רוכבים על כלי דו גלגלי? יש מי שיבטח אתכם

האם יכולות חברות הביטוח לסרב לבטח רוכבי אופנוע בביטוח חובה הנועד להגן עליהם מפני נזקי גוף? במידה וסירבה חברת הביטוח לבטח רוכב אופנוע, אל מי יכול לפנות רוכב האופנוע לשם ביטוח האופנוע בביטוח חובה ? התשובות לשאלות אלה מפורטות בכתבה.

תאונה ברכיבה על אופנוע

תאגיד ביטוחי שהוקם על פי חוק

בכתבות קודמות באתר, הרחבנו והסברנו אודות הבדלים עקרוניים בין תאונות אופנוע לבין תאונות דרכים אחרות. בכתבה זו נסביר אודות הליך רכישת הביטוח.

באופן כללי, על פי החוק בישראל קמה חובה לבטח כל רכב מנועי אשר נוסע על כבישי ישראל. בהתאם לכך, כל אחד מאיתנו נדרש מדי שנה לערוך ביטוח חובה אצל אחת מחברות הביטוח הקיימות.

ואולם, במצב של תאונה ברכיבה על אופנוע שאלה אחרת עולה לדיון, והיא, האם חברת ביטוח רשאית לא לבטח אדם בשל עברו ה"תאונתי". מצב זה שכיח בעיקר אצל רוכבי אופנוע, אשר בשל תאונות קודמות לא מוצאים חברת ביטוח שתסכים לקחת על עצמה את הכיסוי הביטוחי לנזקי הגוף של אותו הרוכב, קרי הוצאת ביטוח חובה.

על מנת לאזן בין החובה החוקית לעריכת ביטוח חובה, לבין זכותן הלגיטימית של חברות הביטוח שלא לבטח אדם, החליט המחוקק הישראלי על הקמת "הפול" שהוא למעשה המאגר לביטוח רכב חובה.

"הפול" אינו משמש כחברת ביטוח עצמאית, אלא הינו תאגיד אשר עומדות מאחוריו כל חברות הביטוח, על פי חלקים ותשלומים הקבועים בתקנות ביטוח רכב מנועי (הסדר ביטוח שיורי ומנגנון לקביעת התעריף), התשס"א ? 2001.
על פי החוק, כל אדם שלא נתקבל לביטוח אצל אחת מחברות הביטוח, רשאי לפנות ל"פול" אשר תבטחו בביטוח חובה כדין, באופן בו במצב בו תתרחש תאונה, יוכלו הניזוקים להיפרע בגין נזקיהם.

כך למעשה נפתרה הבעיה הפרקטית של תאונות אופנוע רבות שהותירו ניזוקים רבים ללא פיצוי בשל היעדר ביטוח חובה.

בהתאם לכך, זכאי היום כל אדם, גם אם הוא רוכב אופנוע שהיה מעורב בתאונות רבות, לערוך ביטוח חובה בחברת "הפול", באופן בו ביום צרה תהא חברת ביטוח אשר תשלם לו ולנוסעיו פיצוי בגין נזקיהם.

לקבלת ייעוץ משפטי והערכת סיכויי התביעה, באפשרותכם לפנות אלינו באמצעות טופס יצירת קשר המופיע באתר. ייעוץ וליווי משפטי מוקדם עשוי לשפר את מצבכם המשפטי. נדגיש כי פנייתכם חסויה ואינה מחייבת.