אבחון או טיפול שגוי עקב התקפי לב

רשלנות רפואית התקף לב

רשלנות רפואית התקף לב

תביעות כנגד רופאים קרדיולוגיים ומוסדות רפואיים בגין התקף לב אינן שכיחות אמנם, בהשוואה לאחרות, אולם גם הן מוגשות לבית המשפט מדי שנה בשל ליקוי בהתנהלות וטיפול רפואי לא הולם. התקף לב או אוטם שריר הלב הינם מצבים בהם קיימת חסימת עורקים, דרכם עובר דם המגיע ישירות אל שריר הלב. חסימה זו נוצרת בשל טרשת עורקים ועשויה לגרום להפסקת אספקת הדם והחמצן אל תאי הגוף השונים, עד לכדי גרימת מוות. במקרים בהם הרופא המטפל איננו מזהה לצורך הדוגמא נכון את התסמינים המעידים על התקף לב, עשויה לקום לחולה עילת תביעה.

מלבד לשאלת טיב הטיפול, עשוי החולה להיות זכאי לזכויות רבות, הן למול רשויות המדינה (ביטוח לאומי, משרד הבריאות, פקיד השומה ועוד), והן למו תאגידי ביטוח.

עברת אירוע לבבי? בחינת זכויות לאחר התקף לב – פורום מימוש זכויות רפואיות

סוגי התביעות הקיימות בתחום זה

ישנם סוגים שונים של תביעות. אחד מהם הן תביעות העוסקות בהתקפי לב ובמקרים שונים הקשורים לכך. תביעות רשלנות רפואית התקף לב מתייחסות לכל הסימנים הקשורים להתקף הלב ועשויים להצביע על האירוע בעודו מתרחש, סימנים אותם יש לזהות כמה שיותר מהר. אחד מהם, למשל, הוא כאב בחזה. תעוקת חזה נחשבת לאחד הסימפטומים השכיחים ביותר היכולים להעיד על התקף לב המצריך טיפול מיידי. גם תסמינים נוספים כמו סחרחורות, עילפון, קוצר נשימה או חוסר הכרה יכולים להעיד על כך גם כן. במקרים של תביעות העוסקות בטיפול רשלני מצד הגורם האחראי נדרש עורך הדין המייצג את המטופל/התובע להראות כי במידה והמטופל היה מאובחן כהלכה ובטווח של שעות בודדות מרגע הופעת ההתקף והסימפטומים הנלווים לו (בדרך כלל טווח של בין שלוש לארבע שעות), ניתן היה למנוע את הנזק שנגרם לו בשל כך.

במקרים של התקף לב ישנה חשיבות רבה לקבלת טיפול רפואי כמה שיותר מהר. הסיכוי להישאר בחיים גבוה יותר ככל שמקבלים טיפול בהקדם. הטיפול המיידי שניתן יכול להיות בליעת אספירין או נייטרוגליצרין, מנוחה ושכיבה וליווי צמוד של צוות רפואי עד להגעה לבית החולים. לאחר מכן, נדרש טיפול מורכב יותר הכולל פתיחת העורק או כלי הדם החסום בין אם באמצעות צינתור ובין אם באמצעות טיפול תרופתי הממיס את קרישי הדם שנוצרו. טיפול לקוי שאיננו כולל את האפשרויות הנ"ל או שלא בוצע באופן המקצועי עד לכדי גרימת נזק בריאותי חמור מאד ובמקרים קשים יותר גם מוות, מצדיק תביעת רשלנות רפואית.

פנייה לסיוע משפטי? להתמודד נכון ויעיל

על מנת להוכיח בבית המשפט כי אכן מדובר במקרה של רשלנות רפואית התקף לב, ישנה חשיבות רבה מאד לפנייה אל עורך דין המתמחה בתחום ובעל ניסיון בתביעות קודמות. תביעות העוסקות בטיב הטיפול הרפואי ולא משנה באיזה תחום רפואי הן עוסקות, נחשבות לתביעות מורכבות מאד בשל הצורך להראות את הקשר הסיבתי שלעיתים איננו מובהק או ברור. ולכן, חשוב להיעזר בעורך דין המכיר היטב את פסקי הדין השונים בתחום זה ויכול להציע את הייצוג המשפטי הטוב ביותר.

דוגמאות לתביעות רשלנות רפואית בתחום התקפי הלב

לצערנו אנו שומעים לא אחת על מקרים של אבחון מאוחר מדי של התקף לב ולכן גם איחור בקבלת הטיפול המתאים כדי להתמודד עם כך. במקרים כאלה הרי שמדובר ברשלנות רפואית בשל הנזק הרב שנגרם כתוצאה מאבחון שאיננו מקצועי, אבחון לקוי, אבחון מאוחר או אי אבחון. תביעות אלו יכולות גם לעסוק בסוג הטיפול שניתן לאחר הזיהוי כי אכן מדובר בהתקף לב. קיימים טיפולים שונים המוצעים בבית החולים במקרים מסוג זה. לעיתים, בין אם בשל חוסר מקצועיותו של הרופא המטפל ובין אם בשל סיבה אחרת, בוחר הרופא להציע טיפול שלאחר מכן הסתבר שאיננו מתאים למטופל.

לסיכום, אם חלילה נפגעתם כתוצאה מטיפול רשלני בעת התקף, ייתכן ואתם זכאים לקבל פיצוי כספי לאחר הוכחת הרשלנות הרפואית. מומלץ לכם להיעזר בעורך דין המתמחה בכך על מנת לבחון את הנושא ולבדוק זאת באופן המקצועי ביותר.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך