דחיה של תביעות בעקבות גניבת רכב

מבוטחים רבים בביטוחי רכב נתקלים בסירוב של חברות ביטוח לשלם את תגמולי הביטוח, כאשר עסקינן בגניבה של כלי רכב. הנימוקים רבים ומגוונים. עיינו בסקירה חשובה.

תביעת גניבת רכב

תביעות ביטוח רכב – גניבת רכב

למרבה הצער, גניבת רכב בישראל הינה תופעה רחבת היקף ההולכת וגדלה עם השנים, כאשר נגנבים במדינה עשרות אלפי רכבים, ברובם פרטיים ומאזור המרכז. מרבית הרכבים הגנובים מועברים לשטחי הרשות הפלשתינאית, מפורקים וחוזרים לארץ כחלפים בלתי חוקיים, כאשר לרוב אין מצליחים לאתר את הרכב הגנוב ולהשיבו לבעליו. ואולם, ביטוחו של רכבכם אמור לכסות מצבים שכאלו.

רכבך נגנב? כל המידע כעת בפורום דיני ביטוח

במקרי גניבה תבדוק חברת הביטוח בהתאם לתנאי הפוליסה את טיעוני מגיש התביעה, ובמידת הצורך תבקש ממנו פרטים ומסכמים נוספים. בסיום הליך זה תחליט החברה המבטחת באם המבוטח זכאי לתשלום פיצויים בגין גניבת רכבו. עם זאת, במקרים רבים חברות הביטוח מנסות להתנער מתשלום, וכתוצאה מכך מוגשות מדי שנה מספר רב של תביעות אל בתי המשפט.

אודות ביטוח רכב – גניבה

תביעות ביטוח רכב מתחלקות לנזקי גוף ולנזקי רכוש, ואילו האחרונים מחולקים אף הם לשני סוגים – תביעות בגין גניבת רכב ותביעות בגין תאונות דרכים.

יש לציין כי תביעות ביטוח רכב כפופות למספר נהלים וחוקים, הכוללים את הוראות של המפקח על הביטוח, חוקי מדינה כלליים והסכם הפוליסה מול חברת הביטוח. בעת רכישת רכב נדרש בעליו על פי חוק לבטחו בביטוח חובה האמור לכסות נזקים שנגרמים בעת תאונה, בעוד ביטוחי רכב מקיפים הינם לשיקולו של בעל הרכב. פרטי הביטוח המקיף משתנים בהתאם לתנאי פוליסת הביטוח, וכוללים בין היתר כיסוי כנגד גניבות וכנגד נזקים שנגרמו לרכב בגין גניבה.

על כן מומלץ לבעלי רכב חדש או יקר ערך לבטחו בביטוח מקיף הכולל כיסוי מפני גניבות, ומיוחד אם הם מתגוררים באזור המועד לפשעים מסוג זה.

הליכים נדרשים עבור הגשת תביעות ביטוח רכב – גניבה

על מנת לבסס את טענות בעל הרכב אודות גניבתו, חשוב לבצע מספר הליכים סמוך ככל הניתן לאירוע:

  • יש לדווח בסניף המשטרה הקרוב לאזור המגורים אודות הגניבה.
  • קבלת אישור דיווח מהמשטרה אודות הגניבה ופרטיה.
  • יש ליידע את מוקד חברת הביטוח אודות הגניבה.
  • יש לדווח לסוכן הביטוח של החברה אודות הגניבה.
  • מילוי טופס תביעה והעברתו לחברת הביטוח דרך סוכן או המוקד של החברה.

דוגמא לתביעות ביטוח בגין גניבת רכב

לחברות הביטוח יש מגוון רחב של טיעונים המשמשים אותן על מנת לדחות תביעות ביטוח בגין גניבת רכב, כגון מקרים של גניבת רכב מאויש, אשר החברות טוענות שהופקר על ידי בעליו. דוגמא לכך היא מקרה שבו עצר התובע בשעות הערב לצד הדרך על מנת לסייע לנהג רכב אחר שרכבו נתקע. התובע השאיר את הרכב מונע כשאורותיו מכוונים על הרכב השני, ובעת שסייע בתיקון נגנב רכבו שלו. חברת הביטוח דחתה את תביעת המבוטח בטענה שהפקיר את רכבו, ואולם בית המשפט מצידו דחה את טענות חברת הביטוח וחייבה לשלם פיצויים מלאים לתובע בגין הגניבה.

ייעוץ מטעם עורך דין תביעות ביטוח רכב

כאמור, פעמים רבות מנסות חברות הביטוח לדחות את תביעותיהם המוצדקות של לקוחותיהן, לא פעם בטענות חסרות בסיס כדוגמת האשמה במעורבות בגניבת הרכב. כל זאת מתוך אינטרסים כלכליים של החברה המעוניינת לחסוך את עלויות הפיצוי. האזרח הקטן מוצא את עצמו חסר ישע אל מול מנגנוניה המשומנים של חברת הביטוח, ולכן על מנת להוכיח את צדקת הטענות חשוב להיוועץ בעורך דין מקצועי, העוסק בתחום דיני הביטוח ובתביעות ביטוח לרכב בגין גניבה בפרט. במידת הצורך, עורך דין ביטוח רכב ילווה אתכם לאורך כל הליך התביעה וידאג לזכותכם במלוא פיצויי הפוליסה המגיעים לכם כחוק.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום דיני ביטוח

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי למבוטח" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך