דרכים למימון טיפול של חולה סיעודי

מימון חולה סיעודי

קשישים או תשושי נפש הנזקקים לטיפול סיעודי נדרשים לרוב לשלם סכומי כסף רבים בכדי לממן את הטיפול לו הם זקוקים. העול הכספי הגדול המוטל על החולים הסיעודיים ועל בני משפחותיהם מחייב אותם לפנות לגורמים שונים במטרה להשיג מימון או לפחות סיוע במימון הוצאות אלה. בישראל, ישנן מספר דרכים המאפשרות קבלת סיוע במימון טיפול סיעודי.

להלן מפורטות כמה מהאפשרויות השונות.

למידע נוסף ופתיחת ידון מקצועי בנושא, כנסו כעת: פורום תביעות סיעוד | פורום אלצהיימר ודמנציה.

תמיכה מהמדינה

במסגרת חוק הסיעוד הנחקק במדינת ישראל רשאי כל אדם סיעודי, הנזקק לכך, להגיש לביטוח הלאומי תביעת סיעוד, המאפשרת לו לקבל גמלת סיעוד למימון הוצאות הטיפול. אלא שגמלת הסיעוד שמוענקת על ידי המוסד לביטוח לאומי מוגבלת במכסת שעות שבועית ובנוסף לכך, על הנזקק לענות על מספר תנאי סף בכדי לקבל את הסיוע. כך לדוגמא, מגיש הבקשה נדרש לעבור את מבחן התלות הבוחן את מידת יכולתו לבצע מספר פעולות יום יומיות כמו גם להציג מסמכים המעידים על גובה הכנסותיו.

הסיוע המרבי המוענק על ידי המוסד לביטוח לאומי הוא על ידי עובדים סיעודיים, אשר משגיחים על הנזקק ומסייעים לו בביצוע הפעולות השגרתיות במרבית שעות היממה. כדי לקבל תמיכה מסוג זה, על הקשיש לענות על תנאי הסף לקבלת סיוע ולהוכיח כי תלותו היא משמעותית ושהוא זקוק לה באופן תמידי. במידה והמוסד לביטוח לאומי יחליט בסופו של דבר שאותו נזקק צריך ליווי צמוד, הוא ינפיק לו אישור להעסקת עובד זר.

לאור האמור נראה כי המימון הניתן על ידי הגופים הממשלתיים הוא מוגבל יחסית ומותנה בהתקיימותם של מספר גורמים ולכן במידה ואדם מעוניין להקל על קבלת המימון המלא לטיפול סיעודי, הוא רשאי לרכוש פוליסת ביטוח סיעוד באופן פרטי באחת מחברות הביטוח הקיימות ברחבי הארץ.

אם אין אני לי מי לי ?

דרך נוספת למימון טיפול סיעודי היא באמצעות ביטוח סיעודי פרטי הנרכש בחברת ביטוח פרטית או כחלק מהביטוח המשלים בקופות החולים. ביטוח סיעודי מבטיח למבוטח כי אם בשלב מסוים בחייו הוא יוגדר כחולה סיעודי, הוא יוכל להגיש תביעת סיעוד ויהיה זכאי לקבל מהביטוח גמלה חודשית שתסייע במימון הוצאות הטיפול השונות כגון: מימון מטפל סיעודי או מימון מחלקה סיעודית בבית אבות.

גם כאן, הסיוע שמובטח יינתן לו רק אם הוא יוגדר על ידי הגורמים הרפואיים כתשוש נפש או לחילופין, אם יוכח כי הוא אינו כשיר לבצע מספר פעולות יום יומיות מתוך הרשימה המעוגנת בפוליסה. כך, פעמים רבות קורה שחברת הביטוח דוחה את דרישתו של המבוטח הנזקק לקבל סיוע סיעודי, על אף שהוא עונה על הגדרת מקרה הביטוח.

כשאין לאן לפנות…

קשישים רבים בישראל מתקשים לבצע פעולות יומיומיות אך חרף זאת הם אינם מוגדרים כחולים סיעודיים על ידי ביטוח לאומי. לרבים מהם אין מקורות כספיים או ביטוחים והם מוצאים עצמם במצב בו הם מתקשים לממן את הוצאות הטיפול השונות. למרבה המזל, הוקמו בישראל מספר קרנות ותמיכות לקשישים המציעות את עזרתם במקרים אלה. כמו כן, ישנן לא מעט עמותות למען הקשיש בכל רחבי הארץ, העוסקות בפיתוח שירותי סיוע לקשישים. עמותות אלה מציעות שירותי סיוע שונים ומגוונים כמו גם טיפול וניקיון בביתו של הקשיש, שירותי תיקון תקלות בבית הקשיש, אספקה של ארוחות חמות, השאלת ציוד רפואי, השאלת ציוד לנכים וכיוצא בזה.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום תביעות סיעוד

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.