כאשר הצוות בקופת חולים חורג מסטנדרט רפואי ראוי

במקרים מסוימים הצוות הרפואי בקופת החולים מתנהל באופן החורג מסטנדרט רפואי ראוי וגורם למטופל לנזקים. במקרים כאלו זכאי המטופל לפיצוי.

רשלנות קופות חולים

קופת חולים הינו המקום בו רובנו פונים אליו בתלונות רפואיות. לעיתים רופאי קופת החולים מטפלים בנו ולעיתים מפנים אותנו למומחים וכן לבית חולים על פי צורך.

רשלנות קופת חולים אינה מתייחסת בהכרח לטיפול לקוי של רופא אם הינך אזרח ישראלי, הינך משויך לאחת מקופות החולים הבאות: מכבי, לאומית, כללית או מאוחדת, ומקבל מקופת החולים באופן תדיר אחד מעשרות השירותים שקופת החולים מעניקה. בין השירותים: יעוץ, הכוונה וטיפול של רופאים מומחים, שירותים סיעודיים, טיפול שיקומי, טיפול ברפואה משלימה, טיפול מדיאטנית, ביטוח נסיעות לחו"ל ועוד.

למעשה, בגין כל אחד מן השירותים הללו המוענקים במסגרת קופת החולים, ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית כנגד קופת החולים עקב "אחריות שילוחית" של קופת החולים. מדוע ? מאחר וקופת החולים בוחרת להגיש לאזרח את שירותיה דרך רופא או מטפל מסוים ("שלוח"), אשר פעל ברשלנות, הרי שקופת החולים ("השולחת") חבה כלפי  המטופל בשל התרחשותה.

אז מתי תובעים את הרופא המטפל, ומתי את קופת החולים ?

כבר בשלב החשד לכך שהתקיימה רשלנות רפואית על ידי גורם רפואי או טיפולי, המקושר ועובד תחת קופת חולים מסוימת, יש לפנות לעורך דין העוסק בתחום.

עורך הדין יגיש תביעת פיצויים נגד קופת החולים ובמקרים מסוימים, גם כנגד הגורם שביצע את ההליך הרשלני. תביעה כנגד הגורם המטפל וכנגד קופת החולים מטילה ככלל אחריות משותפת לנזקיו של התובע. כלומר, התובע, באם נפסק כזכאי לפיצויים? יכול להיפרע בגין נזקיו מקופת החולים ו/או מהרופא, עד לסכום הכולל של הפיצויים.

כך או כך, הגורם שלרוב ישלם בגין הנזק הינו חברת ביטוח, אשר ביטחה את הגורם המטפל ו/או את קופת החולים בפוליסת ביטוח אחריות מקצועית.

היתרון הגדול בניהול תיק מול  קופת החולים וחברות הביטוח הוא הגדלת אפשרויות הגביה מתאגידים גדולים. מול תאגידים אלו אין כמעט כלל בעיות גביה, באופן בו כאשר נפסק פיצוי לנפגע, הוא יקבל את מלוא הכספים מיידית ולא יידרש לפנות להליכי גבייה.

בתביעת קופת חולים חשוב לדעת שאנו מתמודדים אל מול מחלקה משפטית בעלת ניסיון רב. לפיכך מומלץ לפנות לעורך דין. עורך הדין יידע בדיוק כיצד לייצג את עמדתכם נאמנה עד למימוש זכאותכם לפיצוי.

כיצד תובעים בגין רשלנות רפואית ?

בתביעת כנגד קופת חולים יש להצטייד, כאמור, בעורך דין העוסק בתחום הנזיקין, אשר מתמחה בתחום משפטי זה. עורך דין זה יפנה לקופת החולים, יבקש את התיק הרפואי של הניזוק, ויעבירו  לידי רופא מומחה בענף הרפואי בו התרחש הנזק. רופא  זה יערוך חוות דעת רפואית, אשר תנמק, מדוע הגורם המטפל לא נהג באופן סביר,  ואילו היה מוענק טיפול אחר הנזק לא היה נגרם.

לאחר עריכת חווות דעת רפואית זו, יגיש עורך הדין תביעה אשר תטמון בחובה, בשפה משפטית, את שלושת יסודות עוולת הרשלנות:

1. התגבשותה של חובת זהירות של הגורם המועסק על ידי הקופה כלפי הניזוק.
2. הפרת  חובה הזהירות על ידי ביצוע הליך רפואי או טיפולי שאינו בגדר הסביר.
3. קשר סיבתי בין ההליך הרפואי או הטיפולי לבין היווצרות הנזק בגינו נתבע הפיצוי.

האם כדאי לי לתבוע בגין רשלנות רפואית ?

יש לזכור כי איסוף התיעוד ועריכת חוות דעת רפואיות (לעיתים דרושות כמה וכמה חוות דעת) כרוכים בעלויות כספיות. יחד עם זאת, במידה והטיפול הרשלני הוביל לנזק, הרי שהפיצוי הנפסק, מעבר לעובדה שהוא כולל גם את הכאב והסבל של הניזוק, הפסד השתכרותו בעבר ובעתיד, הוא יכלול גם החזר עבור הוצאות המשפט בהן נשא התובע.

על מנת לפעול לצורך מימוש זכאות לפיצוי ברשלנות רפואית יש לפנות לעורך דין העוסק בתחום.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

תגובות

4 תגובות

 • 18 במאי 2017 בשעה 11:34

  אישתי הייתה אצל שיננית .ואותה שיננית קרעה לה את הקיבוע של הגשר מה עושים?

  • 18 במאי 2017 בשעה 16:09

   ככל ונותר נזק רפואי, יש לבחון האם הוא תוצאה של התרשלות בטיפול. מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי, הכולל הערכה רפואית מצד רופא מומחה.

 • 15 באוקטובר 2016 בשעה 14:55

  שלום שרה, מצער לשמוע. האם בעקבות האיחור באבחון נגרם לבנך נזק גופני? בכל אופן, אנו מציעים לנהל שיחה, על מנת לבחון את המקרה באופן פרטני ואישי.

 • 13 באוקטובר 2016 בשעה 10:28

  עברנו רשלנות רפואית על בני התינוק בן ה9 חודשיים שאמרו שאין לו כלום ועל דעת עצמי הפניתי אותו למיון ילדים בסורוקה וגילו כי יש לו דלקת ריאות

התגובה שלך