עברת אירוע מוחי? אלו הזכויות בביטוח לאומי

לעיתים קרובות מופיעות לאחר אירוע מוחי מגבלות תפקודיות ונכויות שונות בטווח הקצר, הארוך או לצמיתות. חשוב לדעת שלנפגעים מגיעות זכויות ביטוח לאומי לאחר אירוע מוחי, המיועדות לאפשר להם להמשיך ולחיות בסביבתם, תוך מתן סיוע וטיפול סיעודי במקרי הצורך. אמצעים אלו מסייעים בצמצום נזקי האירוע המוחי, משפרים את רמת חייו של הנפגע ומסייעות במניעת אירוע נוסף.

זכויות נפגעים לאחר אירוע מוחי ודרכי מימושן

ישנה רשימה ארוכה של זכויות המגיעות לנפגע לאחר אירוע מוחי, ובה נכללים ביו היתר:

  • הכרה כתאונת עבודה – במקרה שהאירוע המוחי אירע במסגרת עבודתו של הנפגע (למשל לאחר אירוע החריג לשגרת יום העבודה, ויכוח קולני, לחץ או מתח בלתי רגילים במקום העבודה), חשוב מאוד לציין עובדה זו כבר בבית החולים ולדאוג שתירשם במכתב השחרור.
  • פטורים והנחות – בעלי קצבאות נכות זכאים לשורת הנחות משמעותיות הכוללת פטור מתשלום ביטוח לאומי, הנחות בתשלומי הארנונה והנחה של שלושים אחוזים בשימוש בתחבורה הציבורית. כמו כן מגיעות הנחות בתשלומי טלפון, הנחות בעמלות הבנק, פטור ממס רכוש לקניית דירה או בית קרקע, ופטור ממס הכנסה לבעלי נכות של תשעים אחוזים ומעלה.
  • טיפולים רפואיים – נפגעי אירוע מוחי הסובלים מנכויות זכאים לרשימה ארוכה של טיפולים רפואיים ללא תשלום במוסדות שונים כגון מכונים ומרפאות חוץ, וכן שימוש בציוד רפואי.
  • קצבאות נכות – ניתנות לנפגע אשר איבד לפחות חמישים אחוזים מיכולת עבודתו עקב אירוע מוחי, או חוסר יכולת להשתכר בשיעור של 25% משכר הממוצע במשק (הכל בכפוף לשיעורי הנכות בהתאם לדרישות החוק, וכן היקפי ההכנסות החודשיות). עיינו בכתבה אודות תביעות ביטוח לאומי נכות כללית). הזכאות לנכות נכנסת לתוקף שלושה חודשים לאחר האירוע.
  • קצבאות ניידות – נפגעי אירוע מוחי אשר עדיין לא הגיעו לגיל הפנסיה, וסובלים מבעיות עצביות או תפקודיות המגבילות את כושר הניידות, זכאים לקצבת ניידות מידי חודש וכן לסיוע ברכישת רכב מאובזר המותאם לנכותם.
  • קצבת סיעוד – מיועדת עבור נפגעים הזקוקים לטיפול סיעודי או להשגחה באופן שוטף בחיי היומיום.

עורך דין למימוש זכיות לאחר אירוע מוחי

סיוע של עורך דין המתמחה בדיני ביטוח ובזכויות נפגעים לאחר אירוע מוחי, הינה משמעותית למימוש מלוא הזכויות וזאת ממספר סיבות. ראשית, רשימת הזכויות הינה ארוכה ומשתנה בהתאם למצב הנפגע. עורך הדין יוכל ליידע אתכם באופן מלא ומפורט לגבי כל זכויותיכם, ומהם ההליכים הנדרשים על מנת להשיגן. כמו כן, ישנה חשיבות מכרעת למילוי נכון של טפסי הביטוח הלאומי, מכיוון שהללו מוכרים כמסמך משפטי לכל דבר. חשוב לציין שבמקרים של אירוע מוחי המוכרים כתאונת עבודה, ישנה חשיבות רבה לסיוע מקצועי של עו"ד, וזאת מפני שתביעות אלו הינן סבוכות וארוכות.

דוגמא לתביעת ביטוח בגין אירוע מוחי

מדובר במקרה של בעל עסק לציוד משרדי בצפון הארץ אשר קיבל משלוח של ציוד כבד, אותו השאיר הספק לצד החנות וסירב להכניסו על אף דרישות הבעלים. לבסוף סחב הנפגע את הארגזים הכבדים בעצמו, וכתוצאה מכך חש חולשה ושיתוק והובהל עם אמבולנס לבית החולים, שם התגלה שעבר אירוע מוחי והוא אושפז לתקופה ארוכה. הנפגע דרש מביטוח לאומי להכיר בפגיעתו כתאונת עבודה, אך תביעתו נדחתה. בפניה לבית דין לענייני עבודה קבע רופא מומחה שאכן קיים קשר ישיר בין האירוע לעבודת התובע, והוא זכה בתביעתו.

סיכום

עם למעלה מחמישה עשר אלף מקרים מדווחים של אירוע מוחי בשנה בישראל, מהווה שבץ מוחי את אחד הגורמים המרכזיים לנכות בקרב האוכלוסייה הבוגרת בארץ. במקרה שנפגעתם, מומלץ לגשת אל עורך דין המתמחה בתחום על מנת להכיר ולממש את זכויותיכם.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום ביטוח לאומי

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי לנפגעי ראש" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך