע לכם באיסופם. במקרים המתאימים אף יפנה אתכם למומחים רפואיים, לצורך קבלת חוות דעת רפואיות שיסייעו לכם להוכיח את טענותיכם.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

תגובות

2 תגובות

  • 19 ביוני 2018 בשעה 0:35

    פגיעה בראש מניתוח אף

    • 19 ביוני 2018 בשעה 9:01

      הי סימה, על מנת שנוכל להתייחס, מוזמנת להפנות אלינו פרטים מלאים בהודעה פרטית, וכמובן נעשה כל שביכולתנו על מנת להשיבך בהקדם. בריאות שלמה.

התגובה שלך