קיצור תוחלת החיים

בלא מעט תביעות המוגשות על ידי עיזבון ו/או יורשי מנוח נתבע גם פיצוי בגין קיצור תוחלת חייו של האדם שמת בעקבות מעשה מזיק. כיצד מחשבים רכיב פיצוי זה? משפטני האתר משיבים ודנים בסוגיה.

קיצור תוחלת חיים

קיצור תוחלת חיים בתביעות רשלנות רפואית

בתביעות בגין נזקי גוף בתי הדין בארץ פועלים על פי העיקרון המנחה של השבת המצב לקדמותו. אולם בסוגיית קיצור תוחלת חיים ומוות, בתי המשפט נאלצו להתמודד מול מצב שבו אין באפשרותם לתקן, המכונה "השנים האבודות".

בעבר לא פיצו את התובע ובני משפחתו בגין קיצור תוחלת חיים, עקב היות מצב בלתי הפיך, אך בתי המשפט הבינו את הפרדוקס שבמצב זה ולכן הוא שונה לטובת הניזוקים. בעשור האחרון קיימת אף מגמה של העלאת סכומי הפיצויים בתביעות אלו, ובמקרים קשים אומדנן מגיע למיליוני שקלים.

חשוב לציין שקשה להעריך מראש את גובה הפיצויים במקרים אלו עקב מורכבותם, ולכן כל  מקרה הינו ייחודי ונבחן לגופו.

תביעות בגין קיצור תוחלת חיים

תביעות בגין קיצור תוחלת החיים עקב רשלנות רפואית מתייחסות לעובדה שחיי הנפגע קוצרו, בין אם הוא מודע לכך או לא, והן מוכרות כתביעות לא ממוניות.

הגורם העיקרי המשפיע על גובה הפיצויים במקרים אלו הינו משך החיים שקוצר, בהתחשב בגילו ובמצבו הבריאותי של הנפגע לפני מעשה העוולה. ברוב המקרים, ככל שאורך חייו המשוער של התובע מלפני הפגיעה גדל, כך גדלים בהתאם הפיצויים להם הוא זכאי.

סכום הפיצויים נגזר בדרך כלל מחישוב אובדן יכולת ההשתכרות של הנפגע בשנים האבודות, ממנו מקוזזות הוצאות משק הבית והמחיה שלו ושל בני משפחתו. הסכום מחושב לרוב באופן סטטיסטי וגלובלי עקב הקושי לחזות את משך חייו הנותרים של הנפגע.

עורך דין בעל ידע וניסיון ברשלנות רפואית

תביעות פיצויים בגין קיצור תוחלת החיים הינן תביעות סבוכות, עקב אי הבהירות הקיימת במצבים אלו לגבי משך קיצור החיים של הניזוק, וכן הקושי להוכיח טיעונים אלו.

לכן חשוב להיעזר בעורך דין המתמחה בסוג זה של תביעות, ושהינו בעל ניסיון מוכח בתחום, אשר יכול לחזות ולהוכיח בפני בית המשפט את משך קיצור חייו של הנפגע. ראוי לציין שפיצויים בגין קיצור תוחלת חיים הינם רק ראש נזק אחד מתוך רשימה ארוכה של פיצויים אפשריים בגין רשלנות רפואית, כדוגמת כאב וסבל, סיעוד ושיקום, אובדן כושר השתכרות או הצורך בניידות מוגברת.

דוגמאות לפסקי דין בגין קיצור תוחלת חיים

תביעות בגין קיצור תוחלת חיים משתנות מתביעה לתביעה, וקשה למצוא אחידות בפסקי דין במקרים אלו.

לדוגמא:

  • במקרים בהם הנפגע הפך לצמח בעקבות רשלנות בטיפול הרפואי, בית המשפט יזכה את התביעה בפיצויים בגין קיצור תוחלת חיים מכיוון שחייו של הניזוק נשענים על ציוד טכנולוגי אשר מאריכם.
  • קטינים אשר נפגעו בתביעות רשלנות רפואית, ומפאת גילם אין אפשרות להעריך את משך קיצור תוחלת חייהם, זכאים לפיצויים שיוערכו באופן אינטואיטיבי על ידי בית המשפט.
  • מקרה של תביעה בגין תסמונת נונאן – פגם גנטי בלידה – אשר לא אובחן וכתוצאה מכך נגרמו לתובע פיגור שכלי חמור, בעיות מוטוריות ומחלת לב, שלטענת התביעה יקצרו את חייו של התובע לשני עשורים. הנתבעים טענו שאורך חיי הנפגע עשויים להגיע לארבעים שנה, וכי טיפול נאות בבעיית הלב ימנע את קיצור תוחל חייו. בסיכומו של דבר, בית הדין קבע פשרה העומדת על אורך חיים משוער של שלושים וחמש שנים.

סיכום

בתביעות רשלנות רפואית, אין אפשרות לחשב פיצויים בגין קיצור תוחלת חיים באופן מתמטי מובהק, מכיוון שקיימים גורמים רבים וקשה לחזות במדויק את משך החיים שנותר לנפגע. עקב אי הבהירות בתחום, כל פסק דין נבדק לגופו ותלוי גם בתפיסת עולמו של השופט הספציפי בעת התביעה. לכן חשוב להיעזר בעורך דין בעל ידע נרחב בתחום, אשר ידע להיעזר בכלים מקיפים ומקצועיים על מנת לספק הערכה מדויקת ככל האפשר בסוגיית קיצור תוחלת החיים של הנפגע.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך