כשלים באבחון מחלות גנטיות

אבחון גנטי כושל

רשלנות רפואית גנטיקה

ישנם סוגים שונים של תביעות רשלנות רפואית. במקרים בהם ניתן להוכיח את הקשר הסיבתי שבין הנזק שנגרם למטופל, בין אם פיזי או נפשי, אל הטיפול שבוצע בו (בין אם טיפולי לקוי, אבחון שגוי, אי מתן טיפול וכדומה) הרי שמדובר ברשלנות בטיפול הרפואי. גם בתחום הגנטיקה מוגשות מדי שנה לא מעט תביעות, ובעיקר על ידי הורים, שילדיהם סובלים מבעיות או מחלות גנטיות שונות שלא אובחנו כהלכה. תביעות רשלנות בטיפול גנטי מוגשות בסיוע של עורכי דין המתמחים בכך שכן דורשות ידע רב בתחום, ניסיון בתביעות קודמות וכמובן גם יכולת מקצועית מתאימה.

הרופאים לא אבחנו כשל גנטי? העריכו את הנזק – פורום רשלנות רפואית

סוגי התביעות הקיימות בתחום הגנטיקה

תחום הגנטיקה הוא תחום מורכב מאד. הפיתוחים הטכנולוגיים המתקדמים ברפואה מאפשרים לאתר בעיות גנטיות שונות בשלבים מוקדמים במיוחד של ההיריון ובכך למנוע הולדת תינוקות בעלי מומים חמורים מאד או כאלה הסובלים ממחלות גנטיות, שלא ניתן לטפל בהן או שנלווה להן סבל רב לאורך החיים. תביעות רשלנות רפואית גנטיקה עוסקות פעמים רבות בפניות של הורים הדורשים פיצוי כספי בגין אי אבחון או אבחון לקוי של מומים שונים בילדיהם, עוד בתקופת ההיריון וזאת למרות מגוון הבדיקות הרפואיות השונות שבוצעו בתקופה זו.

אחד מסוגי התביעות בתחום הגנטיקה מתייחס לטעות באבחונן של מחלות גנטיות שונות בתקופת ההיריון. בתקופה זו נערכות, הן לאם והן לאב, בדיקות גנטיות רבות לצורך אבחון מחלות גנטיות מסוגים שונים, שחלקן גם נחשבות לקשות במיוחד. חלק מהבדיקות נערכות גם בעובר ומאפשרות לבחון האם הוא סובל ממחלות תורשתיות מסוגים שונים. בין הבדיקות הגנטיות הידועות אפשר למצוא את טיי זקס, את תסמונת האיקס השביר ואת הסיסטיק פיברוזס. תוצאותיהן של בדיקות אלו ובדיקות נוספות יכולות להעיד על פגם גנטי בעובר ומחובתו של הרופא המטפל ליידע את ההורים בכך על מנת שישקלו הפסקת הריון ובעיקר בשל הסבל הרב העשוי להיגרם לתינוקם הסובל מהמחלה.

קבלת סיוע משפטי וייעוץ מתאים

בין אם מדובר באבחון לקוי או לא מקצועי, אבחון מאוחר מדי או אי אבחון, הרי שזוהי רשלנות רפואית והתנהלות רפואית שאיננה מקצועית. במקרים אלה ישנה עילה לתביעה, אותה ניתן לבחון קודם כל על ידי פנייה לעורך דין, המתמחה בתחום ובעל ניסיון של תביעות הקשורות לגנטיקה. חשוב לפנות אל עורך דין מקצועי בהקדם על מנת לקבל את הסיוע המתאים, שיעזור להתמודד נכון יותר אל מול הגורמים השונים. תביעות אלו יכולות להיות מוגשות כנגד הרופא המטפל או המרכז הרפואי עצמו, ובכל מקרה, חשוב שתעשינה בסיועו של עורך הדין ולא באופן עצמאי.

דוגמאות לתביעות בתחום הגנטיקה

במקרים בהם אבחון המחלה הגנטית איננו נעשה כראוי, איננו מפוענח באופן מקצועי או לא מתבצע כלל, הרי שמדובר בעילה לתביעה. במקרים כאלה לא ניתן לבצע הפסקת הריון בשל אי ידיעה על מצבו הבריאותי של העובר, הסובל ממחלה גנטית, העשויה לפגוע באיכות חייו באופן משמעותי. מדובר בדרך כלל במחלות גנטיות קשות מאד, שהסובלים מהן, נאלצים להתמודד עם סבל רב מאד לאורך כל חייהם.

לסיכום, אם נתקלתם במקרה של אבחון לקוי של מחלה גנטית ואתם חושבים שזהו מקרה של טיפול רפואי רשלני, פנו עוד היום לקבלת ייעוץ וסיוע משפטי מעורך דין המתמחה בתחום הרשלנות הרפואית כדי לתבוע את זכויותיכם והפיצוי המגיע לכם. מומלץ לוודא שמדובר בעורך דין שעיקר פעילותו קשורה בנושאים אלה וכן בעורך דין בעל ניסיון וותק בתביעות הקשורות בגנטיקה.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.