נפגעת בתאונת דרכים? אלו זכויותיך

איזה זכויות עומדות לרשות נפגע? בכתבה הבאה סקרנו על קצה המזלג את הזכויות העיקריות. אנו ממליצים לכם לעיין בכתבה זו, כמו גם בכתבות נוספות שפורסמו באתר בנושא זה.

זכויות נפגע תאונת דרכים

זכויות לאחר תאונת דרכים

מדי שנה נפצעים בישראל מעל לשלושים אלף איש, ונהרגים כחמש מאות איש בתאונות דרכים. החוק מגדיר תאונות דרכים כתאונה שהתרחשה במהלך שימוש ברכב מנועי, כולל נסיעה, דחיפה, גרירה, חנייה, יציאה או כניסה מכלי הרכב. על פי חוק הפיצויים, כל נפגע בתאונת דרכים, בין שהיה הנהג, נוסע, רוכב אופניים או הולך רגל – זכאי לפיצויים בגין פגיעתו. זאת בנוסף על פיצויים מחברות הביטוח שבהן הנפגע היה מבוטח, והחזיק בפוליסות ביטוח חיים, מנהלים ותאונות אישיות, וכן מחברות ביטוח הרכב של הנפגע או הפוגע בתאונה.

נפגעת? מגיע לך פיצוי! פורום תאונות דרכים

סוגי הפיצויים והזכויות לאחר תאונת דרכים

זכויות לאחר תאונת דרכים מתחלקות למספר סוגים, ומדורגות על פי אופי הפגיעה וחומרתה. הזכויות כוללות בין היתר:

  • כיסוי הוצאות רפואיות – ביטוח לאומי (במקרה שמדובר גם בתאונת עבודה) וקופות החולים מכסים את מרבית ההוצאות הרפואיות הנדרשות לאחר תאונת דרכים, כולל אשפוזים, תרופות, שיקום וסיעוד.  הטיפול מוענק על ידי מערכת הרפואה הציבורית והמימון נעשה ע"פ הסכמים בין חברות הביטוח לקופות החולים, בהתאם לחוק ההסדרים. הוצאות מיוחדות שאינן מכוסות או ניתנות על ידי קופות החולים תידרש לשלם החברה המבטחת של רכב הנפגע.
  • הוצאות ניידות – חלק משלל זכויות לאחר תאונת דרכים לו זכאים נפגעי תאונות דרכים. נפגעים שבעקבות האירוע הפכו מוגבלים בתנועתם ובניידותם, זכאים לתשלום מלא עבור הוצאות ניידות מחברות הביטוח השונות.
  • פיצויי בגין כאב וסבל – פיצויים אלו נקבעים על פי מספר ימי האשפוז בבית החולים, גיל הנפגע ודרגת הנכות שלו כתוצאה מהתאונה. יש לציין כי גובה הפיצויים עבור ראש נזק זה מגיע עד למאה ושבעים אלף שקלים לערך.
  • פיצויים בגין אובדן כושר עבודה – על פי חוק הפיצויים, נפגעי תאונות דרכים זכאים לפיצויים בגין אובדן ימי עבודה או כושר השתכרות, בהתאם לגובה שכרם ועד פי שלוש מגובה השכר הממוצע במשק.
  • תאונת עבודה – במידה והוכח כי תאונת הדרכים אירעה במהלך עבודתו של הנפגע, זכאי הוא לקבל גם פיצויים בגין תאונת עבודה מביטוח לאומי, כאשר בסופו של יום חברת הביטוח יכולה לקזז מהסכום שתשלם כל סכום ששולם על ידי הביטוח הלאומי.
  • סיוע למשפחת הנפגע – משרד הרווחה מעניק סיוע למשפחות נפגעי תאונות דרכים, על מנת לעזור להם לעבור את התקופה הקשה שלאחר האירוע.

איך תדעו איזה זכויות לאחר תאונת דרכים קיימות? הכוונה וייעוץ מקצועי של עורך דין

על מנת להכיר את מלוא הזכויות הקיימות בחוק עבור נפגעי תאונות דרכים, מומלץ להסתייע בהכוונה ובייעוץ של עורך דין נזיקין. איש מקצוע המתמחה בתאונות דרכים ידריך ויכוון את הנפגעים בהליך התביעה שאותו יידרשו לעבור, יגדיל את  סיכוייהם לזכות בסכומי פיצויים גבוהים, וינחה את לקוחותיו בהליך השיקום שעליהם לעבור ושלו זכאים לו על פי חוק.

חשוב לדעת, שבדרך כלל תשלום שכר הטרחה של עורך הדין מופרש כאחוזים מכספי הפיצויים ובמידה וכך קיימת מגבלה בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים על שיעור האחוז שניתן לגבות (ראו כתבה העוסקת בהערכת סיכוי תביעה לאחר תאונה). תשלום שכר הטרחה משולם במסגרת התהליך השיפוטי על ידי חברות הביטוח.

מקרה של תביעת ביטוח בגין תאונת דרכים

מדובר בנפגעת בת שישים ושבע שנפגעה בתאונת דרכים ונפטרה בבית החולים לאחר כשבוע. קרובי המנוחה הגישו תביעת פיצויים כנגד חברת הביטוח שלה, בגין הפסד הכנסות הפנסיה עקב קיצור חייה. חברת הביטוח מצידה דחתה את תביעת המשפחה, בטענה שפיצויי שנים אבודות מתייחסים רק לנפגע שהשתכר למחייתו. בית המשפט דחה את טענות חברת הביטוח, מכיוון שהכנסות הפנסיה של המנוחה היו על בסיס קבוע וחודשי, והיוו למעשה המשך ישיר של השתכרותה.

רוצים ייעוץ? צרו קשר

סיכום

למרבה הצער, תאונות דרכים הן תופעה נפוצה בכבישי ארצנו. במקרה שנפגעתם בתאונת דרכים מומלץ לפנות אל עורך דין תאונות דרכים המתמחה בדינים אלו, על  מנת להבין איזה זכויות לאחר תאונת דרכים עומדות לרשותכם ע"פ חוק. זכרו כי הפיצויים מיועדים לאפשר לכם לחזור מהר ככל הניתן לאורח החיים המלא שניהלתם טרם לתאונה.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום תאונות דרכים

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך