רפואה משלימה – תאונת דרכים

לאור המגמה העולמית המתעצמת והביקוש ההולך וגובר לטיפולי רפואה משלימה בארץ ובעולם, בחרנו להציג בפניכם מספר שיטות טיפול שכיחות מתחום הרפואה המשלימה, היכולים לסייע לכם במסגרת הליך שיקום לאחר פגיעה עקב תאונת דרכים או כל תאונה אחרת בה נגרמים נזקי גוף.
רוב הפגיעות עקב תאונת דרכים הינן פגיעות אורטופדיות או במקרים חמורים יותר נזקים של איברים פנימיים ואף היזקקות לניתוחים שונים.
במספר בתי חולים בארץ קיימות מחלקות מיוחדות לטיפולי רפואה משלימה בהם מוצעים במסגרת הליך שיקום מפגיעת גוף כלשהי ובכלל זה פגיעה עקב תאונת דרכים , טיפולי רפואה משלימה שונים כגון דיקור סיני, רפלקסולוגיה, כירופרקטיקה, טווינא וכיוצ"ב טיפולים אשר יפורטו בהמשך.
באופן כללי עניינה של הרפואה המשלימה כשמה כן היא נועדה להוות טיפול משלים לצדה של הרפואה הקונבנציונאלית ובכך לתמוך בתהליך שיקום ו/או החלמה של החולה. הרפואה המשלימה עניינה בעזרה לכוח הריפוי המצוי בגופו של כל אחד מאיתנו. בנוסף מדגישה הרפואה המשלימה את השפעת מצבו הנפשי של המחלים על הליך ההחלמה. ומן הכלל אל הפרט, מאחר וענייננו פגיעות עקב תאונת דרכים נפרט במאמר זה מספר שיטות טיפול פופולאריות מתחום הרפואה המשלימה אשר מסייעות לנפגעים רבים בתאונות דרכים להחלים ולחזור לתפקוד מלא תוך זמן קצר.
דיקור סיני –
מתחום הרפואה הסינית. בבסיס הטיפול העיקרון לפיו על גבי הגוף, ישנם קווי אנרגיה הקרויים מרידיאנים עליהם ממוקמות מאות נקודות דיקור. כאשר המטפל נועץ מחט בנקודה, מתחילים בגוף תהליכי ריפוי וכן תגובות עצביות. לכל נקודה יש תפקיד אחר המשפיע על המבנה הפיסי והנפשי של האדם. בפגיעות עקב תאונת דרכים יצוין כי חלק מן הנקודות משפיעות על הטונוס של שרירי הגוף ומשפרות את זרימת הדם אל השריר. כמו כן הדיקור הוכח כיעיל בהפגת כאב.
טווינא –
פיזיותרפיה סינית. שיטת טיפול במגע. הטיפול מתבצע על הבגדים. נעשה על ידי תנועות ידניות, חלקן עיסוי, חלקן לחיצות וחלקן מניפולציות של השרירים תוך מתן דגש למערכת המרידיאנים שהוזכרה קודם לכן. ניתן לטפל בבעיות מפרקים, שרירים וגידים בכל הגוף במקרים של פריצות דיסק, כאבי גב, כתפיים וצוואר, כאבי ברכיים ועוד.
כירופרקטיקה –
טיפול קצר של כ- 15 דקות, שעיקרו מניפולציות על חוליות עמוד השדרה. הטיפול מתבצע באמצעות זיהוי חוליות עמוד השדרה הפגועות ותיקונן. המגמה היא לשיפור הפגיעה והחזרת המפרק למצבו הנורמלי. הטיפול מתבצע בעיקר על ידי הנעה ידנית של חוליות עמוד השדרה ומתיחות באמצעות מיטות טיפול מיוחדות.
רפלקסולוגיה –
אחת משיטות הטיפול העתיקות ביותר. מפת הרפלקסולוגיה כפי שהיא מוצגת כיום פותחה בארה"ב. הבסיס לשיטה נעוץ בהנחה כי כל האיברים בגופנו משתקפים בכף הרגל. כף הרגל יש בה כדי להעיד על מצבו הפיסי, נפשי ואנרגטי של האדם. כף הרגל משמשת כלי לאבחון פיזיולוגי, אישיותי ונפשי. הטיפול עצמו מתבצע בכפות הרגליים. הלחיצות והעיסויים השונים בכף הרגל משפיעים על כל הגוף. הטיפול יכול לסייע לשיקום והחלמה מפציעות וניתוחים שונים, משפר את יכולת הריפוי של הגוף, משפיע על שרירי ואברי הגוף. מומלץ בפגיעות עמוד שדרה, כאבי שלד שרירים ועוד.
על חברות הביטוח לשאת גם בעלויות בהם נושאים נפגעי תאונות דרכים בגין טיפולי רפואה משלימה במסגרת שיקומם והחלמתם. כך גם בתי המשפט המאפשרים פיצוי גם בגין הוצאות טיפולי רפואה משלימה, במיוחד כאשר ניתנת המלצה מפורשת של הרופא המטפל לביצוע של טיפולים אלה. יחד עם זאת, על מנת לחסוך התדיינות וויכוחים מיותרים, בקשו מחברת הביטוח המבטחת בביטוח חובה, את התחייבותה ובכתב לשאת בעלות טיפולים אלה קודם להוצאתם בפועל.
אשר על כן, במידה ונפגעתם עקב תאונת דרכים , מומלץ בחום, במידת הצורך, להיעזר באופן פרטי או דרך קופות החולים בטיפולי הרפואה המשלימה ולאסוף את הקבלות.
גם במידה וחברת הביטוח מסרבת לשלם לכם פיצוי עבור טיפולים אלה, או התחייבות לשאת בעלותם, דעו כי כל אזרח בעל ביטוח משלים באחת מקופות החולים, זכאי לכ- 15 טיפולי רפואה משלימה מסובסדים בשנת חברות (עלות טיפול 70-100 ₪ לערך), בהתאם להמלצת רופא/ה מייעץ/ת המצוי בסניפי הרפואה המשלימה של כל קופת חולים.

_______________________________________________________

הכותבת היא מטפלת ברפואה משלימה.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום דיני נזיקין

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך