תאונות עבודה בצבא – מהן הזכויות?

עשויות להתרחש בנסיבות שונות ומשונות. אך, חשוב לדעת כי עשויות להקנות לנפגע תגמולים בהתקיים הקריטריונים הקבועים בחוק. לקבלת מידע משפטי מועיל בנושא זה, כנסו לקישור ועיינו בכתבה.

תאונות צבא

תאונות עבודה בצבא

לפי חוק הנכים (תש"יט 1959) כל חייל אשר נפגע כתוצאה מתאונת עבודה, תאונת דרכים, מחלה (נפשית או פיזית), או שחלה הרעה במצבו, בזמן או כתוצאה משירותו הצבאי (סדיר, מילואים או קבע), זכאי לפיצויים.

מאחר ובמדינת ישראל מרבית האוכלוסייה משרתת בצה"ל, בין אם בעבר, בהווה או בעתיד, רצוי להתוודע לזכויות המגיעות לכל חייל, ובמיוחד אם נגרם נזק או סבל בעקבות השירות. מאמר זה שוטח את תנאי החוק החל על המקרים המוזכרים לעיל, כמו גם אופן התביעה, דוגמאות רלוונטיות, וכמה עצות לגבי ההליכים המשפטיים הכרוכים בתביעת פיצויים.

רוצים לקבל מידע אישי על זכויות? היכנסו כעת לפורום תאונות עבודה בצבא.

סוגי תביעות בגין תאונות בצבא

כפי שהוזכר לעיל הסיבות לתביעת פיצויים בגין נזק נפשי או פיזי אשר נגרם במהלך ועקב השירות הצבאי הינן מגוונות. הן משתרעות על טווח רחב שנע מהרעה שחלה במצבו של חייל ועד רשלנות רפואית צבאית.

כמה עובדות רלוונטיות נוספות נוגעות לאחוזי הנכות אשר חייל הוגדר כלוקה בה. על מנת להיות זכאי לפיצויים חייב שיעור הנכות לעלות על תשעה אחוזים. בין עשרה אחוזי נכות לתשע-עשרה אחוזים זכאי החייל הנפגע לפיצוי חד פעמי, ואילו חייל אשר סובל מנכות העולה על עשרים אחוזים זכאי לקצבת פיצויים חודשית.

כמו כן זכאי כל מי שהוכר על ידי משרד הביטחון כנפגע לתמיכה רפואית, בין אם מדובר בטיפולים או עזרים הדרושים לשיקום.  ההחלטות לגבי הצורך ואופן השיקום נתונות בידי רופא מחוזי של לשכת השיקום.

נפגעי שירות צבאי – הליכים משפטיים

לפני הפנייה לעו"ד מוסמך המתמחה בתביעות תאונות עבודה בצבא, ואשר יש לו ניסיון מוכח בתחום, יש לאסוף כל מסמך או עדות היכולים לשמש כהוכחות, או למען הרכבת תיק התביעה על יד עו"ד. כלומר, במידה וישנם מסמכים רפואיים רלוונטיים, דו"חות, טפסים, או עדויות אשר ביכולתם להעיד על כך שהפגיעה נגרמה כתוצאה ובמהלך השירות הצבאי, יש לשמור אותם.

כמו כן, צריך לקחת בחשבון שתקופת ההתיישנות החלה על תאונות צבאיות הינה שלוש שנים מעת השחרור, לכן רצוי להתחיל בהליכים המשפטיים מוקדם ככל האפשר.

דוגמאות לתביעות

כדי שנושא התביעה בגין תאונות עבודה במסגרת צבאית יהיה ברור יותר, להלן שתי דוגמאות:

  • חייל אשר נפגע תוך כדי משחק ספורטיבי במהלך שירותו הצבאי ואשר בעקבות תביעה שהוגשה כעבור טיפולי שיקום רבים, הוכר כבעל נכות בלתי הפיכה בשיעור של עשרה אחוזים והיה זכאי למענק חד פעמי.
  • חיילת אשר נפגעה כתוצאה מעומס מאמץ גופני הוכרה כבעלת נכות בשיעור של שלושים וחמישה אחוזים, והינה זכאית לתשלום חודשי בנוסף לשירותים ועזרים רפואיים נדרשים.

כמו כן רצוי לדעת על האופן בו מתנהלת התביעה הלכה למעשה לאחר ריכוז המסמכים והגשת התביעה לקצין התמלוגים, ולכך ישנן שתי דוגמאות:

  • במידה וקצין התמלוגים מכיר בפגיעה: הפגיעה מוערכת על ידי וועדה רפואית ומקבלת החלטה בנוגע לשיעור אחוזי הנכות. לאחר מכן ניתן לערער על ההחלטה בפני וועדה עליונה. שלב הערעורים הבא הוא בפני בית משפט מחוזי, ולאחר מכן בפני בית המשפט העליון.
  • במידה וקצין התמלוגים אינו מכיר בפגיעה ניתן לערער בפני וועדת ערעור עד שלושים יום מיום קבלת החלטת הקצין.  ואילו השלבים הבאים זהים למקרה הראשון- ערעור בבית משפט מחוזי ולאחר מכן בבית משפט עליון.

לסיכום:

רבים הם הזכאים לפיצויי הולם בעקבות נזק נפשי או גופני אשר נגרם בעקבות השירות הצבאי שמרבית תושבי ישראל חייבים בו. במצב של פגיעה אין לדחות או לחכות עם התביעה, יש להיוועץ עם עו"ד תאונות עבודה בצבא מוסמך ולבצע את ההליכים המשפטיים הדרושים לקבלת הפיצויים.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום תאונות עבודה

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך